هوشمند سازی

هوشمندسازی مدارس (مزایا + خدمات و هزینه اجرا)

هوشمندسازی مدارس (مزایا + خدمات و هزینه اجرا)

هوشمندسازی مدارس امروزه مزیت‌های زیادی برای مراکز غیرانتفاعی و دولتی دارد. می‌تواند در بهره‌وری بیشتر دانش‌آموزان نقش کلیدی و جدی داشته باشد و البته ارکان اجرایی آن در دنیا با هم متفاوت است.

همان‌طور که از نام خود پیداست، مدارس هوشمند از تجهیزات پیشرفته و فناوری‌های هوشمند استفاده می‌کنند و بسیار متفاوت از مدارس سنتی هستند. الگوهای تدریس و یادگیری امروزی به طور کامل از چند سال پیش تغییر کرده است. این سیستم دیگر «پیشرفت از طریق یادگیری» نیست. بیشتر به سمت “یادگیری از طریق پیشرفت” تمایل دارد و حتی روزبه‌روز بیشتر از قبل گسترش می‌یابد و به همین دلیل است که دانش‌آموزان به یک محیط آموزشی نیاز دارند که تعاملی‌تر باشد و مدارس هوشمند اینجا هستند تا هر منبعی را که نیاز دارند در اختیارشان بگذارند.

امروزه هوشمندسازی مدارس حتی سبب شده است که بسیاری از شرکت‌های توسعه این فناوری در ایران، پلتفرم‌ها و سناریوهای مختلفی را برای آن ارائه دهند. البته یک مدرسه هوشمند می‌تواند: دزدگیر و سیستم آلارم و حریق هوشمند، سیستم امنیتی و ورود و خروج هوشمند، حضوروغیاب هوشمند و… نیز داشته باشد. اما اصلی‌ترین و مهم‌ترین مسئله‌ای که در مورد هوشمندسازی مدارس مورد بررسی قرار می‌گیرد، مرتبط با حوزه یادگیری و همین‌طور توسعه تعلیم‌وتربیت است. در حال حاضر خانه هوشمند کارن، یکی از مجریان طرح پروژه‌های عملیاتی هوشمندسازی خانه و مدارس است.

هوشمندسازی مدارس چیست؟

یک مدرسه هوشمند حداکثر استفاده از فناوری هوشمند و فعال را در فرایند اجرای کل برنامه درسی، آموزشی، ارزشیابی، مطالب یاددهی، یادگیری و مدیریت مدرسه خواهد داشت تا دانش‌آموزان را برای عصر اطلاعاتی که در آن زندگی می‌کنیم آماده کند.

کلاس‌های مدرسه هوشمند می‌توانند مبتنی بر فناوری و دانش‌آموز محور باشند و معلم به‌عنوان تسهیل‌کننده و یا راهنما در کنار آن‌ها حضور داشته باشد. معلمان ابزارهای آموزشی بهتری برای تعامل مؤثر فراگیران دارند. کلاس‌های مجازی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا آزادی بیشتری برای جمع‌کردن، آزمایش، کاوش و هدایت کلاس داشته باشند.

 1. یک مدرسه هوشمند دارای:
 2. یک سیستم جامع هوشمند
 3. امکان مدیریت از راه دور
 4. سطح بالای ایمنی مرتبط با سناریوهای هوشمند

خواهد بود. در واقع فقط قرار نیست که مدرسه هوشمند، مرتبط با معلمان و دانش‌آموزان، پر از گجت‌های بزرگ و کوچک مانند تخته هوشمند و… باشد. بلکه هوشمندسازی مدارس رکن‌های کلیدی و مهم دیگری هم دارد. این تغییر نگرش کمک می‌کند که مدارس تعامل بیشتری با دانش‌آموزان و فراتر از آن، با والدین و معلمان داشته باشند. این سبب می‌شود که نظارت ویژه‌ای روی بحث تحصیل، تربیت و آموزش دانش‌آموزان شکل گیرد. در واقع هدف ایجاد طبقات مدیریتی و نظارتی است.

به‌طورکلی، یک سری ابزارها و لوازم برای هوشمندسازی مدارس نیاز خواهد بود که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

ابزارها و لوازم موردنیاز هوشمندسازی مدارس

برای هوشمندسازی مدارس به تجهیزات خاصی نیاز خواهد بود که برخی از آن‌ها جزئی و برخی نیز گران‌قیمت هستند. به طور معمول، اصلی‌ترین و مهم‌ترین مقوله در مورد اجرای مدرسه هوشمند این است که در درازمدت هزینه‌ها را کاهش دهد. در نتیجه ایده اصلی این است که برای فراهم‌آوری این اکسسوری‌ها، به سراغ برندهای معتبر تولیدکننده لوازم هوشمند بروید.

وقتی قصد هوشمندسازی مدرسه را دارید، لازم است که حتماً در این مورد اطلاعات کافی را به دست آورید. کارفرما و مجری طرح باید هماهنگی‌های لازم در مورد تکنولوژی‌های موردنیاز را داشته باشند. یک مدرسه هوشمند در دو دسته‌بندی، برای تکمیل لوازم موردنیاز تقسیم می‌شود.

بخشی از این لوازم موردنیاز و ضروری هستند و برخی دیگر نیز به‌عنوان گزینه‌های تکمیلی مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته ایمنی مدارس هوشمند خود یک بحث مهم و کلیدی است که در آینده دراین‌خصوص نیز توضیحات لازم را ذکر خواهیم کرد. اما حالا بحث بیشتر فناوری‌های چندرسانه‌ای و مورداستفاده در کلاس مطرح است.

سیستم‌های صوتی و تصویری مدرسه هوشمند

یکی از پیش‌نیازها برای اجرای پروژه هوشمندسازی مدارس، مانیتورهای تعاملی ال‌ای‌دی و ال‌سی‌دی خواهد بود. این دستگاه‌ها در مدل‌های مختلف و سایزهای متفاوت عرضه می‌شوند، می‌توانند از قلم پشتیبانی کرده و همین‌طور داده‌ها را به‌راحتی دریافت کرده و نمایش می‌دهند.

دوربین دیجیتال

دوربین‌های دیجیتال یکی از پیش‌نیازهای توسعه مدارس هوشمند هستند که برای ذخیره و دریافت اطلاعات به‌راحتی به پنل‌های هوشمند متصل می‌شوند.

کامپیوتر

کامپیوترهای دسکتاپ و یا لپ‌تاپ‌ها، رکن جدانشدنی از هوشمندسازی مدارس هستند، بخش نرم‌افزاری یک مدرسه هوشمند کاملاً روی این پلتفرم اجرا می‌شود. می‌توان از نرم‌افزارهای مختلف مانند اسکایپ، Google Knowledge Graph، iThoughts و… برای این کار استفاده کرد.

حتی برخی شرکت‌های فعال در حوزه هوشمندسازی مدارس، یک سری نرم‌افزارها را به‌صورت اختصاصی توسعه داده که کاملاً فارسی هستند. وب‌سایت مدرسه هوشمند هم می‌تواند به مدیریت این رویه کمک کند.

تخته هوشمند

تخته هوشمند یکی از قابل‌درک‌ترین بخش‌های هوشمندسازی مدارس به‌حساب می‌آید، می‌توان آن را در کلاس‌ها نصب کرد، دستورات را دریافت، ارسال و البته نمایش می‌دهد. امکان نوشتن و یا به‌تصویرکشیدن محتوای چندرسانه‌ای را نیز خواهد داشت.

پروژکتورها

پروژکتورها بخصوص در کلاس‌هایی که در آن‌ها از کامپیوتر استفاده می‌شود، یک رکن مهم هستند. به‌راحتی نصب و اجرا می‌شوند و می‌توان اطلاعات مختلفی را روی آن‌ها، بر پایه یک صفحه بزرگ و عریض به نمایش در آورد.

چه زمانی یک مدرسه می‌تواند به مدرسه هوشمند تبدیل شود؟

مدارس دیگر نیازی به نگهداری دفاتر و مدارک دست‌وپاگیر ندارند؛ زیرا نرم‌افزار مدارس هوشمند اکنون به حفظ تمام سوابق مدرسه در یک مکان کمک می‌کند.

 1. تبلت و کامپیوتر جایگزین خودکار و دفترچه خواهد شد.
 2. هوشمندسازی مدارس باعث می‌شود که معلم بتواند از تمام نقاط دنیا دانش‌آموزان خود را مدیریت، ارزیابی و کنترل کند.
 3. دانش‌آموزان در یک مدرسه هوشمند از طریق جلسات و همکاری‌های آنلاین در معرض دانش‌آموزان سایر نقاط جهان قرار می‌گیرند.
 4. نرم‌افزارهای مدرسه هوشمند شامل عملکردهای ERP و LMS هستند که اجرای و نگهداری فرایندها را برای هر مدرسه‌ای بسیار ساده می‌کند.
 5. مدارس می‌توانند تمام داده‌های خود را در فضای ابری ذخیره کنند و دیگر نگران اطلاعات ازدست‌رفته و زمان صرف شده برای بازیابی آن نباشند.

پروسه هوشمندسازی مدارس چگونه کار می‌کند؟

تا آنجا که دستیابی به شیوه‌های یادگیری هوشمند پیش می‌رود، باید درک کرد که معلم همچنان نقش کلیدی را در کلاس درس ایفا می‌کند، حتی اگر از آموزش دیجیتال استفاده می‌کند.

فعالیت‌های دیجیتال و فعالیت‌های مرسوم تسهیل شده توسط انسان، استراتژی‌های آموزشی موازی و وابسته به هم را نشان خواهند داد. رایانه جایگزین نقش معلم انسانی نخواهد شد، اما دانش‌آموزان برای افزایش دانش خود به معلم یا کتاب درسی تنها وابسته نخواهند بود. آنها یاد خواهند گرفت که اینترنت را کشف کنند و راه‌های جدیدی برای یادگیری پیدا کنند. همچنین، استفاده از نرم‌افزارهای آموزشی آماده، همراه با تکنیک‌های آزمون نتیجه یادگیری، قطعاً به شیوه‌های یادگیری هوشمند کمک می‌کند.

هوشمندسازی مدارس در واقع بر مبنای یک سری تجهیزات پایه انجام می‌گیرد.

آیا مدارس هوشمند بهتر هستند؟ (آیا معلم‌ها حذف می‌شوند؟)

این سوال که آیا یک مدل مدرسه هوشمند یا همان مبحث هوشمندسازی مدارس در مقایسه با مدل‌های معمولی تأثیر بهتری بر دانش‌آموزان خواهد داشت، باید بااحتیاط موردتوجه قرار گیرد. نقش معلم در زندگی دانش‌آموز باید قبل از بیان یک بیانیه کلی به نفع مدل مدرسه هوشمند ابتدا درک شود.

یک معلم نه‌تنها از نظر استاندارد یادگیری بلکه رفتار و تلقین ارزش آنها از دانش‌آموزان انتظارات بالایی دارد و دانش‌آموزان خود را برای برآورده‌کردن این انتظارات ترغیب می‌کند. معلمان تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان خود را درک می‌کنند و براین‌اساس تدریس می‌کنند. آنها همچنین می‌دانند که دانش‌آموزان در صورتی بهتر یاد می‌گیرند که فرهنگ، پیشینه و توانایی‌های خاص آنها توسط معلم در روش تدریس آنها تأیید شود.

با استفاده از طیف وسیعی از آموزش‌ها، معلمان از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که به بهترین شکل به نیازهای یادگیری دانش‌آموزانشان پاسخ می‌دهد. این ممکن است شامل استفاده از فناوری، با مراجعه به اینترنت و تشویق دانش‌آموزان خود به انجام این کار باشد و بالاتر از همه، معلمان در دانش‌آموزان خود عشق به یادگیری را القا می‌کنند.

چطور مدرسه هوشمند موجب صرفه‌جویی می‌شود؟

هوشمندسازی مدارس یکی از اصلی‌ترین ارکان بهینه‌سازی مصرف انرژی و … خواهد بود. در مورد مزیت مدرسه هوشمند به طور ویژه‌ای، می‌توان به موارد زیادی اشاره کرد.

صرفه‌جویی در هزینه

فناوری نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارد (گاهی اوقات یک سرمایه‌گذاری قابل‌توجه)، اما در درازمدت، اغلب هزینه‌های خود را پرداخت می‌کند. در اینجا چند نمونه از چگونگی صرفه‌جویی در هزینه مدارس با هوشمند شدن آورده شده است:

انرژی: برخی از مدارس نیز از فناوری برای صرفه‌جویی در هزینه انرژی در پنجره جدید استفاده کرده‌اند که تأثیر زیادی دارد. با ردیابی سیستم‌های ساختمان‌ها و هزینه‌های ماهانه، بخش‌ها توانسته‌اند مداخله کنند و کارآمدتر ارتقا پیدا کنند و به معنای واقعی کلمه میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی شود.

مدیریت بهتر برنامه درسی

هرچند سال یکبار، به نظر می‌رسد یک استاندارد آموزشی جدید ایالتی و یا فرامنطقه‌ای برای مدارس وجود دارد که باید آن‌ها را اجرا کنند. این پروسه به‌خودی‌خود هزینه‌های زیادی بابت تغییرات در چاپ کتاب‌ها و… دارد. این استانداردها اغلب نیاز به افزودن یا تعدیل در برنامه درسی دارند که می‌تواند نشان‌دهنده زمان و هزینه اضافی برای مدارس باشد. بااین‌حال، وقتی برنامه درسی عمدتاً به‌صورت آنلاین میزبانی می‌شود، مدارس می‌توانند محتوا را سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از آنچه که دستگاه چاپ اجازه می‌دهد، اضافه یا تغییر دهد.

مصرف کاغذ

به طور سنتی، آموزش بسیار کاغذ محور بوده است: کتاب‌های درسی چاپی، دفترهای مارپیچ، و تعداد به‌ظاهر بی‌پایان نسخه برای آزمون‌ها، یادداشت‌ها و تکالیف. فن آوری هوشمند به مربیان اجازه می‌دهد تا بسیاری از این فعالیت‌ها را به فناوری دیجیتال قابل‌استفاده مجدد منتقل کنند و در هزینه‌های مدارس و معلمان صرفه‌جویی کنند.

مزایای هوشمندسازی مدارس چیست؟

مزیت‌های زیادی برای هوشمندسازی مدارس تعریف شده است. در مورد نحوه کاهش هزینه‌ها و مصرف در بخش‌های قبلی صحبت کردیم و حالا لازم می‌دانیم که توضیحات ملزوم برای بررسی مزایای هوشمندسازی مدارس را تکمیل کنیم.

کاهش کلی هزینه‌ها

این هزینه‌ها در بحث هوشمندسازی مدارس شامل: تخته سیاه، گچ، دفتر و کتاب و… خواهد بود. این هزینه‌ها همین‌طور در بخش‌های زیرساخت نیز مطرح است، مدارس در پاییز و زمستان نیاز به برق، حرارت و … خواهند داشت.

تضمین یک تجربه یادگیری مؤثر.

یک مدرسه هوشمند معلمان را قادر می‌سازد تا دانش را به شیوه‌ای جالب‌تر و قابل‌درک‌تر برای دانش‌آموزان با فناوری دیجیتال به اشتراک بگذارند. در چنین مدرسه‌ای، معلمان می‌توانند با استفاده از رسانه‌های بسیاری مانند ویدئو، ارائه، فایل‌های صوتی و بسیاری دیگر از اشکال تصویری، درس‌ها را به اشتراک گذاشته. این فرصت را برای معلمان فراهم می‌کند تا با سپری‌شدن سال‌ها با اطلاعات جدید در حال ظهور به روش‌های خلاقانه برای کمک به دانش‌آموزان در دریافت دانش روز، درس‌های خود را آپدیت کنند.

افزایش مشارکت دانش‌آموزان

یک مدرسه هوشمند محیط آموزشی را بسیار تعاملی‌تر می‌کند. سیستم آموزشی و ابزارهای مورداستفاده در مدرسه دانش‌آموزان را تشویق می‌کند تا تعامل بیشتری داشته باشند و در تجربه یادگیری مشارکت بیشتری داشته باشند. با آزمون‌های سرگرم‌کننده، تست‌های آنلاین، فعالیت‌های گروهی و موارد دیگر، هیچ لحظه کسل‌کننده‌ای در کلاس وجود ندارد و دانش‌آموزان درگیر محتوا. این به افزایش حفظ دانش در مقیاس بزرگ کمک می‌کند و حتی به بچه‌های خجالتی این شانس را می‌دهد که در تجربه یادگیری راحت‌تر تعاملی و فعال‌تر باشند و راه‌های جدید زیادی برای تعامل با معلم معرفی کنند.

می‌توانید از مشارکت والدین اطمینان حاصل کنید

یکی از مهم‌ترین ارکان هوشمندسازی مدارس این است که حتی والدین هم می‌توانند به‌صورت مستقیم و برخط، بر کارهایی که معلمان و یا دانش‌آموز آن‌ها انجام می‌دهد نظارت داشته باشند. علی‌رغم مشغله‌هایشان، والدین باید بتوانند از هرجایی به طور مؤثر با معلمان ارتباط برقرار کنند. آنها می‌توانند از برنامه‌های مدیریت کلاس درس برای بهبود مشارکت والدین و به‌روز نگه‌داشتن آنها استفاده کنند.

دیگر هرگز نباید درسی را از دست بدهید

اگر دانش‌آموزی هستید که مدام سر کلاس‌ها غیبت می‌کند، دیگر راه فراری ندارید، می‌توانید بر اساس پلتفرم‌هایی که برای شما در نظر گرفته شده است، تمامی داده‌های کلاس‌های آنلاین را مجدداً بازیابی کرده و یا با ذخیره آن‌ها، هر زمان که لازم بود یک کلاس را مرور کنید.

در یک مدرسه هوشمند می‌توانید تمام دروس تدریس شده در روز را ضبط کنید؛ بنابراین، حتی زمانی که دانش‌آموزی بیمار می‌شود و چند درس را از دست می‌دهد، لازم نیست احساس بدی داشته باشد. آن‌ها به ضبط‌هایی دسترسی دارند که می‌توانند دوباره روی آن‌ها بیایند و با مطالعات خود ادامه دهند؛ بنابراین دانش‌آموزان دیگر مجبور نیستند تمام یادداشت‌ها را کپی کنند و خودشان یا با کمک دوستان یاد بگیرند.

نیازی به نوشتن ندارید!

یادداشت نوشتن یکی از خسته‌کننده‌ترین بخش‌های فرایند یادگیری است. مدرسه هوشمند آن را با ابزارهای مدرن جایگزین می‌کند تا به دانش‌آموزان تجربه یادگیری مؤثرتر و جالب‌تری بدهد. مدرسه هوشمند نوشتن را با تایپ و دفترچه و کتاب‌های درسی را با زبانه‌ها و خودکارهای الکترونیکی جایگزین می‌کند.

چرا مدرسه هوشمند آینده است؟

مدرسه هوشمند یک مؤسسه آموزشی – یادگیری مبتنی بر فناوری برای آماده‌سازی کودکان برای عصر اطلاعات است. برای دستیابی به اهداف آموزشی مدارس هوشمند، این مفاهیم یاددهی و یادگیری باید تحت پوشش قرار گیرند:

 1. برنامه درسی، آموزش، ارزشیابی و مواد یاددهی
 2. یادگیری

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) به‌عنوان دومین رکن مدرسه هوشمند، نقش‌های بسیاری را در مدرسه هوشمند ایفا می‌کند، از تسهیل فعالیت‌های تدریس و یادگیری گرفته تا کمک به مدیریت مدرسه. به‌عنوان‌مثال، برخی از فناوری‌هایی که می‌توانند یک مدرسه هوشمند را تجهیز کنند، ممکن است کلاس‌های درس با دروس چندرسانه‌ای و امکانات ارائه، آزمایشگاه کامپیوتر برای آموزش، مرکز توسعه چندرسانه‌ای و اتاق سرور مجهز به مدیریت برنامه‌ها، پایگاه‌های داده مدیریت و سرورهای وب باشد.

اگرچه در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای توسعه مدارس هوشمند صورت‌گرفته است، اما راه‌حل از پیش تعریف شده و کارآمدی برای ایجاد محیط ICT برای مدارس هوشمند وجود ندارد. هدف اصلی این تحقیق بررسی جنبه‌های مربوط به مفهوم مدرسه هوشمند، یعنی موضوعات مربوط به آموزش معلمان، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات (IT) و طراحی برنامه درسی است تا اطمینان حاصل شود که نوآوری می‌تواند با موفقیت نیروی کار آماده برای رویارویی با چالش‌های موجود را پرورش دهد.

خدمات هوشمندسازی مدرسه

استفاده از تکنولوژی بخش مهمی از آموزش است، شما می‌توانید ایده‌های خود را سریع‌تر، در فضای دیجیتال عملی کنید. درصورتی‌که مایل به دریافت خدمات هوشمندسازی مدارس هستید، بهتر است که در این مورد، تمامی مزایا، معایب و همین‌طور هزینه‌ها را بررسی کنید.

محیط مدرسه هوشمند به تعاملی کردن آموزش کمک می‌کند. برنامه مدرسه هوشمند دسترسی برابر به فرصت‌های یادگیری را فراهم می‌کند. ممکن است خلاقیت، تفکر انتقادی، حل مسئله، تصمیم‌گیری و یادگیری را افزایش دهد. ممکن است ارتباطات و همکاری را بهبود بخشد. این ابزارهای جدید برای کار مانند ICT و سواد اطلاعاتی را آموزش می‌دهد. مهارت‌های زندگی و شغل و مسئولیت فردی و اجتماعی را آموزش می‌دهد.

جمع‌بندی نهایی

هوشمندسازی مدارس امروزه یکی از پیش‌نیازهای ورود به عصر ارتباطات است. کودکان از تکنولوژی‌های نوین استفاده می‌کنند و این ابزارها بیشتر شامل گجت‌های دم‌دستی، تلفن همراه و تبلت خواهد بود. مبتنی بر این مبحث می‌توان گفت که حالا مدرسه هوشمند می‌تواند در یادگیری بهتر کودک و نوجوان شما را یاری کند.

همین‌طور اگر در حال حاضر خانه هوشمند کارن، خدمات ویژه‌ای را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت‌هایی که موردبحث است، کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری حداکثر خواهد بود.

بخصوص در مورد مدیران مدارس غیرانتفاعی این اصل بسیار کلیدی و اساسی است. درصورتی‌که شما مدیر یک مدرسه هستید، منطقاً به مشاوره‌های تخصصی و تجربی در این زمینه نیاز خواهید داشت. شما با بهره‌گیری از ارکان هوشمندسازی مدارس، می‌توانید به جذب حداکثری دانش‌آموزان به تحصیل و… کمک کنید. ضمن این که این اولویت‌ها برای والدین و مربیان نیز اهمیت زیادی دارد و مشتاق‌تر از هر زمانی، حاضر به تحصیل فرزند و یا دانش‌آموز خود در این مدارس خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *