خانه هوشمند KNX, کلیات هوشمند سازی ساختمان KNX

بستر ارتباطی خط تغذیه (KNX (PL در خانه هوشمند

(KNX (PL در خانه هوشمند ، (KNX (PL در ساختمان هوشمند

خط تغذیه (KNX (PL در خانه هوشمند

استفاده از کابلهای برق موجود در یک ساختمان به عنوان رسانه ارتباطی (KNX (PL در خانه هوشمند یک روش مقرون به صرفه برای مجهز سازی ساختمان با KNX است. برای KNX Powerline) KNX PL) نیازی به گذاشتن کابل باس اختصاصی نیست: کابل های برق که قبلاً نصب شده اند (یکی از سه فاز + سیم زمین) خود به یک رسانه ارتباطی تبدیل می شوند و سیگنال های داده روی ولتاژ اصلی سوار می شوند.

منبع تغذیه

برای (KNX (PL در خانه هوشمند هیچ منبع تغذیه اضافی لازم نیست. قدرت مورد نیاز دستگاه های باس از شبکه برق 230 ولت تامین می شود. کوپلر های فاز برای اطمینان از ایجاد ارتباط بین داده ها از طریق هر سه فاز استفاده می شوند ، در حالی که فیلترهای باند توقف مانع از انتشار سیگنال های داده از طریق اتصال ساختمان به سمت شبکه اصلی می شوند. روش دیگر ، به جای کوپلر های فاز ، می توان از کوپلر های سیستم استفاده کرد.

نرخ داده و شکل سیگنال

در (KNX (PL در خانه هوشمند سرعت انتقال داده 1200 بیت در ثانیه است. صفر و یک های منطقی از طریق spread frequency shift keying) S FSK) منتقل می شوند. مشخصه فرکانس 105.6 کیلوهرتز ارسال شده توسط فرستنده مطابق با صفر منطقی، در حالی که یک منطقی با فرکانس 115.2 کیلوهرتز نشان داده می شود (شکل 10).

(KNX (PL در خانه هوشمند ، (KNX (PL در ساختمان هوشمند

شکل 10 شکل سیگنال در KNX PL

سیگنال ها روی ولتاژ اصلی سوار شده اند. به لطف تکنیک های مقایسه ای و یک روش اصلاحی هوشمند، سیگنال های دریافت شده حتی در صورت وجود مداخله قابل ارزیابی هستند. فرکانس مرکزی دو حرکت موج 110 کیلوهرتز است ، به همین دلیل سیستم (KNX (PL در خانه هوشمند با نام PL110 نیز شناخته می شود.

قدرت انتقال سیگنالهای سوار شده معمولاً برابر با میزان نویز در شبکه های اصلی آلوده به نویز است. در نتیجه ، آنها فقط با استفاده از روشهای ویژه پردازش سیگنال دیجیتال قابل ارزیابی هستند. که در آن قدرت انتقال و حساسیت گیرنده دستگاههای باس به طور مداوم با شرایط شبکه سازگار می شوند.

ساختار تلگرام

تلگرام KNX PL در واقع تلگرام KNX TP گسترده هستند. تلگرام (KNX (PL در ساختمان هوشمند(بی ام اس)دارای چهار قسمت است (شکل 11):

(KNX (PL در خانه هوشمند ، (KNX (PL در ساختمان هوشمند

شکل 11 ساختار تلگرام (KNX (PL در خانه هوشمند
  • قسمت آموزش، همگام سازی و سطح فرستند و گیرنده ها را تعیین می کند
  • قسمت مقدمه، نشان دادن شروع انتقال ، کنترل دسترسی به باس، جلوگیری از برخورد تلگرام لازم است
  • قسمت سوم شامل تلگرام KNX TP است
  • قسمت شناسه سیستم شامل شناسه ای برای جدا کردن سیگنالهای سیستمهای مختلف (KNX (PL در ساختمان هوشمند(بی ام اس)است. به گونه ای که فقط دستگاه هایی که از شناسه سیستم مشابه استفاده می کنند می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

روش دسترسی به BUS

(KNX (PL در خانه هوشمند همانند KNX TP، برای جلوگیری از برخورد بین تلگرام نیز نیاز به استفاده از روش دسترسی به باس دارد. این کار فقط با تاخیر در ارسال تلگرام توسط دستگاه های باس قابل انجام است. حالت پیش فرض همه دستگاه های باس حالت دریافت است. فقط در صورت رعایت شرایط خاص ، آنها قادر به تغییر حالت به حالت ارسال هستند.

اگر یک دستگاه رشته بیت مقدمه را تشخیص دهد، این نشان می دهد که باس توسط دستگاه دیگری اشغال شده است. تمایز بین دو وضعیت باس اشغال شده و باس مسدود شده است. اگر یک دستگاه سیگنال اشغال شده باس را دریافت کند ، انتقال تلگرام آن به زمان دیگری موکول می شود که به طور تصادفی از یکی از هفت گزینه ممکن انتخاب می شود. این امر احتمال وقوع تصادف را به شدت کاهش می دهد.

اتصال دستگاه های BUS

در (KNX (PL در ساختمان هوشمند(بی ام اس) دستگاه های باس به طور مستقیم به شبکه اصلی 230 ولت متصل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *