دوربین مداربسته

مشخصات دوربین مداربسته خوب [ویژگی‌های شنیده نشده!]

مشخصات دوربین مداربسته خوب [ویژگی‌های شنیده نشده!]

دوربین مداربسته خوب در هر محیطی که نصب شود امنیت آن را تا حد زیادی تامین خواهد کرد. در واقع تمام فروشگاه‌ها، ادارات و… چه رفت و آمد عموم مردم به آن زیاد باشد چه نباشد، باید از لحاظ امنیت در سطح خوبی قرار بگیرند تا خیال شما از بابت اتفاقاتی مانند سرقت و نظیر آن راحت شود. البته امنیت منازل و خانه‌های مسکونی نیز حائز اهمیت است. با توجه به این موضوع بیشتر افراد برای ایمن کردن محل زندگی یا کار خود از تجهیزات امنیتی از جمله دوربین‌های مدار بسته کمک می‌گیرند. حال این سوال مطرح می‌شود که مشخصات دوربین مداربسته خوب چیست؟ و هنگام خرید آن باید به چه نكاتی دقت كرد؟ برای اینكه پاسخ این سوال را دریافت كنید در ادامه با ما همراه باشید.

مشخصات دوربین مداربسته خوب [ویژگی‌های شنیده نشده!]

مشخصات دوربین مداربسته خوب [ویژگی‌های شنیده نشده!]

برند‌ و سازنده شناخته شده دوربین مداربسته

مشخصات دوربین مداربسته خوب جزء پرفروش‌ترین تجهیزات امنیتی است. اگر قصد خرید این محصول را دارید، حتما تا به حال بیش از ده‌ها یا حتی صدها بروشور برای پیدا کردن مناسب‌ترین مدل خوانده‌اید. مشخصات، قیمت‌ها و تصاویر مدل‌های مختلف این محصول حتماً شما را گیج كرده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید خرید کم ریسک‌تری داشته باشید سرمایه خود را صرف خرید یک سیستم با کیفیت خوب کنید. برندهای معتبر تجهیزات امنیتی مدل‌های مختلفی از دوربین و دستگاه‌های ضبط تصاویر را عرضه می‌کنند که از لحاظ کیفی شناخته شده هستند. به علاوه شرکت‌های امنیتی معتبر درس خود را پس داده‌اند و معمولاً درصد رضایت بالایی دارند. این جمله به آن معناست كه با خرید دوربین‌های مداربسته برند با توجه به مشخصات و ویژگی‌های هر مدل احتمال اینكه از آن احساس نارضایتی داشته باشید كمتر خواهد بود.

به علاوه گارانتی برندهای معتبر معمولاً از خدمات پس از فروش بسیار خوبی برخوردارند و در مقابل برندهای متفرقه ارزان قیمت، گارانتی و خدمات خوبی ارائه نمی‌دهند. البته بدیهی است كه برندها و شركت‌های شناخته شده از لحاظ قیمت با مدل‌های معمولی تفاوت دارند و بسته به مدل و امكانات دوربین باید هزینه بیشتری باید بپردازید اما مطمئنا ارزش خرید محصولات برند بیشتر است. توصیه می‌کنیم برای خرید دوربین یکی از محصولات برندهای معتبر Hikivision ، Axis، Sunell، Secequip، Visionline،Dahua ، Samsung و Honeywell را امتحان كنید.

زاویه دید مناسب دوربین مداربسته

بهتر است قبل از خرید دوربین مداربسته بدانید که انتظار دارید زاويه دید دوربین مورد نظر شما کدام بخش از محیط را پوشش دهد. در واقع با توجه به اینکه دوربین‌های مدار بسته زاویه‌های گوناگونی دارند و حتی برخی از آن‌ها دید ۳۶۰ درجه به شما می‌دهند، می‌توانید به راحتی مناسب‌ترین و بهترین مدل را برای خود انتخاب کنید. البته همیشه دید ۳۶۰ درجه بهترین انتخاب نیست و ممکن است برای محیط مورد نظر شما زوایای کمتر هم كار راه‌انداز باشد. در واقع این ویژگی برای دوربین‌های مداربسته خوب، متفاوت است و کاملاً به محیط مد نظر شما بستگی دارد.

قیمت مناسب دوربین مداربسته در كنار كیفیت خوب

برخی افراد تصور می‌کنند که برای خرید دوربین مداربسته خوب حتماً باید هزینه هنگفتی بپردازند؛ در صورتی که این باور كاملا غلط است؛ بنابراین گران قیمت بودن یك محصول معیاری برای مناسب و کارآمد بودن آن نیست و بهتر است که حین انتخاب دوربین‌های امنیتی به کاربرد آن برای محیط مورد نظر خود دقت کنید. در واقع اگر در مقایسه دو برند مختلف از این محصول که هر دو به یک اندازه نیاز شما را برطرف می‌کنند، نیازی نیست که حتما دوربین گران‌قیمت را انتخاب کنید ولی مطمئن باشید که دوربین ارزان‌تر کاملاً متناسب با فضای مد نظر شما است.

بروز بودن كیفیت تصویر دوربین مداربسته

دقت داشته باشید که مشخصات دوربین مداربسته خوب مورد نظر شما کیفیت تصویر بروزی داشته باشد. البته این به آن معنا نیست که حتماً باید مدل مورد نظر شما از بالاترین کیفیت تصویر برخوردار باشد؛ بلکه باید با توجه به موقعیت دوربین در محل، متناسب‌ترین کیفیت تصویر را برای دوربین در نظر بگیرید. در واقع این به آن معناست که کیفیت تصویر دوربین امنیتی مورد نظر شما نباید خیلی پایین و نباید خیلی بالا باشد بلکه کاملاً متناسب با محیط و محل نصب دوربین انتخاب شود. مشورت با یک کارشناس مجرب و کسانی که به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت می‌کنند قبل از خرید و انتخاب دوربین کمک شایانی به شما خواهد کرد. سعی کنید که این مشاوره متوجه شوید که مکان مورد نظر شما به چند دوربین نیاز دارد و هر کدام باید در چه نقطه‌ای و در چه فاصله‌ای از سطح زمین نصب شوند.

شاید برای یک نقطه دوربین امنیتی با 2 مگاپیکسل مناسب باشد و نیاز شما را برطرف کند. در چنین حالتی احتیاجی نیست که دوربینی با کیفیت تصویر بالاتر تهیه کنید و هزینه بیشتری نیز متقبل شوید. در مقابل ممکن است برای نقطه دیگری دوربین ۸ مگاپیکسلی مناسب باشد. در چنین حالتی قطعاً خرید دوربین ۲ مگاپیکسلی منطقی نخواهد بود. به طور کلی دوربینی که از لحاظ کیفی با محیط مورد نظر تناسب و تطابق ندارد کارآمد نخواهد بود و به نوعی یک هزینه اضافی محسوب می‌شود.

در صورتی که دوربین امنیتی با کیفیت تصویر بالاتر از حد نیاز تهیه کنید به دلیل پرداخت هزینه بیشتر متحمل زیان مالی خواهید بود. به علاوه به دنبال این اتفاق باید هزینه‌های جانبی بیشتری برای خرید هارد با ظرفیت بیشتر بپردازید.

در مقابل اگر دوربین با كیفیت تصویر پایین‌تر از حد نیاز بخرید، علاوه بر اینكه نیازتان برطرف نمی‌شود، احتمالا مجبورید دوباره برای خرید دوربین هزینه كنید.

بروز بودن كیفیت تصویر دوربین مداربسته

بروز بودن كیفیت تصویر دوربین مداربسته

لنز مناسب دوربین مداربسته

لنز مناسب نیز از دیگر ویژگی‌هایی است كه باید حین انتخاب دوربین مداربسته به آن توجه داشته باشید. اگر محیطی كه قرار است دوربین در آن نصب شود كوچك هست،‌ بهتر است لنز دوربین واید باشد؛ اما در صورتی كه دوربین روی ارتفاع نصب می‌شود لنز بسته‌تر مناسب خواهد بود. البته میزان واید یا بسته بودن لنزدوربین به تشخیص و نظر كارشناس است و افراد عادی قادر به تعیین آن نیستند.

به طور كلی اگر لنز مناسبی برای دوربین امنیتی خود انتخاب نكنید با مشكل مواجه خواهید شد. برای نمونه اگر برای اتاق نقلی خود یك دوربین با لنز بسته انتخاب كنید نقاط كور بیشتری خواهید داشت. در مقابل اگر برای دوربین بر اساس تشخیص اشتباه لنز واید انتخاب شود، سوژه‌ها به قدری دور خواهند بود كه به وضوح نمی‌توان آن را مشاهده كرد.

از طرفی نیز كارشناس باید تشخیص دهد كه با توجه به محیط مورد نظر لنز دوربین باید متغیر (وریفوكال) باشد یا متغیر.

برخورداری دوربین مداربسته از قابلیت ‌های كاربردی

موضوع دیگری که هنگام خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر قابلیت خاصی را مد نظر دارید، مطمئن شوید که مدل انتخابی شما از آن پشتیبانی می‌کند. برای نمونه اگر ثبت و مشاهده تصاویر در شب برایتان حائز اهمیت است، دوربین امنیتی مناسب شما باید دید در شب خوبی داشته باشد. این ویژگی در دوربین‌های مداربسته با تکنولوژی‌های گوناگونی طراحی شده است. دید در شب IR ثبت تصاویر در شب برای یک مکان معمولی را امكان‌پذیر می‌کند اما دید در شب اکسیر ضمن ثبت تصاویر در شب، کیفیت تصویر مطلوب تری دارد. در واقع دوربین‌های مداربسته مجهز به دید در شب اکسیر از طریق توزیع مناسب نور، تصاویر با کیفیت‌تری را ضبط می‌کنند.

با این حال اگر رنگی بودن تصاویر ضبط شده حتی در شب نیز برای شما مهم است پیشنهاد می‌کنیم دوربینی را انتخاب کنید که از قابلیت دید در شب رنگی برخوردار باشد. این ویژگی در برندهای مختلف با نام‌های متفاوت از جمله Color uv،  Starlightو… شناخته می‌شود.

بهره‌ مندی دوربین مداربسته از گارانتی معتبر

بهتر است دوربین مداربسته را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید و توجه داشته باشید که از گارانتی معتبری برخوردار باشد. در واقع این ویژگی باعث می‌شود در صورتی که دوربین دچار اشکال شد بتوانید برای برطرف کردن آن به شرکت مربوطه مراجعه نمایید. در واقع زمانی که دوربین‌های مدار بسته مشکل پیدا می‌کنند بهترین راهکار این است که از خدمات و پشتیبانی صحیح شرکت عرضه کننده برخوردار شوید.

موجود بودن دوربین مداربسته در بازار

بعضی افراد دوربین مداربسته خود را از بهترین برندهای کمیاب خارجی انتخاب می‌کنند تا طبق تصور خود با تهیه محصولات با کیفیت با مشکلات کمتری مواجه شوند. غافل از اینکه برندهای کمیاب این محصول پشتیبانی بسیار ضعیفی دارند یا اینکه اصلا پشتیبانی بعد از فروش ندارند. در واقع اگر دوربین باکیفیت و کمیاب شما روزی با مشکل مواجه شود، به دلیل اینکه هیچ شرکت و نمایندگی از این برند در داخل کشور وجود ندارد قادر به رفع مشکلات آن نخواهید بود.

به علاوه عمدتاً قطعات داخلی این مدل تجهیزات امنیتی نیز به دلیل کمیاب بودن و فروش ناچیز آن‌ها در ایران موجود نیست. در هر حال اگر بخواهید حتما از محصولات همان برند کمیاب استفاده کنید، باید محصول را مجدداً خریداری نمایید. در کل محصولات این چنینی اگر خراب شوند یا اشکالی در عملکرد آن‌ها به وجود آید هیچ شرکتی برای برطرف کردن این اشکالات و تعمیر دوربین شما پاسخگو نخواهد بود. در مقابل اگر دوربین مورد نظر خود را از برندهای هایک ویژن، هایلوک، یونی ویو، یونی آرک و… خریداری كنید راحت‌تر می‌توانید از خدمات و گارانتی این محصولات بهره‌مند شوید.

تكنولوژی متناسب دوربین مداربسته با محیط

مشخصات دوربین مداربسته خوب علاوه بر موارد فوق تکنولوژی دوربین مداربسته نیز باید با نیاز نوع کاربری شما تناسب داشته باشد. دوربین‌های مداربسته‌ای که در بازار به فروش می‌رسند، به صورت آنالوگ HD و تحت شبکه هستند. برخلاف تصور بسیاری از افراد دوربین‌های تحت شبکه یا IP صرفاً به دلیل اینکه دیجیتال هستند، دوربین‌های بهتری محسوب نمی‌شوند و دوربین‌های آنالوگ HD امروزی می‌توانند کیفیت یکسانی با دوربین‌های IP داشته باشند. البته اینکه برای محیط مورد نظر خود کدام تکنولوژی را انتخاب کنید به شرایط و ویژگی‌های آن بستگی دارد؛ چراکه دوربین‌های تحت شبکه و آنالوگ HD هرکدام قابلیت‌های خاص خود را به شما ارائه می‌دهند.

در یک مقایسه کلی دوربین‌های آنالوگ HD قیمت مناسب‌تری دارند و هزینه نصب و بسترسازی آن‌ها نیز به مراتب کمتر است. البته ممکن است برای فضاهای بزرگ به دلیل هزینه‌های بسترسازی و حجم کابل کشی‌ها، دوربین‌های آنالوگ HD در مقایسه با دوربین‌های IP گران‌تر باشند. البته خوب است بدانید که کیفیت تصویر دوربین IP و آنالوگ HD تفاوتی با هم ندارد و حتی در دوربین‌های آنالوگ HD کیفیت تصویر ۸ پیکسل نیز وجود دارد؛ بنابراین از این لحاظ نباید نگرانی داشته باشید. در واقع تفاوت قابل ملاحظه‌ای این دو تکنولوژی آن است که دوربین‌های تحت شبکه از ویژگی‌هایی مانند هوش مصنوعی و پردازش تصویر مانند شمارش افراد و… برخوردار هستند. اگر این قابلیت‌ها برای شما کاربرد دارند باید بگوییم که معمولاً دوربین‌های گران قیمت‌تر از این ویژگی‌ها بهره می‌برند.

اگر به فردی دوربین IP با قیمت سه میلیون و دوربین آنالوگ HD با قیمت یك میلیون معرفی كنیم تصور می‌كند كه دوربین IP باكیفیت‌تر است؛ در صورتی كه هر دو یك كیفیت تصویر دارند. البته این دوربین IP هم قابلیت هوشمند ندارد و اگر بخواهید از این ویژگی برخوردار شوید باید بین ده تا پانزده میلیون برای خرید یك دوربین IP از همان برند هزینه كنید.

بهره‌ مندی دوربین مداربسته از قابلیت ‌های كاربردی

در این بخش ویژگی‌های مثبتی كه می‌توانند روی نحوه استفاده شما از این وسیله نظارتی تاثیر بگذارند و آن را بهبود ببخشند، بررسی می‌كنیم.

کنترل از راه دور

این ویژگی نه تنها برای دوربین مداربسته بلکه برای هر وسیله دیگری یک نقطه قوت به شمار می‌رود. در حقیقت قابلیت کنترل از راه دور امکان مشاهده تصویر محل کار یا زندگی را برای شما در هر کجای دنیا فراهم می‌کند و می‌توانید از این طریق کنترل بیشتری بر اوضاع داشته باشید.

انعطاف پذیری در حركت

دوربین‌های مداربسته معمولی تنها از یک نقطه خاص تصویر برداری می‌کنند و عمدتاً از قابلیت چرخشف بالا و پایین شدن و بزرگنمایی برخوردار نیستند. دوربین‌هایی که می‌توان زاویه دید آن‌ها را تغییر داد PTZ نام دارند. البته خرید دوربین PTZ به همه توصیه نمی‌شود و اینکه دوربین ثابت یا دوربین گردان خریداری کنید بیشتر به محل نصب دوربین بستگی دارد. به طور کلی اگر می‌خواهید دوربین یک سالن بزرگ را پوشش دهد پیشنهاد می‌کنیم به جای چند دوربین ثابت، تنها یک دوربین گردان خریداری کنید.

سازگاری با آب ‌و هوا

دوربین‌های مداربسته چه در داخل ساختمان و چه در بیرون آن قابل نصب هستند. به همین دلیل دوربین‌هایی که بیرون از ساختمان قرار می‌گیرند باید تا حدی به نفوذ گرد و خاک و رطوبت مقاومت نشان دهند. البته با اینکه دوربین‌های مداربسته با ضریب نفوذ بالا، قیمت بیشتری در مقایسه با دوربین‌های مداربسته معمولی دارند اما از طول عمر بالا برخوردار هستند و به تبع ارزش خرید بیشتری نیز خواهند داشت.

داشتن سیستم ضبط صدا و میكروفون

دوربین‌های مداربسته قدیمی معمولاً از قابلیت ضبط صدا برخوردار نیستند ولی در حال حاضر بیشتر سیستم‌های مداربسته از این ویژگی بهره می‌برند. با اینکه این ویژگی برای ضبط صدای محل کار یا منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بکارگیری آن در همه‌ محیط‌ها چندان توصیه نمی‌شود.

بهره‌ مندی دوربین مداربسته از قابلیت ‌های كاربردی

بهره‌ مندی دوربین مداربسته از قابلیت ‌های كاربردی

سخن پایانی

مشخصات دوربین مداربسته خوب به تنهایی می‌تواند امنیت محیط را تا حد زیادی افزایش دهد. البته اینکه در مکان‌های مختلف چه نوع دوربینی باید نصب شود به نظر و تشخیص کارشناس بستگی دارد. به طور کلی می‌‌توان گفت یک سیستم مداربسته خوب حتماً نباید از کیفیت تصویر خیلی خوبی برخوردار باشد؛ بلکه در برخی موارد یک دوربین با کیفیت تصویر متوسط نیز نیاز شما را برطرف خواهد کرد؛ همچنین گرانقیمت بودن یك دوربین را ملاك بهتر بودن آن ندانید. به علاوه با اینکه تهیه برندهای معتبر توصیه می‌شود اما پیشنهاد می‌کنیم حتی بهترین برندهای جهانی را در صورتی که چندان در بازار داخلی رایج نیستند، خریداری نکنید تا بعدها با مشکل عدم دریافت خدمات و پشتیبانی پس از خرید مواجه نشوید. به طور كلی ویژگی‌های یك سیستم مداربسته خوب را محل نصب دوربین و نوع كاربرد مد نظر شما تعیین می‌كند.

3 نظر در “مشخصات دوربین مداربسته خوب [ویژگی‌های شنیده نشده!]

  1. علی گفت:

    سلام کجا میتونم دوربین مداربسته خوب بگیرم برای خونه میخوام ؟

  2. محمد رضا گفت:

    سلام به شما. شما خودتون دوربین مداربسته خوب و مناسب اداره دارید ؟

  3. محمد علی گفت:

    یک دوربین مدارسته خوب که برای خونه هم میخواد باشه چه ویژگی هایی باید داشته باشد و چه مارک و مدلی بهتر است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *