خانه‌های هوشمند شکل نوین زندگی انسان می‌باشد که امروزه در سرتاسر جهان از جمله ایران شرکت‌های مختلف و متعددی اقدام به این کار می‌کند و با قابلیت‌ها و سرویس‌های مختلفی خانه‌های هوشمند را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

خانه‌های هوشمند فراهم آورنده آسایش و امنیت به لطف تکنولوژی برای افراد هستند و به همین جهت طرفداران زیادی پیدا کرده است. از طرفی برای تسریع در کار‌ها و سهولت در انجام فرایند‌های مختلف به جز خانه‌های شخصی سازمان‌ها و مکان‌های تجاری بسیاری اقدام به هوشمندسازی ساختمان خود می‌کنند تا بتوانند از طریق قابلیت‌های اسمارت هوم یا خانه هوشمند کاربری خود را افزایش دهند.

امروزه شرکت‌های بسیار زیادی در سرتاسر جهان اقدام به تولید تجهیزات مربوط به خانه هوشمند می‌کنند و با قیمت‌های مختلف بر اساس کیفیت نهایی این تجهیزات را ارائه می‌دهند و طبیعی است که افرادی که قصد پیاده‌سازی این فرآیند را در هر جایی دارند به فاکتور بسیار مهم هزینه هوشمند‌سازی خانه و یا مکان‌های تجاری و اداری خود اهمیت بدهند.

ما در این مقاله از وب سایت رسمی شرکت مهندسین هوشمندسازی کارن قصد داریم تا پس از مختصر معرفی خانه هوشمند در رابطه با موارد تأثیر‌گذار در قیمت هوشمند‌ سازی خانه و همینطور سایر جزئیات مربوطه با شما عزیزان صحبت کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

خانه هوشمند چیست؟

هوشمند‌سازی خانه فرآیندی است که در آن قسمت‌ها و بخش‌های مختلف خانه به ابزار‌هایی تجهیز شده تا بتواند با سایر اجزای خانه ارتباط برقرار کرده و از راه دور یا از طریق پنل‌های مختلف کنترل شود.

فرض کنید که روی تخت خواب راحت خود دراز کشیده و مشغول چرت زدن ظهرگاهی می‌باشید اما ناگهان ابر‌ها کنار رفته و آفتاب شدیدی به داخل اتاق و روی صورت شما می‌تابد. در حالت عادی بسیار سخت است که بخواهید بلند شوید و پرده را به صورت دستی جابجا کنید تا آفتاب مزاحم شما نباشد اما در یک خانه هوشمند تنها کافیست که یک دستور صوتی ارسال کرده و یا از طریق موبایل و پنل نزدیک به خود پرده به همراه نور اتاق را کنترل کنید!

در یک خانه یا ساختمان هوشمند تک تک اجزای تشکیل دهنده از پنجره‌ها گرفته تا سیستم‌های امنیتی و دوربین‌ها یا سیستم صوتی و تصویری همگی در امن‌ترین شکل ممکن تحت اختیار شما خواهند بود و می‌توانید چه از راه دور و چه در درون خود ساختمان بخش‌های مختلف را کنترل کنید.

با وجود این موارد شاید با خود بگویید که هزینه هوشمند سازی خانه بسیار بالا است و امکان پیاده‌سازی آن به این سادگی‌ها وجود ندارد! اما باید خدمتتان عرض کنم که در اشتباهید و برای هوشمند‌سازی یک ساختمان نیازی نیست آنقدر‌ها هم هزینه کنید بلکه هزینه‌های مربوط به این کار کاملاً منطقی بوده و به سادگی می‌توان با آن کنار آمد. از طرفی باید قبول کنید که هزینه هوشمند‌سازی خانه هر چقدر هم که باشد، راحتی‌هایی که پس از انجام این کار برای شما فراهم می‌شود قطعاً ارزش آن را خواهد داشت.

خانه هوشمند چیست؟

عوامل تاثیر گذار بر هزینه هوشمندسازی خانه و ساختمان

هوشمند‌سازی ساختمان کاری تخصصی و مهندسی است و نمی‌توان گفت که تنها بر اساس یک موضوع کلی می‌توان هزینه هوشمند‌سازی ساختمان را برآورده کرد بلکه عوامل بسیاری در قیمت نهایی تأثیرگذار هستند و برای اینکه بتوانید یک ساختمان یا خانه را هوشمند کنید باید به موضوعات مختلفی توجه داشته باشید و در میان آن‌ها اقدام به انتخاب کنید که تمامی موضوعات را در ادامه برایتان آورده‌ایم. طبیعی است که قیمت هوشمند سازی خانه با توجه به شرایط شما که در ادامه مطرح می شود و تخصص و حرفه ای بودن تیم عرضه کننده خدمات، متفاوت خواهد بود.

 • قدمت ساخت

شاید قدری دور از ذهن به نظر می‌رسد اما اولین فاکتوری که برای برآورد هزینه هوشمند‌سازی خانه در نظر گرفته می‌شود قدمت ساخت ساختمان است. در صورتی که ساختمان در حال ساخت باشد طبیعتاً سازنده می‌تواند مکان‌های مناسبی را برای تعبیر ماژول‌ها، سنسور‌ها و همینطور پنل‌ها در نظر گرفته و انشعابات برق لازم را بگیرد تا در انتها نیاز به این کار نباشد.
اما برای یک ساختمان قدیمی ساز یا حتی نوساز که در ابتدا برای آن سیستم‌های خانه هوشمند در نظر گرفته نشده است باید هزینه‌ای را اضافه بر سازمان برای تعبیه جایگاه‌های مخصوص به تجهیزات خانه هوشمند و همینطور گرفتن انشعابات برق لازم در نظر بگیرید.
بنابراین در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای هوشمند‌سازی ساختمان از همان ابتدای ساخت و خام بودن بنا می‌باشد.

 • متراژ ساختمان

متراژ ساختمان یکی از مهمترین عوامل تأثیر‌گذار بر هزینه هوشمند‌سازی خانه می‌باشد. اما موضوع فقط بزرگی خانه نیست بلکه تجهیزات یک خانه از جمله درب و پنجره هر چقدر که متراژ بالاتر برود طبیعتاً تعداد بیشتری نیز به کار خواهد.
یک خانه ۳۰۰ متری تعداد بیشتری درب، پنجره، دوربین امنیتی، دزدگیر و سایر موارد این چنینی بیشتری نسبت به یک خانه ۸۰ متری دارد پس طبیعتاً نیاز به تجهیزات بیشتری نیز خواهد داشت.

 • تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین موارد در در تعیین نهایی هزینه هوشمند‌سازی خانه موضوع تجهیزات به کار گرفته شده در فرآیند‌های هوشمندسازی می‌باشد. پیش از اینکه در رابطه با اهمیت برند تولید‌کننده تجهیزات صحبت کنیم می‌بایست که انواع تجهیزات را به صورت کلی بشناسیم. تجهیزات هوشمند‌سازی خانه از نظر فنی به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که به شرح زیر می‌باشند:

 • بیسیم
 • سیم دار
 • ترکیبی از هردو
این مقاله را هم حتما بخوانید!
اندازه گیری هوشمند در خانه هوشمند

سیستم‌های بی‌سیم و سیم دار دقیقاً یک کار را انجام می‌دهند و تنها در دو مشخصه متفاوت هستند. اولین مشخص امنیت می‌باشد! سیستم‌های سیم دار به خاطر این که اطلاعات را به صورت دیتا پخش نمی‌کنند دارای امنیت بالاتری نسبت به سیستم‌های بی‌سیم هستند که اطلاعات را به صورت دیتا در سرتاسر خانه و حتی یک مسافت کوتاه بیرون‌تر از خانه پخش می‌کند.

موضوع بعدی هزینه می‌باشد که در این زمینه هم سیستم‌های سیم دار پیروز میدان هستند.

ولی در مجموع استفاده از سیستم‌های بی‌سیم رایج‌تر است چرا که در این صورت اگر قرار باشد هرگونه توسعه‌ای بر روی سیستم خانه هوشمند انجام شود بسیار ساده‌تر خواهد بود و تنها نیاز است که ماژول جدید با سیستم مرکزی کانکت شود اما سیم کشی برای ماژول‌های مختلف که به سیستم‌های سیم دار اضافه می‌شوند ممکن است کمی کار را سخت کند. از طرفی امروزه با توجه به اینکه ارتباطات بی‌سیم روز به روز در حال توسعه یافتن هستند و در نهایت تمایل افراد فارغ از هزینه هوشمند‌سازی ساختمان به سمت استفاده از سیستم‌های بی‌سیم می‌باشد.

تنوع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

 • تنوع تجهیزات و تمایلات مشتری

هر خانه‌ای به یک صورت و تحت فرایندی خشک هوشمند‌سازی نمی‌شود بلکه طبق تمایلات و درخواست‌های مشتری می‌توان تجهیزات را کمتر و یا بیشتر کرد که این موضوع ارتباط مستقیم با هزینه هوشمند‌سازی ساختمان که به صورت نهایی محاسبه می‌گردد دارد.

پیشتر نیز ذکر شد که با توجه به متراژ بالاتر، ساختمان نیاز به تعداد بیشتری تجهیزات هوشمند‌سازی می‌باشد اما موضوع این بحث متفاوت است. مشتری می‌تواند برای هوشمند‌سازی خانه خود تنها سیستم‌های امنیتی و سیستم صوتی تصویری خانه خود را لحاظ کند یا یک مشتری دیگر می‌تواند علاوه بر این موارد کنترل پرده‌ها و همینطور سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را نیز در نظر داشته باشد.

یک مشتری دیگر علاوه بر تمام این موضوعات قصد دارد تا از وضعیت تمام قسمت‌های خانه خود از وضعیت دمای خانه گرفته تا شدت نور و همینطور وضعیت قطع و وصلی و یا فشار آب خانه با خبر باشد و اصطلاحاً وضعیت خانه خود را به صورت کامل ‌مانیتور کند.

هر کدام از این موارد قابلیت پیاده‌سازی و شخصی‌سازی را برای فرد دارند و به نوبه خود در هزینه هوشمند‌سازی ساختمان تأثیراتی می‌گذارند که کم اهمیت هم نیست اما اگر بخواهیم قدری فنی‌تر به موضوع نگاه کنیم به صورت کلی چهار دسته‌بندی برای هوشمند سازی ساختمان وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 • سطح پایه
 • سطح سفارشی
 • سطح پیشرفته
 • سطح لوکس
این مقاله را هم حتما بخوانید!
کنترل روشنایی DMX چیست؟

هر کدام از این سطوح استاندارد‌های خاص خود را دارد اما همانطور که پیشتر نیز گفته شد شما می‌توانید به صورت سفارشی‌سازی شده تنها بخشی یا یک سری از بخش‌های ساختمان خود را به صورت هوشمند در‌آورید و بعد‌ها اقدام به توسعه هرچه بیشتر آن کنید. بدیهی است که قیمت هوشمند سازی خانه در هر یک از این سطوح بایکدیگر تفاوت خواهد داشت.

 • برند تولید کننده تجهیزات

همانطور که به وضوح قابل مشاهده است تجهیزات نقش بسیار پررنگی در تعیین هزینه هوشمند‌سازی خانه دارد چرا که تا به اینجا فاکتور‌های زیادی در رابطه با خود تجهیزات مطرح شده است. یکی دیگر از فاکتور‌های بسیار مهم تجهیزات به کار گرفته شده در فرآیند‌های هوشمند‌سازی ساختمان یا خانه برند تولید‌کننده تجهیزات می‌باشد.

ممکن است که در یک سری جزئیات تجهیزات تولید شده توسط برند‌های مختلف متفاوت باشد اما در نهایت تمامی تجهیزات کاری واحد و مشترک را انجام می‌دهند اما موضوعی که در رابطه با برند‌های تجهیزات هوشمند‌سازی خانه مطرح است این است که هر برند قیمت متفاوت و به تبع آن کیفیت متفاوتی را ارائه می‌دهد.

ممکن است برخی از برند‌ها در اقدام اولیه هزینه زیادی را روی دست شما برای پیاده‌سازی خانه هوشمند بگذارند اما در طول مدت زمان و با توجه به خدمات پس از فروش و یا کیفیت‌شان قطعاً هزینه کمتری برای نگهداری از سیستم طلب کرده و میزان خرابی کمتری خواهند داشت.

برخی از برندهای مطرح:

 • Vimar
 • Siemens
 • Qubino
 • Phili
 • ABB
 • Fibaro
 • Berker

هر کدام از این برند‌ها به نوعی ارائه دهنده خدمات و ویژگی‌های مختلفی برای خانه هوشمند شما می‌باشند که بسته به ویژگی‌هایشان تأثیرات مختلفی در هزینه هوشمند‌سازی ساختمان خواهند گذاشت.

چه کسانی می‌توانند از پس هزینه هوشمند سازی خانه برآیند؟

شاید اگر این سؤال را چند سال پیش می‌پرسیدید جواب آن چیزی نبود که قرار است الان بشنوید! شاید به نظر بسیاری از افراد هزینه هوشمند‌سازی خانه بسیار سرسام‌آور باشد و تنها طبقه ثروتمند جامعه می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند که البته تا چند سال پیش نیز به همین شکل بود.

اما امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون و مورد توجه قرار گرفتن هرچه بیشتر موضوع هوشمند‌سازی ساختمان‌ها شرکت‌های متعددی اقدام به بهینه‌سازی و تولید تجهیزات با قیمت بسیار مناسبی کرده‌اند و امروزه می‌توان گفت طبقه متوسط جامعه نیز می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند. بنابراین بد نیست بدانید که قیمت هوشمند سازی خانه قرار نیست تعجب شما را برانگیزد و می توان با پرداخت هزینه ای معقول نسبت به این فرآیند اقدام نمود.

البته موضوع پیاده‌سازی خانه هوشمند نیز اهمیت دارد! تیم ارائه دهنده این خدمات به شما هر چه متخصص‌تر باشد طبیعتاً توانایی بهینه‌سازی بهتری را داشته و می‌تواند تا حد امکان هزینه نهایی تمام شده برای هوشمند‌سازی خانه‌تان را کاهش دهد که این موضوع از مهمترین مراکز توجه متخصصین شرکت کار نیز می‌باشد.

هزینه هوشمند سازی ساختمان

دریافت خدمات و مشاوره برای هزینه هوشمند سازی خانه

با توجه به تمام موارد و فاکتور‌هایی که در تعیین هزینه هوشمندسازی ساختمان تأثیرگذار بودند باز هم شما عزیزان نمی‌توانید به تنهایی قیمت نهایی را برآورده کنید و برای این کار حتماً نیاز به متخصصین این حوزه می‌باشد.

در صورتی که شما قصد دارید تا از هزینه نهایی هوشمندسازی خانه خود مطلع شوید و یا در صورتیکه قصد و پیاده‌سازی خانه هوشمند و دارید متخصصین شرکت مهندسین هوشمند‌سازی کارن می‌توانند پس از قیمت‌گذاری و ارائه جزئیات و جوانب این خدمات را در حرفه‌ای‌ترین سطح ممکن در اختیار شما عزیزان قرار دهند. کافی است میزان انتظار خود از امکانات هوشمند سازی را مطرح کنید و با بررسی شرایط، قیمت هوشمند سازی خانه را از کارشناسان حرفه ای کارن بخواهید.

شرکت کارن علاوه بر این که خود تولید‌کننده تجهیزات خانه هوشمند باکیفیتی بالا می‌باشد، وارد‌کننده و تأمین‌کننده تجهیزات مربوط به هوشمند‌سازی خانه از مطرح‌ترین و باکیفیت‌ترین برند‌های موجود در جهان می‌باشد که توانایی پیاده‌سازی هر سطح فنی و کیفی خانه هوشمند برای شما مشتریان عزیز را داراست. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره و خدمات دلخواه خود با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
آموزش نصب سیستم هوشمند ساختمان

قیمت خانه هوشمند

همان طور که در قسمت های پیشین به آن اشاره شد، قیمت خانه هوشمند تحت تاثیر عوامل گسترده ای قرار می گیرد که از جمله آن می توان میزان انتظار مشتری از هوشمند سازی، شرایط بنا، نوع هوشمند سازی و … اشاره کرد. هوشمند سازی ساختمان یک فرآیند انعطاف پذیر است و این شما هستید که با توجه به بودجه خود، تعیین می کنید که چه سطحی از این روال اجرا شود. نام هوشمند سازی شاید کمی ذهنیت ها را به سمت هزینه های بالا و امکاناتی که تنها از عهده گروه های پردرآمد بر می آید، برد. اما واقعیت این است که با پیشرفت هایی که تکنولوژی در سال های اخیر داشته، قیمت خانه هوشمند به طور محسوسی کاهش پیدا کرده و با زیاد شدن شرکت های فعال در این حوزه و تنوع تجهیزات این فرآیند، امری راحت الوصول می باشد. بنابراین نگران هزینه های هوشمند سازی ساختمان خود نباشید و با خیالی آسوده، امنیت و رفاه را به خود هدیه کنید.

سوالات متداول درباره هزینه هوشمند سازی خانه

قیمت خانه هوشمند چقدر است؟

قیمت خانه هوشمند تحت تاثیر عوامل گسترده ای قرار می گیرد که از جمله آن می توان میزان انتظار مشتری از هوشمند سازی، شرایط بنا، نوع هوشمند سازی و … اشاره کرد. هوشمند سازی ساختمان یک فرآیند انعطاف پذیر است و این شما هستید که با توجه به بودجه خود، تعیین می کنید که چه سطحی از این روال اجرا شود.

عوامل تاثیر گذار بر هزینه هوشمندسازی خانه و ساختمان کدامند؟

قدمت بنا، نوع تجهیزات انتخابی برای هوشمند سازی، زیر بنای ساختمان، برندهای تولید کننده و … از عوامل تاثیر گذار در قیمت هوشمندسازی هستند.

برای اطلاع از قیمت هوشمند سازی خانه چه باید کرد؟

می توانید برای کسب اطلاع از جزئیات قیمت خانه هوشمند، به سایت کارن مراجعه کرده و یا با کارشناسان فروش این مرکز تماس حاصل کنید.

قیمت هوشمند سازی خانه

و اما به سوال اصلی در زمینه هوشمند سازی اختمان رسیدیم.

قطعا یکی از مهم ترین فاکتور های خرید محصول و یا خدماتی برای هر فرد قیمت و مقدار پولی است که باید هزینه شود.

حالا با توجه به تمامی توضیحات در مورد هوشمند سازی خانه شاید برای شما سوال باشد که قیمت هوشمند سازی خانه و یا ساختمان  چقدر است و آیا ارزش آن را دارد که خانه خود را هوشمند سازی کنیم ؟

ما بسیار تمایل داشتیم تا به صورت کلی همه هزینه های هوشمند سازی را برای شما در همینجا بیان کنیم و شما راحت تصمیم گیری خود را انجام دهید؛ اما متاسفانه به دلیل نوسانات قیمت ارز و دلار قیمت هوشمند سازی نیز متغییر شده و نمی‌توان هزینه واحدی را برای این کار مشخص کرد. بنابراین شما می‌توانید برای دانستن هزینه های هوشمند سازی خانه به صورت لحظه ای ، با ما تماس بگیرید. شرکت کارن پشتیبان های فعالی دارد که شما می‌توانید با تماس با آنها بهترین مشاوره هارا دریافت کنید و در مورد خرید خود مطمئن شوید.

جمع بندی

امروزه موضوع خانه هوشمند بسیار مطرح‌تر از سال‌های گذشته در بین جوامع انسانی ظاهر شده و روز به روز اهمیت آن بالاتر می‌رود. شرکت‌های مختلفی در سرتاسر جهان اقدام به تهیه و طراحی تجهیزات مربوط به هوشمند‌سازی خانه کرده‌اند و با توجه به نیاز‌های کاربر هرکدام قابلیت‌های خاصی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

همچنین کشور ما نیز از این تکنولوژی بسیار کاربردی بی‌بهره نمانده و شرکت‌های مختلفی از جمله شرکت کارن پس از بررسی و برآورد هزینه هوشمندسازی خانه اقدام به ارائه خدمات به مشتریان خود می‌کنند و خوشبختانه به خاطر تلاش‌های متخصصین این حوزه در داخل کشور فرآیند پیاده‌سازی یک خانه هوشمند امروزه در ایران بسیار ساده شده.

البته به هیچ وجه نباید فراموش کرد که این کار، کاری بشدت حساس و تخصصی می‌باشد بنابراین در صورتیکه شما قصد پیاده‌سازی آن را دارید حتماً از متخصصین این حوزه بهره ببرید.

اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها از ما بپرسید.