اعلام حریق

سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی چیست و چگونه کار میکند؟

سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی چیست و چگونه کار میکند؟

سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی

ممکن است شما نیز شنیده باشید که برخی از سیستم‌های اطفای حریق و یا کپسول‌های آتش نشانی، مخرب هستند و یا آثار زیست محیطی نامناسب را از خود برجای میگذارند. برخی از سیستم‌های اطفای حریق قدیمی مانند مه آب یا اسپرینکلر ها، ممکن است باعث خطر برق گرفتگی شوند و برخی از آنها، باعث آلودگی‌های خاصی خواهند شد.

پیشرفت سیستم‌های اعلام حریق در سال‌های اخیر، نگرانی‌ها را از این بابت برطرف کرده و اکنون می‌توان با خیال راحت، سیستم‌های اطفای حریقی را انتخاب کرد که اتوماتیک عمل می‌کنند و در کنار آن، آثار زیست محیطی و مشکلات ایمنی نیز ندارند. یکی از انواع این سیستم ها، سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی است که با آن آشنا خواهیم شد.

سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی چیست؟

انواع سیستم اطفای حریق چیست؟

به طور کلی، سیستم‌های اطفای حریق به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند. برخی از سیستم‌های اطفای حریق بر پایه آب هستند، برخی از آنها دستگاه‌های مه آب نام دارند، برخی از مدل ها، اقدام به خاموش کردن آتش از طریق فوم‌های شیمیایی و یا آب کف می‌کنند و دسته آخر که قصد داریم آنها را بررسی کنیم، سیستم‌های اطفای حریق گازی هستند. هر یک از این سیستم ها، در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دسته بندی سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی

این سیستم ها، به طور کلی به دو بخش عمده تقسیم می‌شوند که نخستین و قدیمی تر از همه، استفاده از گاز CO2 برای خاموش کردن آتش است.

دسته بعدی، استفاده از گاز‌های نجیب مختلف، برای اطفای حریق است. این گاز ها، که به گاز‌های پاک نیز معروف هستند، بدون آسیب رساندن به افراد و محیط، می‌توانند آتش را مهار کرده و فرایند اطفای حریق را بهبود ببخشند.

سیستم‌هایی که از گازهای نجیب برای اطفای حریق استفاده می‌کنند، خود شامل دسته بندی‌های مختلفی هستند که بسته به محیط، می‌توان از آن استفاده کرد.

دسته بندی سیستم های اطفا حریق

نحوه عملکرد سیستم اطفای حریق گازی

پیش از شروع فعالیت اطفای حریق، سیستم‌های اتوماتیک، مجهز به بخشی هستند که حریق را تشخیص می‌دهد این کار به وسیله سنسور‌های تعبیه شده در مکان‌های مختلف انجام شده و به سیستم پردازش مرکزی ارسال می‌شود. پس از آنکه آتش سوزی تشخیص داده شد، کار دستگاه اطفای حریق آغاز می‌شود.

عملکرد کلی دستگاه‌های اطفای حریق گازی، بالا بردن چگالی محیط و کاهش اکسیژن موجود در فضا هستند. با کاهش اکسیژن، یکی از سه شرط اصلی آتش سوزی از بین رفته و آتش،خاموش خواهد شد.

عملکرد سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی

مزایای سیستم اطفای حریق گازی

این سیستم‌ها از گازهای شیمیایی برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کنند. بخش مهم و قابل توجه در این سیستم این است که پس از خاموش کردن آتش هیچ گونه آب، مواد شیمیایی یا روغن از خود باقی نمی‌گذارد. این سیستم می‌تواند به سرعت آتش را بدون آسیب به دارایی‌های با ارزش و اموال موجود در محل خاموش کند.

این سیستم‌ها نه تنها می‌توانند از اموال شما محافظت کنند، بلکه قیمت مناسب آن، باعث کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد. استاندارد‌های این سیستم در کنار قیمت مناسب، آن را به یکی از بهترین گزینه‌ها در انتخاب یک سیستم اطفای حریق تبدیل کرده است.

به طور خلاصه، مزیت این دستگاه‌ها را می‌توان در چهار خط بیان کرد:

  • امن برای استشمام و افراد حاضر در محیط
  • امن برای اموال
  • بدون آسیب زیست محیطی و خورندگی
  • بدون خطر برق گرفتگی (مانند آب)

قیمت سیستم اطفا حریق اتوماتیک

و اما بحث همیشگی قیمت ها و هزینه ها. از هرچه در هنگام خرید یک محصول یا خدمات بگذریم، هیچ وقت نمیتوانیم از بحث قیمت و هزنیه آن بگذریم ! قیمت همیشه یکی از مهم ترین فاکتور های خرید یک محصول و یا خدمات بوده. در موضوع سیستم های اطفا خرید نیز همین بحث پیش می‌آید که پس از این همه خدمات، قیمت سیستم اطفا حریق اتوماتیک چقدر است و چطور انجام می‌شود.

در این مورد همیشه حق با شماست و وظیفه ما است که قیمت را در اختیار شما قرار دهیم. اما مدتی است که به دلیل نوسانات قیمت ارز و دلار قیمت های ما هم ثابت نبوده و هروز در حال تغییر است. همین مسئله باعث شده تا نتوانیم قیمت واحدی در سایت قرار دهیم.پس از شما عزیزان خواهشمندیم برای دیافت مشاوره و یا دانستن قیمت محصول و یا خدمات مورد نظر با شرکت ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *