7 مزیت نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته

در دنیای امروز فعالیت‌های تروریستی و بمب‌گذاری بسیاری مشاهده می‌شود و یکی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت‌ها برای کاهش این اقدامات انجام می‌دهند نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته در فضاهای داخلی و خارجی است. نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته در اماکن عمومی و مکانی که مردم بیشتر در رفت و آمد هستند، مانند فروشگاه‌های بسیار بزرگ و… برای برخی از افراد احساس امنیت را به وجود می‌آورد و برای افراد نیز احساس ناخوشایندی ایجاد می‌کند؛ زیرا در طول شبانه‌روز افراد در حال مشاهده مردم هستند. نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته در مکان‌های عمومی مزیت‌های فراوانی دارد که در ادامه این مطلب به‌صورت مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته در مکان‌های عمومی چه مزیت‌‌هایی دارد؟

همان‌طور که گفتیم دوربین‌های مداربسته برای ایجاد امنیت مردم و جلوگیری از اقدامات ناخوشایند گروه‌ها در مکان‌های عمومی نصب می‌گردد که نصب و اجرای آن‌ها مزیت‌های فراوانی دارد. در ادامه شما را با برخی از مزایای نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته آشنا خواهیم کرد.

افزایش سطح امنیت با نصب دوربین مداربسته

با نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته در محیط خانه، امنیت در این محیط برای افراد و خانواده ایجاد می‌شود. در مورد فضاهای عمومی نیز این حقیقت وجود دارد که با نصب این دوربین‌ها امنیت برای عموم مردم تأمین می‌شود. برای استفاده از این دوربین‌ها می‌توان به‌گونه‌ای آن‌ها را تعبیه کرد که روی تمام اتفاقات و جرائم نظارت کافی را داشته باشند. نوعی دوربین مداربسته برای اماکن عمومی، چهارراه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، پارکینگ‌ها، موزه‌ها و… وجود دارند که قابلیت فیلم‌برداری به‌صورت 360 درجه را داشته و عملکردی بسیار خوب و باکیفیت دارند. علاوه بر ایجاد امنیت، با نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته جرم و جرائم نیز کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود افراد با حرکات مشکوک تحت نظارت و تعقیب قرار ‌گیرند و با فرستادن نیروی‌های امنیتی به مکان موردنظر از وقوع جرم، جلوگیری می‌کند.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
معرفی 3 نرم افزار برتر شفاف‌ سازی فیلم دوربین مداربسته

نصب دوربین‌های مداربسته جرم و جرائم را کاهش می‌‌دهد

با بررسی‌های انجام ‌شده جهت نصب دوربین‌های مداربسته انجام جرائم و اتفاقات مختلف و حرکات خطرناک توسط افراد مشکوک بسیار کاهش‌یافته است. هنگامی ‌که در یک مکان دوربین مداربسته نصب گردد افراد خلاف‌کار و مجرمین سابقه‌دار به دلیل ترس از دستگیری و قرار گرفتن در زندان به انجام تخلف نمی‌پردازند.

دوربین‌‌های مداربسته در مکان‌های عمومی باعث دستگیری افراد متخلف می‌شود

هنگامی‌که در مقابل یک دوربین مداربسته تخلف ایجاد شود، شانس دستگیری افراد متخلف و مجرمین بیشتر می‌شود. با طراحی دوربین‌های مداربسته پیشرفته و اضافه شدن قابلیت تشخیص چهره افراد متخلف، شناسایی این افراد بسیار آسان‌تر و زودتر قابل انجام است. تصاویری که دوربین‌های مداربسته به مانیتورها می‌فرستند قابلیت چاپ و شناسایی افراد متخلف را دارد. هنگامی‌ که هیچ دوربین مداربسته‌ای در محل جرم و جنایت وجود نداشته باشد شناسایی افراد مجرم بسیار سخت‌تر انجام می‌شود و حتی گاهی غیرممکن شود. یکی از مهم‌ترین مزایای دوربین‌های مداربسته شناسایی و تشخیص افراد در حال جرم و جنایت است.

دوربین‌های مداربسته پیدا کردن مدرک و سرنخ را افزایش می‌‌دهند

نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته به‌عنوان یک شاهد برای ثبت کردن لحظه وقوع جرم محسوب می‌شود و تصاویری که از این دوربین‌های مداربسته گرفته می‌شود به‌عنوان یک مدرک برای مقام قضایی می‌تواند استفاده شدهو به‌عنوان یک سند در دادگاه استفاده گردد. در مواردی نیز بدون استناد از دوربین‌های مداربسته و وجود نداشتن این مدرک مجرمین آزاد شده‌اند. در مواردی نیز وجود مدرک دوربین‌های مداربسته باعث شده است که گواهی مجرم بودن اشخاص و بی‌گناهی آنان را ایجاد می‌کند. نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته که ویژگی دید در شب دارند و در مکان‌های تاریک قابلیت دید در شب را برای شناسایی افراد متخلف و مجرم را فراهم می‌کند.

ایجاد نظم در مدیریت شهری و اجرا کردن قانون

اجرا و نصب دوربین‌های مداربسته در کنار چهارراه‌ها و میدان‌های بسیار شلوغ شهرهای بزرگ باعث می‌شود که کنترل ترافیک به‌درستی انجام شود و مانع بسیار خوبی برای رانندگان متخلف محسوب می‌شود تا در صورت انجام تخلف و عملکرد نادرست برای انجام قوانین راهنمایی رانندگی جریمه شوند. جریمه شدن افراد متخلف و ممانعت از رانندگی با سرعت غیرمجاز که توسط این دوربین‌ها مشخص می‌شود سلامت و امنیت در جاده‌ها را فراهم می‌کند.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
بهترین شرکت نصب دوربین مدار بسته در ایران

علاوه بر این مراجع قانونی با مشاهده صحیح و بررسی درسته جاده‌ها توسط دوربین‌های مداربسته باعث می‌شوند که افراد متخصص در حوزه راهنمایی و رانندگی آماری از ترافیک به دست بیاورند و برای این نوع ترافیک‌های سنگین برنامه‌ریزی انجام دهند و مناطقی از جاده‌ها که دارای ترافیک سنگین هستند را در رسانه‌ها به مردم اطلاع‌رسانی نمایند.

نظارت در لحظه با دوربین‌های مداربسته

یکی از اهداف مهم نصب دوربین‌های مداربسته نظارت به‌صورت لحظه‌ای برای فعالیت‌هایی است که در مراکز تجاری، اداری و حتی کارخانه‌ها انجام می‌شود. به همین دلیل نظارت دقیق و لحظه‌ای باعث می‌شود مالکین یک مجموعه یا کارخانه از طریق دوربین‌های مداربسته‌ای که به مانیتور‌ها متصل است می‌توانند نظارت لازم به تمام فعالیت‌ها در شرکت و مکان‌های مورد نظر خود را داشته باشند. دوربین‌های مداربسته در زوایای گوناگون قرار می‌گیرند و می‌توانند مناطق مختلفی از محیط را فیلمبرداری نمایند و بعضی از این دوربین‌ها عملکردی به صورت 360 درجه دارند که با استفاده از این ویژگی و وجود دوربین‌های مادون قرمز می‌توانند به صورت شبانه روزی از محیط فیلمبرداری کنند.

افزایش بازدهی کارمندان و کارکنان

در کسب و کارهای بزرگ مثل فروشگاه‌ها، کارخانه‌های صنعتی و غیره با نظارت بر کارگران و کارکنان فعالیت این افراد افزایش پیدا می‌کند و تمام کارها بدون نقص و کامل انجام می‌شود. در بعضی از مواقع ممکن است در فروشگاه و کارخانه‌ها در بخش‌های فروش یا قسمت‌هایی که نیاز به نظارت دارند، موارد اشتباه شناسایی شود و مشکل اصلی بر طرف گردد.

برای آزمایش و بررسی افراد در فروشگاه نصب و اجرای دوربین‌های مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با بررسی‌های انجام شده می‌توان دریافت خریداران به چه محصولی بیشتر توجه می‌کنند و به خرید چه محصولی علاقه نشان می‌دهند با مشخص شدن این موارد می‌توانند در بخش مربوطه تغییراتی ایجاد نمایند و شکل قرار گیری محصولات را برای جلب مشتری تغییر دهند.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
دوربین مدار بسته برای حیاط

دلایل نصب دوربین مداربسته در بانک ‌ها

از جمله مزایایی که می‌توان برای نصب دوربین‌های مداربسته در بانک بیان کرد موارد زیر هستندک

  • ممانعت از هرگونه سرقت بر اساس آمار‌هایی که وجود دارد پس از اینکه بانک‌ها دوربین‌های مداربسته را نصب کرده‌اند میزان سرقت و دزدی از آنها بسیار کم شده است.
  • بررسی کارمندان از طریق دوربین‌های مداربسته: می‌توان شیوه عملکردی کارکنان را متوجه شد و از هرگونه رفتار و عملکرد نادرست پیشگیری کرد.
  • بررسی اسناد و مدارک: در صورتی که از بانک سرقت صورت بگیرد از طریق تصاویر و فیلم‌هایی که دوربین‌های مداربسته ضبط کردند می‌توان آن را شناسایی کرد و آن را به دادگاه ارائه داد

نکاتی که در زمان نصب دوربین مداربسته باید بدانید

 زمانی که دوربین مداربسته را قصد دارید که در مکان مورد نظر نصب کنید، لازم است تا به موارد زیر دقت کافی را داشته باشید:

  • دوربین مداربسته را در مکان‌هایی که حساس نیستند نصب کنید و آن را طوری قرار دهید که تمام منطقه را بتواند رصد کند.
  • پس از این که دوربین را انتخاب کردید و محل قرارگیری آن را تشخیص دادید باید فضایی را به جهت راه‌اندازی صفحه نمایش انتخاب کنید.
  • پس از آن از طریق کابل دوربین مداربسته را به صفحه نمایش وصل کنید.
  • پس از اینکه تمامی جوانب اتصال را بررسی کردید، مطمئن شوید که دستگاه ذخیره سازی به صورت کامل با صفحه نمایش ارتباط دارد.
  • فراموش نکنید که بررسی شود تا دوربین به منبع تغذیه اتصال لازم را داشته باشد.

کلام آخر

با پیشرفت تکنولوژی دوربین‌های مداربسته جایگزین افرادی قرار گرفتند که به عنوان کارکنان امنیتی در فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها و غیره فعالیت می‌کردند. از مهمترین مزیت دوربین‌های مداربسته ویژگی دید در شب آن‌ها است که بدون تشخیص افراد در شب از محیط فیلمبردای می‌کند و در هنگام تخلف تمام اتفاقات را ضبط می‌نماید. دوربین‌های مداربسته در کنترل ترافیک و جلوگیری از جرم‌های جاده‌ای نقش مهمی ایفا می‌کند و افراد و کارکنان راهنمایی و رانندگی می‌توانند با استفاده از این دوربین‌ها ترافیک جاده‌ای را اطلاع رسانی کنند.