خانه هوشمند نام یک تکنولوژی جدید و نوظهور می‌باشد که امروزه در سراسر جهان سر و صدای زیادی به پا کرده است و افراد زیادی اقدام به پیاده‌سازی چنین فرآیندی بر روی انواع ساختمان از تجاری گرفته تا مسکونی کرده اند.
اکثرقسمت‌های یک ساختمان هوشمند توانایی ارتباط با یکدیگر را دارا بوده و به صورت هوشمند از طرف یک اپراتور یا الگوریتم‌های برنامه‌نویسی شده دستوراتی را دریافت می‌کنند تا علاوه بر اینکه راحتی را برای ساکنین آن ساختمان به ارمغان بیاورد، دیگر نیازی نباشد تا وقت چندانی را برای تنظیم قسمت‌های مختلف خانه یا ساختمان در نظر گرفت.

اپراتور یک ساختمان هوشمند توانایی کنترل و بررسی بخش مختلف ساختمان را به سادگی هرچه تمام‌تر با ارسال یک فرمان صوتی یا نگاه کردن به یک‌مانیتور دارا بوده و دیگر نیازی نیست که خود شخصاً برای تنظیم دوربین‌ها، باز و بسته کردن پنجره، کنترل سیستم صوتی تصویری کنترل وضعیت دمای خانه و سایر موارد این چنینی اقدام کند.
بدیهی است که چنین فرایندی پیچیده و کاملاً مهندسی بوده و جزئیات متعدد و زیادی را داشته باشد. بنابراین در این نوشته از وب سایت رسمی شرکت مهندسین هوشمند‌سازی کارن قصد داریم تا در رابطه با تمام جزئیات و جوانب خانه هوشمند و موارد مربوط به آن صحبت کرده و اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

خانه هوشمند چیست؟

آنچه در این محتوا میخوانید:

خانه هوشمند چیست؟

در سطرهای پیشین تا حدودی در رابطه با کلیات خانه هوشمند و قابلیت‌های آن و اینکه خانه هوشمند چیست؟ صحبت شد. اما در ادامه قصد داریم تا کمی در رابطه با جزئیات این موضوع مهم صحبت کنیم.

یک ساختمان هوشمند را در واقع می‌توان یک ربات فرمانبردار و قابل کنترل در نظر گرفت که توانایی اتصال به هر شبکه دیجیتالی از جمله اینترنت را دارا می‌باشد! اما شاید از خود بپرسید که چگونه چنین فرآیندی قابل پیاده‌سازی می‌باشد؟

امروزه با توجه به پیشرفت در صنایع مختلف از جمله صنعت برق و اتوماسیون سیستم‌های کنترل شونده بسیار انعطاف‌پذیر و متناسبی از جمله کنترل گر‌های صنعتی plc یا مینی کامپیوتر‌های رزبری پای و سایر موارد این چنینی به وجود آمدند که در واقع کلید پیاده‌سازی یک خانه هوشمند می‌باشد!

البته که در ادامه در رابطه با تجهیزات یک خانه یا ساختمان هوشمند صحبت خواهد شد اما به صورت کلی باید بدانید که پیاده‌سازی فرایند هوشمند‌سازی خانه تمام وابسته به تجهیزات مختلفی است که در آن به کار گرفته می‌شود و تمام تجهیزات توسط یک کنترل‌گر مرکزی که از طریق ورودی‌های مختلفی از جمله اپراتور یا اطلاعات مربوط به سنسور‌ها تصمیمات را می‌گیرد، کنترل می‌شود.

در پاسخ به اینکه خانه هوشمند چیست؟ باید گفت که یک خانه هوشمند دقیقاً همانند کامپیوتر بر اساس دیتا‌ها و اطلاعات کار می‌کند. حال ممکن است این اطلاعات از طرف اپراتور و کنترل گر‌های دستی به سیستم مرکزی منتقل شود و یا از طریق اطلاعات دریافتی از سنسور‌ها و بر اساس الگوریتم‌های موجود در کنترل‌گر. به هر حال موضوعی که قابل توجه است شکوفایی روزافزون این تکنولوژی به واسطه مزایای فراوان آن مانند راحتی، صرفه‌جویی در وقت و انرژی و سایر موارد می‌باشد.

تاریخچه هوشمند سازی ساختمان

اگر بخواهیم به صورت ریشه ای به تاریخچه هوشمند سازی ساختمان نگاهی بیندازیم، باید به اختراع نیکولا تسلا در سال 1785 اشاره کرد که قایقی با قابلیت کنترل از راه دور را کشف کرد. در دهه های بعد وسایل منزل یک به یک شامل سیستم کنترل از راه دور شدند و به این شیوه ایده های اولیه هوشمند سازی ساختمان و خانه شکل گرفت. اینک همین ایده ساده به جایی رسیده که کوچک ترین قسمت خانه ها به سیستم های نوین هوشمند سازی مجهز شده اند. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد تاریخچه هوشمند سازی ساختمان می توانید به مطلبی که در مورد آن نوشته شده است، رجوع کنید.

چگونه خانه هوشمند بسازیم؟

پیاده‌سازی و ساخت یک خانه هوشمند موضوعی است که نیازمند موارد متعددی می‌باشد و همچنین لازم به ذکر است که چنین فرآیندی چیزی نیست که بتوان آن را توسط دستگاه‌های عادی همچنین افراد غیر متخصص پیاده‌سازی کرد. اما این سیستم هوشمند چیست و چگونه ساخته می شود؟

برای پیاده سازی خانه هوشمند باید مراحلی به شرح زیر طی شوند:

1-برآوردهای اولیه هوشمند سازی ساختمان

برای پیاده‌سازی خانه هوشمند اولین موضوعی که حائز اهمیت است برآورد‌های اولیه از یکسری موارد می‌باشد که حتماً باید توسط فردی متخصص و باتجربه انجام بگیرد.

اولین موردی که باید تحت بررسی قرار بگیرد به متراژ و نوع خانه یا ساختمانی که قصد هوشمندسازی آن را دارید می‌باشد. برخی از خانه‌ها برای جایگذاری تجهیزات مربوط به خانه و ساختمان هوشمند نیازمند یکسری تغییرات در قسمت‌های مختلف خود می‌باشند اما خانه‌های ساختمان‌های جدیدتر، بعضاً به صورت بهینه‌سازی شده برای فرایند هوشمند‌سازی خانه ساخته می‌شود.

2-تهیه تجهیزات خانه هوشمند

موضوع بعدی تهیه تجهیزات بر اساس برآورد‌های اولیه و تمایلات شخصی فرد برای خانه هوشمند خود می‌باشد. خانه‌های هوشمند در سطوح کارایی و هوشمندی مختلفی که به شرح زیر است پیاده‌سازی و ساخته می‌شوند.

 • سطح پایه
 • سطح سفارشی
 • سطح پیشرفته
 • سطح لوکس

در رابطه با تجهیزات ضروری و انواع آن در ادامه صحبت خواهیم کرد اما تا همین جا لازم به ذکر است که نوع و همینطور برند تجهیزات و گستردگی آن تاثیر بسیار فاحشی در قیمت تمام شده دارد.

3-پیاده‌سازی نهایی توسط متخصصین

آخرین موضوع که از اهمیت زیادی نیز برخوردار می‌باشد انتخاب تیم مهندسی ماهر و با تجربه برای پیاده‌سازی خانه هوشمند به بهترین و اصولی‌ترین شکل می‌باشد. لازم به ذکر است که هر اندازه که تجهیزات حرفه‌ای و گرانقیمتی نیز انتخاب کرده باشید یک فرد نا بلد تجهیزات شمارا نه که استفاده بلکه حیف و میل می‌کند چراکه فرایند هوشمند‌سازی خانه موضوعی کاملاً تخصصی و تکنولوژی محور است.

هزینه هوشمند سازی خانه

هزینه هوشمند سازی خانه

اگر تا چند سال پیش این سؤال را می‌پرسید قطعاً جواب شما طبقه مرفه و ثروتمندان یک جامعه بود اما با توجه به پیشرفت‌های روز به روز این تکنولوژی و همچنین مورد اهمیت قرار گرفتن خانه هوشمند در جوامع و کشور‌های مختلف شرکت‌های زیادی اقدام به طراحی و تولید تجهیزات و ملزومات پیاده‌سازی خانه و ساختمان‌های هوشمند نموده‌اند و به واسطه همین موضوع قیمت این تجهیزات بسیار بهینه‌سازی شده و کاهش پیدا کرده است.

شرکت‌های تولید‌کننده و تأمین‌کننده که خوشبختانه در ایران هم کم نیستند با تولید تجهیزات مختلف و همچنین نوآوری در تولید و ارائه‌ایده‌های جدید علاوه بر اینکه قصد بهینه‌سازی تجهیزات از نظر فنی و قیمتی را دارند، اقدام به طراحی و ساخت سیستم‌های جدید و ایجاد تکامل و پیشرفت در این تکنولوژی نموده‌اند.

امروزه در جا‌ی جای جهان از جمله کشور عزیز خودمان طبقه متوسط جامعه هم می‌توانند با پرداخت هزینه‌های نه چندان زیاد صاحب یک خانه هوشمند در سطح‌های مختلف هوشمندی و کیفیتی که پیشتر به آن اشاره شد بشوند.
البته لازم به ذکر است که قیمت نهایی خانه‌های هوشمند بستگی به فاکتور‌های زیادی دارد که تا به اینجای نوشته به چند مورد اشاره شد و در ادامه با موارد بیشتری نیز آشنا خواهید شد.

چرا خانه هوشمند؟

امروزه همه بخش های مختلف زندگی ما تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفته و بدیهی است که محل سکونت به عنوان یکی از مکان هایی که زمان زیادی را در آن سپری می کنیم، از این قاعده مستثنی نخواهد بود. هوشمند سازی خانه ها، مدتی است که بسیار مرسوم شده و قطعا رفاه و راحتی فراوانی را به دنبال خواهد داشت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دلیل اینکه هوشمند سازی خانه ها تا این حد مورد توجه واقع شده است، چیست؟ در پاسخ می توان به دلایل زیر اشاره کرد.

 • اولین موردی که به دنبال هوشمند سازی خانه و ساختمان ها به وجود می آید، صرفه جویی در مصرف انرژی است. انرژی به ویژه نوع فسیلی آن، محدود بوده و نمی توان شیوه مصرف بی رویه ای که تاکنون رایج بوده را ادامه داد. از سویی سایر منابع انرژی هم برای تولید به هزینه های گزافی نیاز دارند. بهره گیری از متد خانه هوشمند می تواند تا حد زیادی مصرف انرژی را مدیریت کرده و هدر رفت آن را به طور محسوسی کاهش دهد.
 • امنیت مورد دیگری است که خانه های هوشمند از آن بهره می برند. چنین ساختمان هایی از انواع سنسور ها برای کنترل عبور و مرور، باز و بسته بودن درها، سنسورهای کاهش و افزایش دما و … بهره مندند که به لطف آنها، کمترین خطری ساکنان را تهدید می کند.
 • اگر بخواهیم به دیگر مزیت خانه های هوشمند اشاره کنیم، باید گفت که شما در این سبک از ساختمان ها کنترل کلیه بخش های منزل و اشیا را به عهده دارید و ضمن محافظت از آنها، می توانید به سادگی از آنها استفاده کنید. از جمله مهم ترین مزیت کنترل وسایل منزل، سیستم نورپردازی است که می تواند به خوبی تحت کنترل از راه دور شما باشد و لذت حضور در منزل را دوچندان خواهد کرد. این کنترل نه تنها در زمان های حضور شما در منزل میسر است، بلکه می توانید در زمان هایی که در منزل نیستند هم به کمک گوشی موبایل، از آن بهره گیرید.

بهره وری انرژی در خانه هوشمند

طبیعتا استفاده از تکنولوژی در کنار راحتی و رفاه برای ساکنان سبب کاهش هزینه های آنان نیز خواهد شد و همین مساله خانه های هوشمند را تا این اندازه جذاب کرده است. بهره وری انرژی در خانه هوشمند تا 40 درصد به نسبت خانه های معمولی بالاتر است. به این معنا که شما تا 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی خواهید کرد و به این شیوه ضمن کاهش هزینه های خود، به کاهش مصرف انرژی نیز و کمک به حفظ منابع آن در سطح کلان تر کمک شایانی کرده اید.

تجهیزات خانه هوشمند

در رابطه با دسته‌بندی کلی تجهیزات خانه هوشمند پیشتر صحبت شد قصد داریم تا در رابطه با جزئیات این موضوع مطالبی را به خدمتتان عرض کنیم. اگر بخواهیم با جزئیات دقیق تر بگوییم که تجهیزات خانه هوشمند چیست؟ باید به موارد زیر اشاره کرد.

دسته‌بندی‌های مختلفی را می‌توان برای تجهیزات یک خانه هوشمند در نظر گرفت. از سطح هوشمندی گرفته تا دسته‌بندی‌های کیفی و برندی اما در نهایت موضوعی که حائز اهمیت است میزان کارایی و بهینه‌سازی هرچه بهتر تجهیزات بر اساس بودجه هوشمند‌سازی می‌باشد بنابراین انتخاب تجهیزات درست اهمیت بسیار بالایی دارد.

تجهیزات یک خانه هوشمند بخش‌های مختلفی از جمله تکنولوژی ارتباط، سیستم پردازش مرکزی، سیستم امنیتی، ماژول‌ها سنسور‌ها و جزئیات ریز و بسیاری موارد دیگر را دارا می‌باشد که انتخاب هر کدام بسته به فاکتور‌های مختلفی است.

این تجهیزات مهم‌ترین کلید پیاده‌سازی یک خانه هوشمند به شمار ‌می‌روند چرا که بر اساس قابلیت‌های این تجهیزات در درجه اول هوشمندی خانه تعیین شده و سپس قابلیت‌های مختلفی در اختیار اپراتور و ساکنین خانه قرار می‌گیرد.

این تجهیزات در انتها قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را دارا می‌باشند و علاوه بر این که از طرف اطلاعات مختلفی به انجام وظایف خود می‌پردازند، به صورت کامل در اختیار شما قرار داشته و می‌توانید با استفاده از راه‌های ارتباطی از جمله موبایل یا پنل‌های موجود در خانه آن‌ها را کنترل و وضعیت‌شان را بررسی کنید.

یک نکته بسیار مهم دیگر در انتخاب تجهیزات خانه هوشمند این است که سعی کنید حداقل مقدور از تجهیزاتی با کیفیت خوب یا بالا استفاده کنید تا علاوه نیاز به تعمیر و تنظیم آن‌ها نداشته باشید و همچنین بتوانند به شکل مناسبی در مدت زمان طولانی به فعالیت خود بدون هیچ مشکلی ادامه بدهند. به عبارت دیگر در صورتی که در ابتدا دست این را نداشته باشید که خیلی برای تجهیزات خود هزینه کنید مطمئن باشید که در آینده نه چندان دور هزینه زیادی را برای تعمیر یا تعویض بخش مختلف سیستم و تجهیزات خود متحمل خواهید شد.

سرمایش و گرمایش در خانه هوشمند

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هر خانه هوشمند‌ی بخش هوشمند‌سازی سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش می‌باشد. کنترل سرمایش و گرمایش در ساختمان هوشمند از طریق تجهیزات مختلفی از جمله فن کویل، اسپلیت، گرمایش از کف، شوفاژ رادیاتور، داکت اسپیلت و حتی کولر آبی انجام می‌گردد. در پاسخ به اینکه سیستم تنظیم دمای خانه هوشمند چیست و چگونه کار می کند، مطالعه  این مطلب راهگشا خواهد بود.

در یک خانه هوشمند شما می‌توانید با ارسال دستور از طریق راه‌های مختلف مانند ارسال دستور از طریق نرم‌افزار‌های موبایل یا از طریق یک فرمان صوتی و هر راه دیگری بخش‌های مختلف خانه از جمله سیستم گرمایش و سرمایش را کنترل کرده و دمای خانه را به حد مطلوب‌تان برسانید و همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق‌مانیتور‌های مختلف و وضعیت دمای خانه و همچنین وضعیت سیستم‌های مربوطه به تهویه مطبوع را بررسی کنید حتی اگر درون خانه حضور نداشته باشید.

فرآیند کنترل و تشخیص دمای خانه از طریق سه مهره اصلی انجام می‌شود. در حالت اولیه که دمای منزل قرار است به تمایلات کاربر تنظیم شود تنها پایه خودکار و تجهیزات ارتباطی به همراه کنترل‌گر مرکزی و موارد مربوط به سیستم گرمایش و سرمایش در میان است اما در حالت دیگر که به صورت هوشمند تنظیمات باید انجام گردد این سنسور‌های دما یا اصطلاحاً ترموستات‌ها هستند که دمای محیط را اندازه‌گیری کرده و کنترل‌گر بر اساس نتایج و همچنین تنظیمات خود اقدام به کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌نماید.

روشنایی در خانه هوشمند

روشنایی در خانه هوشمند

در یک خانه هوشمند وضعیت لامپ‌ها و سیستم‌های مربوط به روشنایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. البته این سیستم‌ها قدری متفاوت‌تر از سیستم‌های معمولی روشنایی بوده و بیشتر از چند لامپ عادی می‌باشد.

در سیستم‌های عادی روشنایی مشکلات مختلفی وجود دارند و به صورت عادی و تحت سیستم‌های سنتی به هیچ عنوان نمی‌توان اقدام به رفع آن‌ها کرد. برخی از این مشکلات به شرح زیر می‌باشند:

 • عدم امکان کنترل شدت نور
 • عدم امکان کنترل از راه دور
 • عدم توانایی برای زمان بندی
 • زیبایی نه چندان زیاد
 • عدم امکان کنترل میزان انرژی مصرفی

اما در یک خانه هوشمند علاوه بر اینکه تمام این مشکلات وجود ندارد بلکه قابلیت‌های مختلف و بسیار کاربردی نیز به سیستم روشنایی اضافه شده است.

در خانه‌های هوشمند امکان پیاده‌سازی نورپردازی‌های زیبا و همچنین فرم دهی به نور‌ها و رنگ آن‌ها از طریق اپلیکیشن‌های مربوطه، امکان روشن و خاموش کردن دسته‌ای و تکی لامپ‌ها، امکان هماهنگ‌سازی سیستم روشنایی با سیستم صوتی تصویری و سایر بخش‌های خانه و بسیاری قابلیت‌های دیگر وجود دارد که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

سنسورهای خانه هوشمند

نه تنها در خانه‌های هوشمند بلکه در تمامی سیستم‌های هوشمند سنسور‌ها و موضوع بررسی شرایط پیرامون موضوعی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. سنسور‌ها وظیفه دار بررسی اطلاعات خاص و گذاشتن این اطلاعات در اختیار پردازشگر مرکزی می‌باشند تا سیستم مرکزی بر اساس این اطلاعات تصمیماتی را اتخاذ کند.

به عنوان مثال در یک خانه هوشمند، زمانی که دمای هوا از یک میزان مشخص بالاتر برود سیستم پردازش مرکزی دستور فعال شدن سیستم سرمایشی را با یک درجه مشخص که بر اساس اطلاعات سنسور ذکر شده انتخاب شده است صادر خواهد کرد و یا پیامی مبنی بر ورود غیرقانونی را در هنگام فعال شدن سنسور‌های مربوط به دزدگیر و سیستم امنیتی به موبایلتان ارسال خواهد کرد.

یک خانه هوشمند بدون سنسور در واقع خانه‌ای هوشمند نبوده و تنها مجهز به یک سری تجهیزات اتوماسیون برای کنترل از طریق رابط‌های کاربری می‌باشد.

سیستم صوتی خانه هوشمند KNX

سیستم صوتی خانه هوشمند KNX

شاید تا به حال از سیستم های صوتی و تصویری در خانه های هوشمند تصاویر و یا فیلم هایی دیده باشید و حتی از نزدیک چنین سامانه هایی را مشاهده کرده باشید. اما این سیستم هوشمند چیست و چه مزیت هایی دارد؟

سیستم صوتی بخش مهمی از مولتی مدیای خانه‌های هوشمند به شمار می‌رود که تحت کنترل همه جانبه اپراتور فعالیت می‌کند. علاوه بر اینکه سیستم صوتی یک خانه هوشمند می‌تواند با سیستم تصویری آن ارتباط برقرار کرده و به صورت همزمان، فعالیت کند توانایی فعالیت به‌صورت انفرادی را نیز داشته و شما عزیزان می‌توانید بر اساس اطلاعات موجود از طریق تلفن همراه یا سایر روش‌های انتقال دیتا، فایل صوتی مورد نظر را انتقال داده و اجرا کنید.
انتخاب یک ماژول صوتی مناسب به شدت حائز اهمیت است چرا که یکی از پر مصرف‌ترین موارد هر خانه هوشمند‌ای سیستم صوتی آن می‌باشد و به هیچ عنوان نباید از دستگاه‌های نامناسب یا ضعیف در چنین سیستم مهمی استفاده.

ماژول سیستم صوتی خانه هوشمند knx دارای بهترین کیفیت صدا و همچنین وسعت صدای چشمگیر می‌باشد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای تشکیل مولتی مدیا خانه هوشمند به شمار می‌رود و برای استفاده بسیار توصیه می‌شود.

تکنولوژی بسیار پیشرفته این ماژول صوتی قابلیت استفاده به عنوان یک سرور واحد را دارا می‌باشد و این امر باعث شده تا بتوان از یک سیستم برای چند اتاق و حتی کل خانه استفاده نمود که هزینه‌ها و همینطور مصرف انرژی را بسیار کاهش می‌دهد.

کلید لمسی هوشمند

کلید‌های هوشمند و لمسی نسل جدید کلید‌ها هستند که با هدف زیبایی و همچنین کاربری حرف‌های تولید می‌شوند و دیگر اثری از فشار دادن آن‌ها و تولید صدا و همچنین فرسایش مکانیکی از در آن‌ها وجود ندارد.
فاکتور‌ها و دسته‌بندی‌های مشخصی برای انواع کلید لمسی وجود دارد که شما عزیزان می‌توانید بر اساس نیاز به خود و همچنین توپولوژی کلی خانه هوشمندی که قصد پیاده‌سازی آن را دارید اقدام به انتخاب یک مورد کنید.
با وجود تمام مزایای کلید‌های لمسی لازم به ذکر است که این کلید‌ها در مقابل برخی عوامل مانند ضربه حساس بوده و نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به کلید‌های مکانیکی دارند اما با توجه به مزایای بسیار گسترده و همچنین استهلاک پایین آن‌ها البته در صورتی که از کیفیت مناسب برخوردار باشند استفاده از این کلید‌ها بسیار رایج شده است.

مالتی مدیا در خانه هوشمند

مالتی مدیا شامل سیستم صوتی تصویری در یک خانه هوشمند می‌باشد که توانایی کنترل از طریق راه‌های ارتباطی مختلف و همینطور ارتباط با سایر بخش‌های خانه را دار می‌باشد.

موضوع بسیار جالب توجه در این مورد این است که شما می‌توانید سیستم صوتی و تصویری خود را در بخش‌هایی همچون روشنایی خانه‌تان هماهنگ کرده تا در هنگام تعویض مدیای در حال پخش وضعیت نور و روشنایی در خانه اتاق شما تغییر کند و لذت دیدن یک فیلم جذاب و یا یک موسیقی دلپذیر را برای شما چند برابر کند.

مالتی مدیا از بخش‌های حیاتی خانه هوشمند به شمار نمی‌رود اما حضور آن برای جنبه‌هایی مانند سرگرمی بسیار لازم بوده و توصیه می‌شود که حتماً از بهترین کیفیت این سیستم در فرایند هوشمندسازی خانه خود استفاده کنید.

اینترنت اشیا در خانه هوشمند

اینترنت اشیا در خانه هوشمند

موضوع اینترنت‌اشیا موضوعی نیست که تنها محدود به خانه هوشمند باشد، بلکه که می‌تواند به صورت کاملاً مستقل از این موضوع نیز فعالیت کند. اینترنت‌ اشیا را می‌توان هوشمند‌سازی دستگاه‌های مختلف در نظر گرفت و در علوم مهندسی این فرآیند به شکل شبکه‌سازی بین دستگاه‌های فیزیکی، ساختمان، کامپیوتر‌ها و وسایل نقلیه و هرچیز دیگری که قابلیت پشتیبانی از نرم‌افزار را داشته باشد تعریف شده است.

با توجه به این تعریف نیاز یک خانه هوشمند به اینترنت‌اشیا کاملاً مشهود است و می‌توان گفت که یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این ماجرا نیز به شمار می‌رود چرا که دقیقاً قصد ما در هوشمند‌سازی خانه و ساختمان ارتباط بین اجزای تشکیل دهنده خانه و با یکدیگر و با اپراتور است که از طریق اینترنت‌اشیا و شبکه‌سازی هوشمند می‌توان به این هدف نائل گشت.

کاربرد فناوری Wifi در خانه هوشمند

قطعا زمانی که از هوشمند سازی صحبت می کنیم، جایگاه اینترنت و به خصوص شبکه وای فای، بسیار ویژه و قدیمی خواهد بود. کاربرد فناوری Wifi در خانه هوشمند حوزه گسترده ای است که این ساختمان ها را مجهز ساخته و رفاه و راحتی را در ارتباطات به ساکنان هدیه می دهد. در این زمینه می توانید مطلب تخصصی کاربرد فناوری Wifi در خانه هوشمند را مطالعه کرده تا اطلاعات مفیدی در این حوزه کسب کنید.

سیستم روشنایی هوشمند

یکی از جذابیت هایی که در هوشمند سازی مشاهده می شود، سیستم روشنایی هوشمند است. این سیستم به شما امکان صرفه جویی در مصرف انرژی و راحتی در استفاده را هدیه می دهد. به کمک این سیستم می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کرده و نسل جدیدی از سیستم روشنایی را امتحان کنید.

کنترل خانه هوشمند با فرامین صوتی

دستورهای صوتی که می توان به کمک آنها از زندگی در یک خانه هوشمند لذت برد، یکی از جذاب ترین ها در حوزه هوشمند سازی است. خوشبختانه با گسترش دانش در این زمینه هر روز دایره کنترل خانه هوشمند با فرامین صوتی بزرگ تر و بزرگ تر می شود و شرکت های متنوعی در زمینه عرضه محصولات برای اجرای این فرمان ها وارد بازار می شوند. اطلاعات بیش تر در مورد کنترل خانه هوشمند با فرامین صوتی را در مطلبی که آماده شده است، مطالعه کنید.

پرده هوشمند

زندگی در یک خانه هوشمند یعنی حتی پرده ها هم در چنین بنایی، نوین شده و نیازی به روش های سنتی برای استفاده از آن نیست. پرده هوشمند به شما امکان می دهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و کنترل نور و روشنایی منزل خود را به مدرن ترین شکل به دست بگیرید. پرده های هوشمند انواع مختلفی دارند که بر اساس نیاز شما و نیز هزینه ای که مایل به پرداخت آن هستید، انتخاب می شوند.

امنیت در خانه هوشمند

نه تنها خانه‌های هوشمند بلکه هر خانه نیازمند سیستم ایمنی مناسب خود می‌باشد اما این موضوع در هوشمند‌سازی خانه اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. در این قسمت به بررسی این  موضوع می پردازیم که امنیت در سیستم هوشمند چیست و چه مزیت هایی نسبت به خانه های معمولی دارد؟

تجهیزات کلیدی این کار در خانه هوشمند و خانه معمولی یکی است شبکه حاکم بر این تجهیزات و همچنین طرز استفاده از آن‌ها کاملاً متفاوت بوده و همچنین جزئیات بیشتری نیز وجود دارد.

در سیستم‌های امنیتی مربوط به خانه‌های هوشمند یک سری موارد همچون نمایش تصویر از راه دور و همچنین اعلام هشدار‌های مربوطه، دزدگیر، قفل هوشمند در و سایر موارد این چنینی جزء ضروریات می‌باشند و حتماً باید حضور داشته باشند. اما بسته به تمایلات مشتری جزئیاتی همچون محافظت از‌اشیا قیمتی، هشدار باز ماندن درب و پنجره دربازکن هوشمند، سیستم امنیتی حاکم بر گاوصندوق‌ها و سیف باکس‌ها و موارد دیگری قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

انواع سنسور های ساختمان هوشمند و نحوه کار آنها

خانه های هوشمند به لطف سنسورهاست که به چنین سیستمی مجهزند و رفاه و راحتی را برای مصرف کنندگانشان به ارمغان می آورند. انواع سنسور های ساختمان هوشمند و نحوه کار آنها مقوله ای است که به بررسی گسترده نیاز دارد. این سنسورها را می توان در انواع مدل های روشنایی، ضد سرقت، ضد حریق، حرکت، دما، رطوبت و … دسته بندی نمود. مجموعه ای از این حس گرها به پیشرفته شدن هر چه بیش تر خانه های هوشمند منجر می شوند.

عکس خانه هوشمند

و در اینجا چند عکس مربوط به خانه های هوشمند را میبینید :

خانه های هوشمند

خانه های هوشمند

 

 

بهترین برند خانه هوشمند در دنیا چیست؟

پاسخ به این سؤال قدری مشکل است، چرا که شرکت‌های قدرتمند بسیاری در سرتاسر جهان اقدام به تولید تجهیزات مربوط به خانه هوشمند می‌کنند از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت زیمنس یا شرکت ‏ IBM اشاره نمود. اما به راستی بهترین برند تولید کننده خانه هوشمند چیست؟ و چه برتری هایی به نسبت دیگر رقبای خود دارد؟

اما در این میان شرکت KNX را به جرأت می‌توان یکی از بهترین‌ها معرفی کرد! این شرکت علاوه بر این که توانایی تأمین نیاز‌های همه جانبه ما را در رابطه با هوشمند‌سازی خانه دار می‌باشد، از کیفیت و پشتیبانی بسیار مطلوبی برخوردار بوده و همچنین مطابق با تکنولوژی روز دنیا فعالیت می‌کند.

این شرکت یک پلتفرم تخصصی برای هوشمند‌سازی خانه می‌باشد و اهمیتی ندارد که در آینده چه تکنولوژی‌های جدیدی در رابطه با خانه هوشمند به وجود بیایند چراکه هر محصولی قابلیت اضافه شدن به سیستم مرکزی شما را دارا بوده و نیازی نیست که اقدام به تغییر در ذات سیستم خود کنید.

آموزش هوشمند سازی خانه

موضوع آموزش خانه هوشمند موضوعی پیچیده و تخصصی می‌باشد بنابراین حتماً می‌بایست برای این کار آموزش ببینید و نمی‌توان تنها بر اساس یک سری تجربیات کلی اقدام به پیاده‌سازی یک خانه هوشمند نمود.

از همین رو توصیه می‌شود حتماً در صورتیکه قصد یادگیری فراینده هوشمندسازی خانه را دارید در مراکز معتبر و تحت نظر اساتید مجرب و آموزش دیده و همچنین با شرکت در پروژه‌های مختلف تجربه خود را بالا ببرید تا حدی که خود بتوانید صفر تا صد یک خانه هوشمند را پیاده‌سازی کنید.

لازم به ذکر است که موضوع هوشمند‌سازی خانه مربوط به یکی از گرایش‌های صنعت برق و به همین منظور حتماً باید پیش زمینه‌های جزئی در رابطه با برق و موارد مربوط به آن داشته باشید تا بتوانید هر چه عمیق‌تر این فنرا فرا بگیرید.

خانه هوشمند KNX

تا به اینجا بار‌ها در رابطه با برند خانه هوشمند knx صحبت شد و در رابطه با مزایای تجهیزات این شرکت و این پلتفرم آشنا شدیم.

تجهیزات این شرکت به قدری کاربردی و محبوب هستند که به عنوان یک استاندارد شبکه‌سازی در یک خانه هوشمند به کار ‌می‌روند به طوریکه تجهیزات این شرکت به نحوی تکامل یافته که در آن می‌توان به راحتی با سایر پروتکل‌ها ارتباط برقرار کرده و با استفاده از یک تابلو برق به شکل قدرتمندی تقسیمات مربوط به هوشمند‌سازی ساختمان را انجام داد.

در تعریف کلی KNX را می‌توان یک سامانه کنترل هوشمند سیم کشی شده در نظر گرفت که به عنوان یک مرز اصلی می‌تواند تجهیزات مربوط به هوشمندسازی شرکت‌ها و برند‌های دیگر را هم در خود جای داده و تمام قسمت‌ها را به شکل استاندارد به یکدیگر متصل کند.

این تکنولوژی به قدری قدرتمند است که حتی از طریق آن می‌توانید به حساب‌های بانکی خود هم دسترسی داشته باشید!

آموزش خانه هوشمند KNX

knx چیست؟

شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که knx چیست؟ در پاسخ باید گفت که این نام به نوعی پروتکل اطلاق می شود که به منظور هوشمند سازی ساختمان از آن بهره گرفته می شود. به لطف این سیستم می توان کلیه جزئیات هوشمند سازی ساختمان نظیر روشنایی، امنیت، ایمنی، سیستم های ضد حریق، اینترنت اشیا، تهویه مطبوع و … را اجرایی نمود. در این مطلب به بررسی بیش تر پروتکل knx پرداخته خواهد شد.

آموزش خانه هوشمند KNX

در رابطه با آموزش خانه هوشمند اشاره شد که این مبحث کاملاً تخصصی بوده و نیازمند مهارت و تجربه بالایی می‌باشد. اما این موضوع مهارت و تجربه در بحث آموزش خانه هوشمند knx نقش پررنگ‌تری پیدا کرده و اهمیت بیشتری دارد چرا که پلتفرم knx دارای جزئیات و جوانب بسیار بیشتری بوده پیاده‌سازی آن مهارت بیشتری نیز می‌طلبد.

بنابراین توصیه می‌گردد که علاوه بر آشنایی با کلیات این مبحث خانه هوشمند، به صورت تخصصی و متمرکز اقدام به یادگیری موارد مربوط به هوشمندسازی خانه از طریق پلتفرم knx کرده و تمرکز خود را کاملاً در این زمینه نگه دارید.

بستر ارتباطی (KNX ( TP در هوشمند سازی ساختمان

همان طور که اشاره شد، KNX یکی از شیوه های هوشمند سازی ساختمان است که خود دارای اصطلاحات تخصصی و مهارت هایی است که این شیوه را از سایر روش ها متمایز می کند. بستر ارتباطی (KNX ( TP در هوشمند سازی ساختمان از مواردی است که باید در حوزه هوشمند سازی ساختمان فراگرفته شود و به درستی اجرایی گردد. آنچه در این بستر حائز اهمیت است، منبع تغذیه، انتقال داده ها، شیوه های دسترسی به BUS و … می باشد که باید به تفصیل مورد بررسی قرار گیرد.

بستر ارتباطی خط تغذیه (KNX (PL در خانه هوشمند

هوشمند سازی به معنای استفاده هر چه بیش تر از فناوری های نوین به منظور راحتی و رفاه ساکنین ساختمان است. بستر ارتباطی خط تغذیه (KNX (PL در خانه هوشمند شرایطی را فراهم می آورد که بدون نیاز به کابل کشی جدید، تنها با بهره گیری از کابل کشی های ساختمانی، در راستای استفاده از رسانه ارتباطی برآییم. این شیوه مدرن نیاز به دانش و مهارت خاص دارد که در هوشمند سازی ساختمان توسط افراد خبره گروه کارن اجرایی می شود.

ارتباط IP تجهیزات KNX در هوشمند سازی خانه

در خانه های هوشمند به منظور ایجاد بستر شبکه از شیوه های متعددی بهره گرفته می شود. در این راستا ارتباط IP تجهیزات KNX در هوشمند سازی خانه مساله ای است که به آن پرداخته می شود. اترنت یکی از شبکه هایی است که در هوشمند سازی ساختمان به شدت مورد توجه قرار گرفته است. می توانید اطلاعات بیش تر در این زمینه را در مطلب ارتباط IP تجهیزات KNX در هوشمند سازی خانه مطالعه کنید.

E-Mode در هوشمند سازی ساختمان KNX

شاید نام E-Mode در هوشمند سازی ساختمان KNX به گوشتان خورده باشد. این سیستم نوعی پیکر بندی برای پروتکل KNX است که بدون نیاز به یارانه به انجام می رسد و شیوه نوینی است که جایگزین حالت پیکر بندی SYSTEM MODE شده است. انعطاف پذیری و راحتی کار با این سیستم، باعث متمایل شدن هوشمند سازان حرفه ای ساختمان به آن گشته است.

بستر ارتباطی Radio Frequency) RF) پروتکل KNX در ساختمان هوشمند

تکنولوژی در خانه های هوشمند برای هر مساله ای راهی پیدا می کند. به عنوان مثال در جایی که امکان کابل کشی وجود نداشته باشد، به استفاده از بستر ارتباطی Radio Frequency) RF) پروتکل KNX در ساختمان هوشمند روی می آورند. این بستر بر امواج رادیویی استوار است و برای بسیار از پروژه های ساختمانی که پس از ساخت به فکر هوشمند سازی افتاده اند، گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

سیستم KNX و اینترنت اشیاء

در قسمت های پیشین اشاره کردیم که پروتکل knx در راستای اینترنت اشیا نیز گام برمی دارد. این پروتکل با بهره گیری از نوین ترین فناوری ها، به طور حرفه ای در راستای هوشمند سازی اشیا و بهره مندی آنها از اینترنت گام برمی دارد. برای بررسی جزئیات این سیستم می توانید مقاله سیستم KNX و اینترنت اشیاء را مطالعه کنید.

امنیت KNX در هوشمند سازی ساختمان

امنیت یکی از مهم ترین شاخص های هوشمند سازی است که خوشبختانه در پروتکل KNX در عالی ترین سطح ممکن به انجام می رسد. امنیت KNX در هوشمند سازی ساختمان یکی از نقاط قوت این پروتکل است و می تواند به بهترین شکل آن را اجرایی کند. این پروتکل به حرفه ای ترین شکل از پس رمزگذاری داده ها در ساختمان هوشمند برمی آید و این سیستم را به یکی از محبوب ترین ها  در زمینه امنیت بدل ساخته است.

اندازه گیری هوشمند در خانه هوشمند

یکی از مباحثی که در هوشمند سازی ساختمان به آن پرداخته می شود، اندازه گیری هوشمند است. در پروتکل KNX این مورد به عالی ترین و دقیق ترین شکل به انجام می رسد. اندازه گیری هوشمند در خانه هوشمند با بهره گیری از فناوری های نوین، به بهبود مصرف انرژی و مزیت های دیگری منتهی می شود که در مطلبی به طور جداگانه به آن پرداخته شده است.

مزایای خانه هوشمند KNX

همان طور که اشاره شد، هوشمند سازی فواید زیادی دارد و امنیت، کاهش هزینه ها و راحتی را به ارمغان خواهد آورد. اما اگر بخواهیم به طور کلی به مزایای خانه هوشمند KNX اشاره کنیم باید فاکتورهای زیر را لیست کنیم:

 • افزایش ایمنی و امنیت در خانه
 • کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژی
 • استفاده از فناوری های نوینی که تا سالهای سال منسوخ نخواهد شد.
 • بالا رفتن سطح رفاه و راحتی و کیفیت زندگی
 • صرفه جویی چشم گیر در زمان ساکنان خانه به دلیل امکانات پیشرفته این سیستم

کلیات راجع به نرم افزار ETS

پروتکل هایی که در زمینه هوشمند سازی فعالیت می کنند، دارای زبان هایی هستند که اجازه اجرای آنها را می دهد. پروتکل KNX نیز به کمک نرم افزار ETS اجرایی می شود. کلیات راجع به نرم افزار ETS به این شرح است که این برنامه مشابه با OFFICE طراحی شده و کسانی که به این پکیج مسلط هستند، در کار با ETS به مشکل برخورد نخواهند کرد. سادگی در استفاده و کاربردی بودن را باید از مزیت های این نرم افزار عنوان کرد.

خانه هوشمند در تهران

با وجود پیچیده و پیشرفته بودن تکنولوژی خانه هوشمند، نکته جالب توجه در رابطه با آن این است که تقریباً در سرتاسر دنیا می‌توانید به سادگی به تجهیزات و تخصص مربوط به آن دسترسی داشته باشد. در کشور ما هوشمند‌سازی خانه میسر بوده و از آن به سادگی می‌توانید از طریق ارتباط با متخصصین این حوزه و دریافت مشاوره‌های لازم اقدام به هوشمندسازی خانه خود کنید.

شرکت مهندسین هوشمند‌سازی کارن با سال‌ها تجربه در رابطه با پیاده‌سازی، آموزش و همچنین تأمین و تولید تجهیزات مربوط به خانه هوشمند و با وجود تیم متخصص و باتجربه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در استان تهران می‌باشد.

شما عزیزان می‌توانید برای سفارش خدمات و همچنین مشاوره در رابطه با جزئیات خانه هوشمندی که قصد پیاده‌سازی آن را دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تفاوت هوشمند سازی ساختمان و خانه هوشمند

شاید از نظر ظاهری این دو عنوان به هم شباهت داشته باشند و یا اشتباه گرفته شوند، اما در واقعیت تفاوت هایی بین آنها وجود دارد که حاکی از ریزبینی به این مساله است. اما به راستی تفاوت هوشمند سازی ساختمان و خانه هوشمند در چیست؟ خانه هوشمند به بنایی گفته می شود که اجزایی از آن با بهره گیری از تکنولوژی های خاصی هوشمند شده است. اما هوشمند سازی ساختمان به معنای هوشمند کردن کل ابعاد یک بنا است. به طوری که اینترنت اشیا، سیستم دزدگیر، سیستم ضد حریق، انواع سنسور ها و … در آن پیاده سازی می شود. به نوعی می توان گفت که خانه هوشمند زیرمجموعه هوشمند سازی ساختمان است.

هوشمند سازی بیمارستان

یکی از اماکنی که هوشمند سازی آن می تواند تحولی شگفتی آفرین ایجاد کند، بیمارستان می باشد. هوشممند سازی بیمارستان با هدف کاهش مصرف انرژی و نیز بهبود فرآیند های درمانی و کمک به رفاه حال بیماران و کادر درمان صورت می گیرد. از مهم ترین بخش هایی که در هوشمند سازی بیمارستان در نظر گرفته می شود، اینترنت اشیا است که به لطف آن رفاه و راحتی در این مکان به ارمغان خواهد آمد.

هوشمند سازی مدرسه

هوشمند سازی این روزها خود را به مدارس هم رسانده و اکنون شاهد مدرسه هایی هستیم که شاید با تصورمان از کلاس های درس سنتی تفاوت زیادی داشته باشد. هوشمند سازی مدرسه به عبارتی بهره گیری از فناوری های نوین و اینترنت به منظور یادگیری و استفاده از انواع ابزارهای تحصیلی است. به این شیوه دانش آموزان حتی برای یادداشت برداری از مطالب عنوان شده هم از کاغذ و خودکار استفاده نمی کنند و همه چیز با بهره گیری از نوین ترین ابزارهای اینترنتی هوشمند سازی شده است.

هوشمند سازی پارکینگ

یکی از بزرگ ترین مشکلات پارک به ویژه در پارکینگ های شهرهای شلوغ، عدم اطلاع رانندگان از خالی بودن فضا برای پارک خودرو است و این مساله سبب می شود که زمان زیادی برای گشتن به دنبال جای پارک به هدر رود. اما به لطف سیستم هوشمند سازی پارکینگ دیگر چنین مساله ای اتفاق نخواهد افتاد. زیرا سنسورهایی که در این سیستم تعبیه می شوند، رانندگان را از فضایی دور، از وجود یا عدم وجود فضای پارک مطلع می سازند.

هوشمند سازی هتل

یکی دیگر از اماکنی که هوشمند سازی در آن احساس می شود، هتل ها هستند. چنین فضاهایی به دلیل بالا بودن مصرف انرژی، لزوم استفاده از چنین سیستمی را بیش از اماکن دیگر احساس می کنند. به کمک هوشمند سازی هتل، می توان انتظار داشت که فناوری های نوین، راحتی در استفاده از وسایل را به مصرف کنندگان هدیه دهد و صرفه جویی های بزرگی در مصرف انرژی رخ دهد.

جمع بندی

در این نوشته از وبسایت مهندسین هوشمند‌سازی کارن تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در رابطه با جزئیات تکنولوژی نوظهور خانه هوشمند تمام موارد لازم را به خدمت شما عزیزان عرض کرده و تا حد امکان جای سؤالی باقی نگذاریم.

خانه هوشمند در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل به یکی از تکنولوژی‌های بسیار رایج و مصرفی در هر خانه‌ای خواهد شد و چه و پیاده‌سازی و همچنین آموزش آن را می‌توان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر گرفت. همچنین برخلاف تصورات بعضی خانه هوشمند یک تکنولوژی لاکچری و گرانقیمت نیست که تنها افراد ثروتمند توانند از آن بهره‌مند شوند امروز هم این تکنولوژی به شکل رایج در سرتاسر جهان از جمله کشور ما وجود داشته و با توجه به دسته‌بندی‌های مختلف افراد می‌توانند اقدام به تجهیز خانه خود کنند.

در صورتی که شما هم قصد دارید تا به سمت آینده قدم بردارید، تردید را کنار گذاشته و همین الان اقدام کنید. اگر بعد از مطالعه این مطلب در زمینه اینکه خانه هوشمند چیست؟ سوالی برایتان باقی مانده، می توانید مطلب خانه هوشمند pdf را مطالعه کرده و یا با کارشناسان سایت کارن در ارتباط باشید تا پاسخ کلیه سوالات خود را به حرفه ای ترین شیوه دریافت کنید.

فیلم خانه هوشمند

در اینجا شما فیلمی از خانه های هوشمند میبینید که این ویدیو نشانگر آن است که زندگی در خانه های هوشمند چقدر متفاوت است و همه چیز به راحتی قابل انجام است. و حتی امنیت در این خانه ها بسیار بالاتر می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم که این ویدیو را تا آخر تماشا کنید :

سوالات متداول درباره خانه هوشمند

هزینه ایجاد خانه هوشمند چقدر است؟

این مقاله را هم حتما بخوانید!
کاربردها، سیستم ها و روش ها در فناوری خانه هوشمند

با توجه به رونق یافتن این دانش، شاهد کاهش یافتن هزینه های هوشمند سازی ساختمان هستیم. با توجه به روش هوشمند سازی ساختمان و سطحی از هوشمندی که اننظارش را دارید، هزینه ساخت خانه هوشمند متفاوت خواهد بود.

چگونه خانه هوشمند بسازیم؟

پیاده‌سازی و ساخت یک خانه هوشمند موضوعی است که نیازمند موارد متعددی می‌باشد و همچنین لازم به ذکر است که چنین فرآیندی چیزی نیست که بتوان آن را توسط دستگاه‌های عادی همچنین افراد غیر متخصص پیاده‌سازی کرد. سپردن این کار به گروه هوشمند سازی کارن، از بهترین مسیرها برای پیاده سازی این فرآیند است.

بهترین برند خانه هوشمند در دنیا چیست؟

شرکت‌های قدرتمند بسیاری در سرتاسر جهان اقدام به تولید تجهیزات مربوط به خانه هوشمند می‌کنند از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت زیمنس یا شرکت ‏ IBM اشاره نمود. اما در این میان شرکت KNX را به جرأت می‌توان یکی از بهترین‌ها معرفی کرد! این شرکت علاوه بر این که توانایی تأمین نیاز‌های همه جانبه ما را در رابطه با هوشمند‌سازی خانه دار می‌باشد، از کیفیت و پشتیبانی بسیار مطلوبی برخوردار بوده و همچنین مطابق با تکنولوژی روز دنیا فعالیت می‌کند.