دزدگیر

طرز کار چشمی دزدگیر اماکن و منزل

طرز کار چشمی دزدگیر اماکن و منزل

طرز کار چشمی دزدگیر اماکن و منازل چگونه است؟

در دزدگیرها برای اینکه ورودهای غیرمجاز تشخیص داده شوند، مدل‌های گوناگون چشمی دزدگیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. چشمی‌های دزدگیر اماکن و منازل سنسورهای الکترونیک، ساختار و عملکرد‌های مختلفی دارند. در کل می‌توان گفت که به محض تشخیص ورودهای غیرمجاز، آژیر دزدگیر به صدا درمی‌آید.

بررسی طرز کار چشمی دزدگیر

عملکرد و وظیفه چشمی دزدگیر اماکن

به علت تشابه این چشمی‌ها به چشم انسان، آن‌ها را چشمی دزدگیر نامیده‌اند. در بدن انسان‌ نیز چشم‌ها قدرت دریافت سیگنال‌های گوناگون از اجسام را دارند. این سیگنال‌ها به مغز ارسال می‌شوند و سپس دستور دیدن صادر می‌گردد. می‌توان گفت در چشمی‌های دزدگیر این عمل به‌صورت دقیق‌تر نیز انجام می‌شود و باعث کاهش دزدی و ورود‌های غیرمجاز به مکان‌های متعددی از جمله اداره، ارگان‌های تجاری و ساختمان‌های مسکونی خواهد شد.

در مواقع خرید این چشمی‌ها باید دقت زیادی به خرج دهید؛ زیرا هرکدام از این چشمی‌ها، متعلق به مکان خاصی هستند. برای نصب این چشمی‌ها باید از یک نصاب دزدگیر منزل ماهر استفاده کنید؛ زیرا نصب آنها توسط افراد مبتدی امکان‌پذیر نخواهد بود و منجر به خرابی و خسارت می‌شود.

ساختار و اجزا تشکیل‌ دهنده چشمی دزدگیر اماکن

در سیستم دزدگیرهای اماکن و منازل، سنسورهایی به کار می‌روند که عملکرد ویژه‌ای دارند، این سنسورها در مدل‌های مختلف دزدگیرهای اماکن مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم امنیتی دزدگیر اماکن، اجزای مختلفی از جمله حسگرهای حرکتی، سنسور شکستگی شیشه، سنسور درب و پنجره، سنسور دود و آشکارسازی مونوکسید کربن دارد.

همه اجزا این سیستم امنیتی هشدار با هم کار می‌کنند تا از شما در برابر خطرات و تهدیدات گوناگون محافظت کنند. علاوه بر این موارد، دزدگیرهای اماکن شامل اجزا دیگری مانند کنترل پنل، سیستم هشداردهنده، سیستم تغذیه و… نیز هستند که وجود همه آنها در نحوه کار سیستم الزامی است.

بررسی انواع چشمی دزدگیر

انواع و چگونگی عملکرد چشمی دزدگیر اماکن

چشمی دزدگیر اماکن انواع مختلفی دارد که شامل مادون‌ قرمز چشمی، پرتوهای مایکروویو، چشمی فرا صوتی، چشمی حرکتی، چشمی وزنی و… هستند.

نحوه عملکرد چشمی دزدگیر مادون‌قرمز

این مدل چشمی دزدگیر اماکن با نام اختصاری PIR نیز شناخته می‌شود. این مدل چشمی که از رایج‌ترین نوع چشمی دزدگیر اماکن محسوب می‌شود، معمولا در فضاهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل بر دیوار یا سقف نصب می‌شود. نوع عملکرد این مدل چشمی دزدگیر و حرارتی است و وجود انسان  را از دمای بدن او تشخیص می‌دهد.

نحوه عملکرد چشمی دزدگیر فراصوت

این نوع چشمی‌ها به نام اولترسوند نیز شناخته می‌شود، با کوچک‌ترین صداها که برای ورود در مکان به وجود می‌‌آید، آژیر چشمی روشن می‌شود و اعلام خطر می‌کند. نحوه عملکرد این چشمی‌ها با انتشار امواج صوت و دریافت بازتاب آنها به دزدگیر است. در این مورد شخص با ورود غیرمجاز باعث ایجاد صدایی حتی ضعیف می‌شود و چشمی فراصوت بلافاصله اعلام خطر می‌کند و به صدا درمی‌آید.

نحوه عملکرد چشمی دزدگیر مایکروویو

در مورد عملکرد این نوع چشمی‌ها می‌توان گفت که با منتشر شدن امواج مایکروویو و بازتاب  آنها از اجسام عمل می‌کنند. اگر ذره‌ای تغییر در پرتوهای بازتابی به این چشمی‌ها ایجاد شود، اعلام خطر می‌کنند و بلافاصله آژیر به صدا درمی‌آید. از این نوع مدل چشمی معمولا در فضاهای بزرگ و وسیع استفاده می‌شود؛ زیرا پالس‌های ارسالی آن شعاع گسترده‌ای را می‌پوشانند.

نحوه عملکرد چشمی دزدگیر وزنی

چشمی دزدگیر وزنی در صورت ایجاد هر نوع حرکتی، آن را آنالیز می‌کند. این حرکت می‌تواند از جانب هر چیزی باشد؛ چه از طرف انسان یا هر نوع حیوانی که مزاحمت ایجاد کند. چشمی‌های وزنی انواعی دارند که بر اساس وزن قابل‌سنجش هستند، حساسیت بعضی از آنها ۱۵ کیلوگرم، بعضی دیگر تا ۳۵ کیلوگرم و تا ۴۵ کیلوگرم نیز وجود دارند. از هرکدام می‌توان برای محیط‌های گوناگونی استفاده کرد و عملکرد چشمی این دزدگیرها بر اساس حرکت و وزن موجود در محیط مورد نظر است.

نحوه عملکرد چشمی دزدگیر خطی

محیط درک این چشمی یک باریکه‌ای است که در صورت هر نوع حرکتی در این باریکه، بلافاصله به دستگاه محور هشدار می‌دهد؛ بنابراین محل نصب این چشمی‌ها باید دارای حساسیت و اهمیت بیشتری باشند.

چند نکته مهم در رابطه ‌با چشمی‌ های دزدگیر اماکن

این چشمی‌ها باید در محلی نصب شوند تا نور خورشید به طور مستقیم به آنها نتابد؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد خلل در عملکرد آنها شود. همچنین چشمی‌ها نباید در مکانی قرار بگیرند که تغییرات دمایی آن محیط زیاد باشد؛ زیرا باعث آسیب رسیدن به آنها‌ خواهد شد. همچنین بهتر است که این نوع چشمی‌ها را در نزدیکی منابع نور و دوربین‌های دید در شب نصب نشوند؛ به این دلیل که احتمال آسیب دیدن چشمی‌ها در این محیط‌ها بسیار زیاد است.

مکان‌ های مناسب برای نصب چشمی ‌های دزدگیر اماکن

گوشه‌های اتاق مکان مناسبی برای نصب چشمی‌ها هستند؛ زیرا در این حالت سنسور روی فضای بیشتری تسلط دارد و سارقان کمتر متوجه گوشه اتاق می‌شوند. سقف هم محل مناسبی برای نصب چشمی‌ها است؛ زیرا معمولا مهاجمان در امتداد دیوارها به دنبال سیستم دزدگیرها هستند و کمتر متوجه سقف می‌شوند. پاسیو از دیگر اماکن مناسب برای نصب چشمی دزدگیرها است؛ به این دلیل که اگر سارق یا مهاجمی در اطراف پاسیو باشد، آژیر خطر به سرعت به صدا درخواهد آمد.

چشمی دزدگیر چگونه کار می کند؟

قسمت ‌های مختلف یک سیستم دزدگیر حرفه‌ ای اماکن و منازل

۱. دستگاه مرکزی دزدگیر (پنل مرکزی آلارم)

۲. چشم الکترونیکی رادار، سنسور حرکتی، سنسور مادون‌قرمز PIR

۳. انواع آژیر و بلندگو

۴. چراغ هشداردهنده چشمک‌زن

۵. انواع سنسور در و پنجره

۶. تلفن‌کننده اتوماتیک شماره‌گیر اتوماتیک -Auto Dialler

۷. پدال یا شاسی اضطراری

قیمت چشمی دزدگیر اماکن و منازل

قیمت چشمی دزدگیر اماکن به عوامل متعددی بستگی دارد؛ به همین دلیل ثبات قیمت آن کاهش می‌‌یابد. عواملی که ثبات قیمت چشمی دزدگیر را کاهش می‌دهند شامل موارد زیر می‌شوند:

·         مارک و برند دزدگیر

·          مدل دزدگیر

·         میزان قابلیت‌های دزدگیر

·         نوع لوازم جانبی دزدگیر

·         میزان گارانتی دزدگیر و…

قیمت چشمی دزدگیر چقدر است؟

تنظیمات چشمی دزدگیر اماکن

گاهی اوقات نیاز است که با تنظیمات دزدگیر از صدا آژیر بی‌مورد جلوگیری شود؛ از این رو می‌توان با تنظیمات جامپر یا همان پین‌های داخلی چشم دزدگیر، حساسیت‌های این سنسور را کنترل کرد. در چشمی دزدگیر اماکن با کیفیت، از قطعات مورد نیازی مثل عدسی مرغوب استفاده می‌شود تا بتواند به نحو احسن اشعه بازتاب شده از سنسور را آنالیز ‌کند و هر تغییری که به وجود آید را به خروجی مدار انتقال ‌دهد. پس از باز کردن درب چشمی دزدگیر، برد چشمی را می‌بینید که از قسمت‌های گوناگونی تشکیل شده است. بهره گیری از نصاب دزدگیر منزل حرفه ای می تواند تا حد زیادی در درست کار کردن دستگاه موثر باشد.

ترمینال ‌های چشمی دزدگیر  +۱۲v – GND

بیشتر چشمی دزدگیرها با برق ۱۲ ولت کار می‌کنند. بعد از سیم‌کشی  در بیشتر چشمی‌ها + و  – به این ترمینال‌ها وصل می‌شوند؛ چشمی‌های دزدگیر معمولا ۹ الی ۱۶ ولت و چشمی‌های دزدگیر بی‌سیم از ۶ تا ۹ ولت کار می‌کنند. لازم به ذکر است که معمولا مدار این نوع چشمی‌های دزدگیر با باطری یا آداپتور کار می‌کنند.

ترمینال‌هایNC-NO  در سنسور تشخیص حرکت

ترمینال‌ها آلارم را به دستگاه انتقال می‌دهند. این ترمینال‌ها به تیغه‌های رل داخلی و در صورتی که به مدار  NCچشم متصل هستند و اگر مدار کنتاکت مربوطه به‌ صورت بسته باشد و با علامت مشخص می‌شوند، با تغییر حالت‌ها از بسته به باز و از حالت باز به NO تغییر می‌یابند. با علامت حالت بسته، سنسور چشمی تحریک می‌شود.

در صورت استفاده از همان آلارم، بین آنها ترمینال‌هایNC  چند سنسور چشمی دزدگیر باید جهت ارتباط مدار را به‌ صورت سری ‌ببندیم تا در صورت ‌باز شدن هر نقطه از مدار، دستور آلارم به دستگاه دزدگیر صادر شود. در بعضی از چشمی‌ها  جامپر چشم جاسازی شده که با تغییر پین‌های داخل NO بهNC  دزدگیر، برای تغییر حالت مدار از مدل چشمی می‌توان مداربسته را به مدار باز تبدیل کرد.

ترمینال ‌های TAMPER محافظ چشم مادون ‌قرمز

ترمینال‌های تامپر بیشتر به ‌صورت مستقیم به یک میکروسوئیچ با تیغه باز متصل می‌شوند. این کلید در گوشه برد چشمی قرار دارد و مانند ترمینال‌های آلارم، به ‌صورت سریال سیم‌بندی می‌شوند. اگر این ترمینال‌ها را به طور منظم به یک درگاه مشخص متصل کنیم، عیب‌یابی راحت‌تر خواهد بود.

کار اصلی ترمینال تامپر در چشمی دزدگیر، جلوگیری از خرابی‌های احتمالی حین خاموش بودن سیستم است. در صورت استفاده از این ترمینال باید سیم‌کشی چشمی دزدگیر اماکن را تا سانترال مرکزی انجام داد. عملکرد تامپرها این‌گونه است که NC به طور جداگانه از ترمینال که با بستن درب چشمی تیغه یا شستی این سوئیچ مکانیکی در حالت فشار قرار گرفته، برقرار می‌شود. اگر شخصی تلاشی برای باز کردن درب چشمی دزدگیر چشمی کند، دستور آلارم  صادر می‌گردد.

تنظیمات چشمی دزدگیر اماکن و برنامه‌ ریزی زون ۲۴ ساعته

فعال نمودن مدار تامپر با تغییر برنامه دستگاه، پس از اتصال سیم‌های تامپر دزدگیر باید تغییر برنامه دهید تا در زمان خاموش بودن تمام سیستم در DAY زون مربوطه  را به حالت ۲۴ ساعته یا مدار صورت‌ باز شدن قاب روی چشم این مدارها به طور مستقل و اضطراری فرمان آلارم را صادر کند. در اغلب چشمی دزدگیرهای اماکن زون ۴ به‌عنوان زون ۲۴ ساعته قابل برنامه‌ریزی است.

کاربردی‌ ترین تنظیمات چشمی دزدگیر اماکن و منازل

نمایشگر چشمی دزدگیر اماکن و تنظیم جامپر چشم led، اصلی‌ترین تنظیمات چشمی دزدگیر تنظیم برد چشمی، تنظیم دزدگیر و به‌ خصوص جامپرهای پالس است.

کاربردی ترین چشمی دزدگیر کدام است؟

جمع بندی

در این مطلب سعی داشتیم تا مباحثی را پیرامون طرز کار چشمی دزدگیر اماکن و منازل برای شما عزیزان بیان کنیم. امیدواریم به جواب سوالات خود رسیده باشید. هم چنین می توانید برای خرید دزدگیر منزل و یا اماکن به سایت شرکت هوشمند سازی کارن مراجعه کرده و محصول را با بهترین کیفیت و قیمت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *