خدمات هوشمند سازی ساختمان – ساخت و ساز ساختمانها در زمان ما به عصر جدیدی رسیده است. دیگر تنها اینکه خانه ها و دفاتر ما بتوانند سرپناهی برای ما باشند کافی نیست. امروزه، به لطف تکامل فناوری ، نه تنها می توان تمام خدمات مورد نیاز ساکنان را ارائه داد بلکه می توان ضمن کارآیی بیشتر ساختمان، به حداقل رساندن هزینه ها و کاهش تأثیرات زیست محیطی ساختمان را نیز از آن انتظار داشت. اینجاست که بحث هوشمند سازی ساختمان مطرح میشود.

در ابتدایی ترین حالت، خدمات هوشمند سازی ساختمان ساختاری است که با استفاده از فناوری اطلاعات آنچه را که  در ساختمان می گذرد بین سیستم ها به اشتراک بگذارد تا عملکرد ساختمان بهینه شود. سپس از این اطلاعات برای اتوماسیون فرآیندهای مختلف ، از گرمایش و تهویه گرفته تا تهویه هوا و امنیت استفاده میشود.

مخارج کلی ساختمان برای هر مالک / کاربر ساختمان هزینه قابل توجهی است. با این حال ، گرچه این هزینه های ضروری کسب و کار است ، اما سطح هزینه ها اغلب بی فایده است زیرا به صورت هوشمندانه اعمال نمی شود. بنابراین ، ممکن است در مکانهایی که بلا استفاده هستند مثلا چراغ روشن باشد. هدف اصلی خدمات هوشمند سازی ساختمان و ساختمان هوشمند این است که از این نوع استفاده بی رویه از انرژی و منابع جلوگیری کنید. هم برای کاهش هزینه و هم برای بهبود بهره وری انرژی.

آنچه در این محتوا میخوانید:

ویژگی های اصلی ساختمان های هوشمند

در هوشمند سازی ساختمان سیستم ها متصل هستند

اساسی ترین ویژگی یک ساختمان هوشمند این است که سیستم های اصلی درون آن به هم پیوسته اند. بنابراین ، کنتورهای آب ، پمپ ها ، هشدار دهنده های آتش ، برق ، روشنایی و غیره همه به هم متصل هستند. این همان چیزی است که یک ساختمان را “هوشمند” می کند – توانایی سیستم های درون آن برای گفتگو با یکدیگر.

استفاده از سنسورها در هوشمند سازی ساختمان

حسگرها جزئی ضروری از ساختمانهای هوشمند هستند و نقش مهمی در جمع آوری داده ها دارند. بنابراین، مثلا ، گام شمارها می توانند در ساختمان ادغام شوند تا اطلاعاتی راجع به مکان افراد در ساعات مشخصی از روز و مناطقی که دارای ترافیک بالا هستند، ارائه دهند.

اتوماسیون در هوشمند سازی ساختمان

اطلاعات توسط سیستم هایی که در یک ساختمان هوشمند مستقر شده اند جمع آوری و تحلیل می شوند – مهم این است که این کار به طور مداوم و در زمان واقعی انجام می شود. این نظارت مداوم امکان تنظیم خودکار را فراهم می کند که می تواند شرایط را در کل ساختمان کنترل کند.

داده ها در هوشمند سازی ساختمان

ساختمانهای هوشمند حجم زیادی از داد ههای ارزشمند راجع به کاربرد خودشان تولید میکنند، کاری که ساختمانهای معمولی بسادگی انجام نمیدهند.

مزایای ساختمان های هوشمند

هوشمند سازی ساختمان باعث بهره وری بیشتر ساکنین می شوند

کیفیت هوا، راحتی فیزیکی، امنیت، روشنایی وحتی دسترسی به فضای اتاق میتواند در سطح بهینه جهت راحتی ساکنین ارائه شود.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
هوشمند سازی مدرسه

کاهش مصرف انرژی در ساختمان هوشمند

ساختمان های هوشمند سبزتر ، کم مصرف تر و مقرون به صرفه تر هستند.

پیاده سازی سیستم های هوشمند در داخل ساختمان از مزایای بسیاری برخوردار است.از صرفه جویی در هزینه تا بهبود اعتبار سازگار با محیط زیست. امروزه ساختمانهای هوشمند نسبتاً جدید هستند اما با توجه به مزایای گسترده ای که ارائه میدهند، بزودی عادی خواهند شد.

ساختمانهای هوشمند از دستگاههای اینترنت اشیا (IoT) – حسگرها ، نرم افزار ، اتصال آنلاین – برای ردیابی ویژگی های مختلف ساختمان ، تجزیه و تحلیل داده ها و ایجاد بینش در مورد الگوها و روندها استفاده می کنند که می توانند برای بهینه سازی محیط و عملکرد ساختمان استفاده شوند. در حالی که فناوری هوشمند به شما امکان کنترل بیشتر بر ساختمان شما را می دهد ، فناوری ساختمان هوشمند چیزی فراتر از مکانیزم های پیشرفته “دستور و کنترل” (مانند سیستم مدیریت ساختمان یا BMS) است.

در هوشمند سازی ساختمان میتوان برای روشن و خاموش کردن سیستم HVAC ساختمان در زمان های خاص روزانه بر اساس سطح دمای از پیش تعیین شده ، برنامه ریزی کرد.

فناوری هوشمند سازی ساختمان

فناوری ساختمان هوشمند به شما امکان کنترل بیشتر نحوه عملکرد HVAC را می دهد. مثلا، راهنمای شماست تا HVAC را در طول روز با اندازه گیری سطح CO2در زمان واقعی روشن و خاموش کند. اگر سطح CO2 با دستورالعملهای ساختمان مطابقت داشته باشد ، سیستم به طور خودکار ورودی هوای خارج را کاهش میدهد.

اگر سطح CO2 به حد نزدیک شود ، باعث وارد شدن هوای اضافی خارج می شود. سیستم عامل های تجزیه و تحلیل ساختمان هوشمند همچنین می توانند در داده های شرکت های تاسیساتی و داده های آب و هوا به همراه داده های عملیاتی HVAC ساختمان شما نقش داشته باشند تا به شما در راهبردهای مربوط به روش های کاهش هزینه های عملیاتی در یک روز گرم کمک کنند.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
هوشمند سازی هتل
داشتن این درجه کنترل بر سیستم HVAC به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه است. و در عین حال محیط راحتی را برای ساکنین ایجاد می کنید.

معمولا سوال میشود که آیا فناوری ساختمان هوشمند جایگزین BMS قبلی آنها می شود. جواب منفی است سیستم های ساختمانی هوشمند همراه با BMS کار می کنند. بشما امکان درک  ساختمان ازطریق نظارت برعملکردهای ساختمان درزمان واقعی، تجزیه وتحلیل داده های ساختمان واتوماتیک سازی عملیات بااستراتژیک میدهد. بنابراین می توانید عملیات خود را کاملاً بهینه کنید.

شرکت مهندسین هوشمند سازی کارن، افتخار دارد با بهره گیری از نیروهای متخصص و دانش روز. راهنمای شما در زمینه هوشمند سازی ساختمان، هوشمند سازی هتل، هوشمند سازی مدرسه، هوشمند سازی بیمارستان و … باشد.

رای ارتباط مستقیم شما با مدیران و کارشناسان پل ارتباطی را ایجاد نموده و شما می توانید پرسش ها و نظرات خود را با مسئولین شرکت در این زمینه مطرح نمایید.

پیام شما در اولین و کوتاهترین زمان توسط پرسنل هوشمند سازی کارن پاسخ داده خواهد شد .