خدمات هوشمند سازی ساختمان, کلیات هوشمند سازی ساختمان, هوشمند سازی

قیمت سیستم بی ام اس (BMS) برای هوشمندسازی ساختمان

قیمت سیستم بی ام اس (BMS) برای هوشمندسازی ساختمان

قیمت سیستم بی ام اس عامل تعیین‌کننده در مورد انتخاب متریال‌ها، ابزارآلات و لوازمی است که در سیستم هوشمندسازی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ BMS در واقع یک سرویس الکترونیکی است که تحت پلتفرمی مکانیکی، امکاناتی نظیر: امنیت، کنترل سریع و آسان، آسانسور و سیستم‌های ایمنی را بهینه می‌کند. به‌جای این که کاری روتین و کلاسیک را در خانه خودتان انجام دهید، می‌توانید به‌راحتی با استفاده از سیستم بی ام اس این کار را پیش ببرید.

Building Management System به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پروتکل‌های خانه هوشمند شناخته می‌شود؛ قابلیت‌های مهم زیادی را به خانه و ساختمان شما اضافه می‌کند و محدودیت خاصی نیز در توسعه نخواهد داشت.

 • سیستم‌های اتوماسیون ساختمان (BAS)
 • سیستم مدیریت و کنترل ساختمان (BMCS)
 • سیستم مدیریت انرژی ساختمان (BEMS)

نیز از جمله سیستم‌ها و پلتفرم‌هایی هستند که در این حوزه استفاده می‌شوند. در حال حاضر مجموعه خانه هوشمند کارن ارائه‌دهنده سرویس خدمات ویژه مبتنی بر اجرای BMS است. درصورتی‌که قصد اجرای این سیستم‌ها در خانه و محل کار خود را دارید، می‌توانید در مورد هرکدام از ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و… پشتیبانی و توضیحات لازم را دریافت کنید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سیستم بی ام اس

مبنای قیمت سیستم BMS، بر پایه امکانات، قابلیت‌ها و ابزارآلات مورداستفاده خواهد بود. البته شرکت‌ها از روش‌های متفاوتی برای اجرای این سیستم‌ها نیز استفاده می‌کنند که موجب کاهش یا افزایش قیمت سیستم بی ام اس می‌شود. این هزینه‌ها شامل: تجهیزات ارتباطی، پلتفرم‌های خانه هوشمند، سیستم‌های نرم‌افزار، پیکربندی و همین‌طور اجرت و دستمزد تکنسین‌ها و… نیز خواهد شد.

سیستم مدیریت خانه هوشمند یا همان بی ام اس، یکی از بروز ترین و مهم‌ترین پلتفرم‌هایی است که در سراسر دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد، شامل: تجهیزات کنترلی، انواع ابزارآلات، کنترل پنل‌ها، نرم‌افزارها، کنترلرها، شبکه‌های ارتباطی و … خواهد بود. هدف از اجرای آن بهینه‌سازی در مصرف انرژی، سهولت در اجرای دستورات و … خواهد بود. د صورتی که مایل به مدیریت خانه هوشمند خود هستید، می‌توانید BMS را انتخاب کنید.

پیش از هر چیزی باید بدانید که هزینه و قیمت سیستم BMS بر مبنای بودجه شما نیز قابل تعیین خواهد بود. شما می‌توانید آن را در نمونه‌های ساده، پایه، پیشرفته و مدل‌های انحصاری و ویژه انتخاب کنید.

سیستم ساده

این سیستم معمولاً قیمت پایه خواهد داشت و می‌تواند تا دو میلیون تومان، توسعه داده شود. البته یکی از مهم‌ترین مزیت‌های BMS این است که امکان گسترش خواهد داشت. شما می‌توانید تعداد کانال‌های روشنایی و ایمنی خانه خود را به همین راحتی مدیریت کنید. مسئله کلیدی و مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که ساختمان شما نیز روی عامل قیمت سیستم BMS نیز تأثیر می‌گذارد.

تجهیزات موردنیاز

عموماً به معنای کاهش قیمت از تجهیزات ابتدایی و پایه استفاده می‌شود؛ از جمله آن‌ها می‌توان به کنترلرهای سوییچ روشنایی که معمولاً 14 کانال هستند، کنترل روشنایی دیمر دار، کنترل محلی لمسی و ریموت‌کنترل‌ها استفاده کرد.

پکیج پایه BMS

پلتفرم دیگری که هزینه‌ای عموماً تا 5 میلیون تومان خواهد داشت، تحت عنوان پکیج پایه شناخته می‌شود. این پکیج توان کلی  BMS خانه شما را افزایش می‌دهد. ضمن این که دارای قابلیت اتصال به دیگر اجزای خانه هوشمند و کنترل از راه دور است.

تجهیزات موردنیاز

 • مبدل‌های شبکه مبتنی بر وای‌فای
 • ریموت‌کنترل‌ها
 • پنل کنترل کولر، نورهای رنگی و RGB
 • کنترل روشنایی
 • پنل کنترل مرکزی 7 اینچی
 • کنترلرهای بزرگ و کوچک

از جمله ارکانی هستند که در این سیستم مورداستفاده قرار می‌گیرند. به طبع برند سازنده نیز روی قیمت سیستم BMS تأثیر بسزایی خواهد گذاشت و شما می‌توانید آن را نیز بر حسب نیاز خود تهیه کنید.

پکیج پیشرفته ساختمان هوشمند

درصورتی‌که قصد مدیریت ساختمان هوشمند خود را دارید؛ می‌توانید به سراغ پکیج‌های تا 9 میلیون تومان بروید. در این پکیج کنترل تأسیسات، روشنایی، پنل‌های مرکزی، ریموت و… ممکن خواهد بود. اگر می‌خواهید یک خانه هوشمند تمام‌عیار داشته باشید، یکی از بهترین گزینه‌های پیش و رو خواهد بود. علاوه‌برآن، پکیج پیشرفته از نظر قیمتی نیز گزینه‌ای به نسبت متعادل به‌حساب می‌آید.

به طبع المان‌های سخت‌افزاری که در خانه هوشمند مورداستفاده را می‌گیرند، عاملی تأثیرگذار بر هزینه‌ها هستند. قیمت سیستم BMS به همین ترتیب، در مدل‌های پیش و رو افزایش می‌یابد.

تجهیزات موردنیاز

در تجهیزات کنترل‌های پیشرفته، قیمت سیستم BMS کمی بیشتر افزایش می‌یابد.

 • مبدل‌های شبکه
 • ریموت‌های کنترل
 • کنترل‌های روشنایی به طور مثال با 20 کانال
 • روشنایی‌های دیمر دار با 6 کانال
 • کنترلرهای نور RBG
 • پنل‌های کنترل مرکزی 8 اینچی و بزرگ‌تر
 • کنترلرهای کولر

از جمله اصلی‌ترین ارکانی هستند که در این سیستم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته می‌توانید در مورد بودجه موردنیاز و هزینه‌ای که باید برای تجهیزات BMS خانه خودپرداخت کنید، مشاوره‌های لازم را دریافت نموده و سپس اقدام نمایید. همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره شد، می‌توانید از خدمات ویژه توسعه ساختمان‌های BMS مجموعه کارن استفاده کنید.

پکیج سفارشی نیز نهایت قیمت سیستم بی ام اس است، شما می‌توانید آن را بنا به نیاز، کارایی و … انتخاب و خریداری کنید.

هزینه کنترل روشنایی و تجهیزات BMS نور هوشمند

در سیستم روشنایی، می‌توان از المان‌های زیادی استفاده کرد. چراغ‌های هوشمند به شما این امکان را می‌دهد که نورپردازی ملک را طبق نیاز خود کنترل کنید. این قدرت را به شما می‌دهد تا شدت و رنگ را باتوجه‌به موقعیت یا خلق‌وخوی خود تنظیم کنید و درعین‌حال به شما کمک می‌کند تا با تنظیم برنامه‌ای برای روشن و خاموش‌کردن چراغ‌ها از ایمنی خانه خود اطمینان حاصل کنید. روشن‌کردن و فهماندن مردم به این باور که شما در خانه هستید، حتی زمانی که نیستید، راهی عالی برای جلوگیری از سارقان است.

چراغ‌های هوشمند مزیت دو چندانی را ارائه می‌دهند: افزایش ظاهر و تضمین ایمنی خانه شما. به‌عنوان‌مثال، چراغ‌های LED حسگر حرکت نه‌تنها یک روش خلاقانه برای تزئین خانه شما هستند، بلکه روشی مؤثر برای دور نگه‌داشتن مزاحمان هستند.

چگونه چراغ‌های هوشمند خانه خود را انتخاب کنیم؟

درست مانند هر دکور یا نورپردازی دیگری، اولین قدم برای انتخاب روشنایی هوشمند برای خانه شما این است که نیاز خود را درک کنید. اگر به دنبال تبدیل خانه خود به یک‌خانه هوشمند هستید، مطمئناً علاوه بر روشنایی هوشمند، ویژگی‌های هوشمند بسیار بیشتری را اضافه خواهید کرد؛ بنابراین، برای مدیریت همه چیز به یک هاب هوشمند نیاز خواهید داشت.

اما اگر فقط به دنبال اضافه‌کردن روشنایی هوشمند هستید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که چراغ‌ها را انتخاب کنید، برنامه را نصب کنید و از سهولت آن لذت ببرید.

انواع پنل‌های کنترلی خانه BMS

پس از این که تعداد تجهیزات موردنیاز مانند کلیدها، لامپ‌ها و همین‌طور ابزارهای خانه هوشمند و روشنایی هوشمند خود را انتخاب کردید، می‌توانید به سراغ خرید پنل‌ها بروید. در واقع پنل کنترلی، بخش مهمی از قیمت سیستم BMS به‌حساب می‌آید. این تجهیزات در دو بخش کلی تقسیم‌بندی می‌شوند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

پنل کنترل مرکزی

این پنل‌ها نیز امکان مدیریت تمامی کانال‌ها، جریان‌ها و تجهیزات را در سیستم BMS خواهند داشت. می‌توان آن‌ها را در راهروی ورودی اصلی ساختمان‌ها و یا سالن و پذیرایی نصب کرد و لمسی نیز خواهند بود.

پنل کنترل محلی

پنل‌های کنترل محلی را می‌توانید به‌صورت تفکیکی در قسمت‌های مختلف نصب کنید. سالن نشیمن، کنترلر اتاق‌ها، آشپزخانه و… از جمله ارکانی هستند که مورداستفاده قار می‌گیرند. همین‌طور در تعیین قیمت سیستم بی ام اس، این پلتفرم‌ها نیز تأثیر ویژه‌ای دارند.

ریموت‌های کنترلی

ریموت‌کنترل‌ها را می‌توانید در بردهای مختلف در بازار خریداری کنید. آن‌ها به کلیه دستگاه‌ها متصل می‌شوند و به دلیل وجود سنسور مادون‌قرمز، قابلیت‌های متعدد و ویژه‌ای دارند. مزیت مهم این ریموت‌های کنترلی این است که مشخصه‌های مهمی در آن‌ها رعایت شده و کاملاً ایمن هستند.

تجهیزات ارتباطی BMS

امروزه تقریباً هر خانه و دفتر خانه کوچک دارای یک شبکه خانگی و یک اتصال اینترنتی است. شبکه خانگی فعلی چندین دستگاه را مدیریت می‌کند. رایانه های شخصی، تبلت ها و غیره برای اتصال به یکدیگر و همچنین اتصال به اینترنت از پلتفرم های وای فای داخلی استفاده می کنند. شما می توانید برای کم‌ترکردن قیمت سیستم بی ام اس، از تجهیزات ارتباطی ارزان قیمت و پایه استفاده کنید.

امروزه اکثر شبکه‌های خانگی از ترکیبی از فناوری شبکه بی‌سیم اترنت و Wi-Fi و پروتکل شبکه TCP/IP استفاده می‌کنند. دستگاه‌های خانه هوشمند مستقیماً به شبکه خانگی موجود یا غیرمستقیم از طریق یک هاب یا کنترلرها متصل می‌شوند. (Zwave و Zigbee).

دستگاه‌های خانه‌های هوشمند همه چیز برای آسان‌تر کردن زندگی ما هستند، اما در واقع می‌توانند با ایجاد مشکلاتی در شبکه WiFi خانه، کارها را چالش‌برانگیزتر کنند. دستگاه‌های هوشمند شما می‌توانند پهنای باند را افزایش داده و مشکلات امنیت سایبری را بدون اینکه شما بدانید ایجاد کنند. به همین دلیل است که ایجاد یک شبکه اختصاصی برای فناوری خانه هوشمند بسیار مهم است.

یک شبکه وای‌فای اختصاصی برای فناوری خانه هوشمند شما یک الزام مطلق است. امنیت سایبری شما را بهبود می‌بخشد، پهنای باند بیشتری را در شبکه خانگی شما باز می‌کند و به شما امکان می‌دهد از فناوری خانه هوشمند خود بیشترین بهره را ببرید. اگر به دنبال ایجاد یک شبکه خانه هوشمند اختصاصی هستید، می‌توانید به سراغ ابزارهای وای‌فای بروید که این روزها در بازار عرضه می‌شوند.

امنیت خانه هوشمند خود را جدی بگیرید!

اولین و مهم‌ترین، امنیت سایبری است. برخی از شرکت‌ها بدون توجه به ایمنی خانه شما، پلتفرم BMS را توسعه می‌دهند، به همین علت آن‌ها ارزان‌تر از حد معقول خواهند بود. این مسئله را فراموش نکنید که تمامی تجهیزات خانه بی ام اس شما، باید با سیستم‌های ایمنی بروز و فایروال‌های قدرتمند و پیشرفته، ایمن گردد. در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد.

ما اغلب تا دیر نشده امنیت سایبری خود را نادیده می‌گیریم. ما از گذرواژه‌ها، لاگین‌ها و بارگیری مجدد همه دستگاه‌های خود در یک شبکه استفاده می‌کنیم. این برای اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق مردم خوب خواهد بود، اما برای تعداد کمی از ما مشکلات امنیت سایبری به‌شدت اشتباه می‌شود و منجر به مشکلات جدی، حتی مالی می‌شود.

در دنیای امنیت سایبری، اصطلاحی وجود دارد که ما آن را بردارهای تهدید نامیده‌ایم. اینها راه‌هایی هستند که هکرها و سایر عوامل مخرب می‌توانند به داده‌های خصوصی شما نفوذ کنند. هر دستگاهی که به شبکه شما متصل است، بردارهای تهدید جدیدی را باز می‌کند که می‌تواند برای به خطر انداختن امنیت سایبری شما استفاده شود.

تجهیزات مهم در سیستم BMS

بلندگوهای هوشمند شاید محبوب‌ترین دستگاه هوشمند، بلندگوی هوشمند بسیار بیشتر از یک بلندگو برای موسیقی باشد. آن‌ها به‌عنوان دستیار هوشمند خانگی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته شما می‌توانید تجهیزات سیستم بی ام اس را گسترش دهید. این یکی از مزیت‌های مهمی است که می‌توانید با استفاده از آن، تمامی پلتفرم‌های مرتبط را با هم متصل کنید.

 • دوشاخه‌های هوشمند
 • لامپ‌های هوشمند
 • ترموستات‌های هوشمند
 • اجاق‌های هوشمند
 • یخچال‌های هوشمند
 • دوش‌های هوشمند
 • تشک‌های هوشمند

قیمت سیستم بی ام اس بر مبنای ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، ابزارآلات و لوازم موردنیاز مشخص می‌گردد. شرکت‌ها نیز بر اساس حاشیه سود، می‌توانند عامل تعیین‌کننده قیمت سیستم BMS باشند. چون به‌هرحال حاشیه سود و دستمزدی که آن‌ها دریافت می‌کنند، از جمله مهم‌ترین ارکانی است که این مسئله می‌تواند روی این موضوع تأثیر بگذارد.

درصورتی‌که به دنبال سنجش و بررسی قیمت سیستم بی ام اس هستید، می‌توانید با تیم پشتیبانی کارن در این مورد تماس حاصل نمایید. خانه هوشمند کارن در حال حاضر اجراکننده و مجری ویژه و پیمانکار انواع سیستم‌های خانه هوشمند، مدیریت خانه هوشمند و BMS است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *