دزدگیر

دزدگیر منزل چی بخریم؟

نکات مهم خرید دزدگیر

مهم ترین نکات خرید دزدگیر منزل

از گذشته تا به حال همواره سرقت از منزل و دزدیده شدن مال و اموال اشخاص یکی از مشکلات مهم خانوارها بوده است. حفظ امنیت منازل و محل کار اشخاص یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نسل دیروز و امروز است.  آمار سرقت در طی سال‌های اخیر به بیش از 500 هزار سرقت رسیده است. با پیشرفت تکنولوژی انواع درب‌های ضدسرقت،  قفل‌ها و  دزدگیرهای پیشرفته برای محل کار و منازل طراحی شده است. متاسفانه این راهکارها باعث کم شدن آمار سرقت از منازل نشده‌اند به همین دلیل طراحان به فکر تقویت و بروزتر کردن سیستم‌های ضد سرقت افتاده‌اند. یکی از سیستم‌های ضد سرقت که امروزه طرفداران زیادی دارد دزدگیر است.  دزدگیرها در انواع مختلف با کارایی‌های متفاوت درون بازار عرضه می‌شود و در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرند. با ما همراه باشید تا به طور کامل با نحوه عملکرد این سیستم‌ها آشنا شویم و انتخاب درستی در هنگام خرید داشته باشیم .

نکات مهم خرید دزدگیر منزل

نکات مهم خرید دزدگیر منزل

دزدگیر چیست؟

سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر {burglaralarm  } مجموعه‌‌ای از تجهیزات الکترونیکی تشکیل شده است که به دست  ریورند اگوستیس راسل آمریکایی ساخته شده است. مدار اصلی این سیستم در یک جعبه آهنی به طول 30 سانتی‌متر و عرض 25 سانتی‌متر و پهنای 10 سانتی‌متر است. این مدار به شکل یک کمد کوچک که یک در بر روی لولا که باز و بسته می‌شود مانند جعبه‌های نامه که درون جعبه سوراخی است، که برای خروج سیم‌ها در نظر گرفته می‌شود. سیم‌های درون مدار بهتر است از لوله‌های پلاستیکی مانند شلنگ عبور داده شود و چنانچه این سیم ها توکار باشد امنیت بیشتری را در بردارد. به هنگام وارد شدن به حریم خصوصی یا شکستن یک قفل یا شیشه باعث با به صدادرآوردن زنگ یا تماس با پلیس وافراد تعریف شده از سرقت جلوگیری می‌کند. دزدگیرها دارای خط تحریک باز و بسته‌ای هستند که محل اتصال حسگرهای باز و حسگرهای بسته است.

هر دزدگیر شامل یک کلید معمولی ، سوئیچ آلفا و کلید کنترل از راه دور{ریموت} است که برای روشن و خاموش کردن دستگاه از آن استفاده می‌شود. دزدگیر شامل مدارهای زیادی است که عبارتند از: مدار شارژ باتری برای روشن ماندن دزدگیر هنگام قطع شدن برق دستگاه،  مدارهای هشدار آژیر،  مدار گاه شمار ورود و خروج،  مدار گاه شمار آژیر که مجهز به تلفن کننده خودکار هنگام به صدا درآمدن دزدگیر است.

چرا باید از دزدگیر استفاده کنیم؟

چرا باید از دزدگیر استفاده کنیم؟

انواع دزدگیر در بازار که می توانیم برای منزل بخریم

دزدگیری که مناسب برای منازل باشد به دو دسته بی‌سیم و باسیم تقسیم می‌شود. این دزدگیرها به چهار مدل متفاوت تقسیم می‌شود که عبارتند از: دزدگیر اماکن با تلفن کننده خط شهری، دزدگیر اماکن سیم کارتی، دزدگیر اماکن تلفن کننده شهری و سیم کارتی، دزدگیر اماکن اینترنتی

همه دزدگیرهای نام برده را می‌توان در مکان‌های مختلف از جمله خانه، محل کار، انبار و … نصب و راه اندازی کرد. برای نصب دزدگیرهای با سیم نیاز به سیم کشی درون ساختمان است که هنگام استفاده نگرانی بابت محدودیت‌های سیگنالی نداشته باشید.  برای نصب دزدگیر های بی‌سیم نیاز به سیم‌کشی نیست و سنسورهای آن بدون هیچ سیمی به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. دزدگیرهای باسیم  برای برقراری ارتباط از سنسورهای سیمی و دزدگیرهای بی‌سیم از امواج رادیویی استفاده می‌کنند. دزدگیرهای باسیم مجهز به کنترل از راه دور و قابلیت شخصی‌سازی سنسورهای تشخیص حیوانات است و دزدگیرهای بی‌سیم از انواع ردیاب با قابلیت شنود تشکیل شده است.

انواع دزدگیر منزل

انواع دزدگیر منزل

نکاتی که لازم است در خرید دزدگیر منزل بدانیم

در ادامه مباحثی که بیان خواهیم کرد، باید دقت داشته باشید که در زمان خرید دزدگیر، به ان‌ها توجه کنید. هر آنچه که تا پایان مطلب شرح داده می‌شود مباحثی است که فروشنده به شما نخواهد گفت و خودتان باید آن‌ها را بدانید و مورد ارزیابی قرار دهید.

عملکرد دزدگیر بسیار مهم است

با وجود تفاوت‌های بسیاری که از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال دزدگیرها است، همه دزدگیرهایی که در بازار عرضه می‌شوند یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند که آن هم اعلام هشدار و اطلاع رسانی در هنگام سرقت است. همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم دزدگیرها شامل خط تحریک باز و بسته‌ای هستند که محل اتصال حسگر باز و بسته در همان است. کارایی  این خط‌ها در اتصال آن است که وقتی میان دو خط اتصال ایجاد می‌شود دزدگیر شروع به اعلام هشدار می‌کند. دزدگیرها دارای نحوه اطلاع رسانی متفاوتی هستند که عبارتند از:

آژیر، اس ام اس، تماس صوتی و هشدار نوری

 با پیشرفت تکنولوژی در نمونه‌های پیشرفته، دزدگیرها برای قطع کردن اتصال و خاموش کردن آن نیاز به رمز دارند که باعث سخت‌‌تر از کار انداختن دزدگیر می‌شود.

امکانات دزدگیر

امکانات هر دزدگیر بستگی به نیاز هر مشتری دارد به طور مثال اگر آژیر داخلی دزدگیر برای شما کافی است می‌توانید از بسته پایه استفاده کنید.  اگر شما علاقمند به کنترل منزل خود از راه دور هستید، دزدگیر سیم کارتی بهترین انتخاب برای شما است. برای کارایی بهتر دزدگیرها بهتر است دزدگیرهایی را انتخاب کنید که تمرکز کامل روی امنیت منزل شما داشته باشند و از هر کاری که باعث ناامنی می‌شوند ممانعت کند. متاسفانه در ایران دزدگیرها به صورت جداگانه قابل خریداری نیست به طوری که شما باید دستگاه مرکزی،  سنسورها،  آژیر،  باتری و کنترل از راه دور را جداگانه تهیه کنید. بسته‌های دزدگیر شامل موارد زیادی است که عبارتند از: پنل اصلی دستگاه مرکزی، سنسور حرکتی، سنسور در پنجره،  کنترل از راه دور و دفترچه راهنما .

انواع دزدگیر با قابلیت های مختلف

انواع دزدگیر با قابلیت های مختلف

اجزای داخلی سیستم دزدگیر

دزدگیر دارای اعضای داخلی متعددی است که در این قسمت با آن‌ها آشنا می‌شویم.

دستگاه مرکزی دزدگیر (پنل مرکزی اعلام سرقت)

دستگاه مرکزی دزدگیر شامل برد مرکزی بوده که درون جعبه مخصوص قرار داده شده است. از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای سیستم دزدگیر دستگاه مرکزی آن است. دستگاه مرکزی شامل تجهیزات بی‌شماری است که عبارتند از:  چشم دزدگیر، آژیرهای بلندگو، آژیر سیرن، باتری، گیرنده ریموت، تلفن کننده‌های خط ثابت یا تلفن کننده‌های سیم کارتی، مگنت‌ها و شوک سنسورها. وظیفه دستگاه دزدگیر آنالیز اطلاعات ورودی از طریق چشم‌ها، مگنت‌ها و شوک سنسورها است. با توجه به این موضوع قفل دستگاه می‌تواند سیستم هشدار و پیشگیری مانند آژیر، تلفن کننده‌ها یا وسایل برقی دیگر را فعال می‌کند.

تلفن کننده خط ثابت دزدگیر( Dialler )

این سیستم هشدار وسیله الکترونیکی است که به دستگاه دزدگیر وصل می‌شود که یک ورودی برای خط تلفن شهری دارد. کاربرد این سیستم پس از به صدا درآمدن زنگ به شماره‌هایی که در حافظه آن ذخیره کرده تماس می‌گیرد و پیامی که در آن ضبط شده است پخش می‌شود. این سیستم دارای کنترل از راه دور است که می‌تواند از راه دور سیستم یا هر وسیله برقی را فعال کند.

 تلفن کننده سیم کارتی دزدگیر{GSMD ialler}  (burglar alarm dialler)

 سرعت عمل بسیار بالای این سیستم یکی از مزیت‌های آن در هنگام اعلام سرقت است. نحوه کار این سیستم به طوری است که هنگامی که آژیر دزدگیر به صدا در می‌آید درکسری از ثانیه به تمام شماره‌هایی که درون سیستم ذخیره شده، اعلام سرقت ارسال می‌شود و مانند تلفن کننده خط ثابت با آنها تماس می‌گیرد. از مزیت‌های این سیستم، کنترل آن با اپلیکیشن و برنامه‌های داخل تلفن همراه است که می‌توان آن را از دور کنترل کرد.

بلندگوی دزدگیر(burglar alarm speaker)

در دستگاه‌های دزدگیر هر چه صدای آژیر بلندتر باشد یک امتیاز مثبت برای آن دستگاه است. به افرادی که علاقمند به صدای قوی و بلند هستند توصیه می‌شود از بلندگوهای بوقی استفاده کنند. بلندگوهای بوقی یا وات باید در یک جعبه فلزی محکم و جلو باز در بیرون ساختمان در قسمت بلندی نصب شود تا به راحتی قابل دسترسی نباشد. بهترین سیم‌کشی بلندگو به دلیل خرابی زیاد،  توکار است؛ زیرا اگر سیم بلندگو قطع شود خبرکننده دستگاه از کار می‌افتد. برای بالا بردن امنیت می‌توان چندین بلندگو را در چند نقطه با یکدیگر به صورت موازی نصب کنید.  مدارهای الکترونیکی در بلندگو شامل یک مدار برای ایجاد پالس و یک مدار تقویت‌کننده (آمپلی فایر) است. این مدارها بیشتر از تراتریسورها وIcهای قدرت با توان بالا در دستگاه استفاده می‌کنند.

باتری اضطراری دزدگیر

در سیستم دزدگیر در صورت قطع برق یا خرابکاری سارقین، در سیستم یک باتری 12 ولت تا 48 ساعت است که دزدگیر را فعال نگه میدارد. معمولا برای سیستم‌های دزدگیر از باتری‌های 12 ولت 7 آمپر بر ساعت یا 4.5 آمپر بر ساعت استفاده می‌شود.

چشم دزدگیر

این سیستم وظیفه بسیار مهمی درون دزدگیرهای منازل دارد که شامل تشخیص و حرکت افراد در محیط اطراف می‌شود.  چشم‌های دزدگیر انواع مختلفی دارد که عبارتند از: چشم داخلی دزدگیر (indoor)، چشم محیط خارج دزدگیر(outdoor)، چشم وزنی(pet detector)، چشم‌خطی (lin Ir detector) و چشم پرده‌ای.

تامین امنیت خانه با دزدگیر

تامین امنیت خانه با دزدگیر

کلام آخر

یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های امروزه مردم حفظ امنیت منازل و مال و اموال خود است. امروزه سیستم‌های امنیتی میان مردم طرفدار زیادی دارد. یکی از سیستم‌های امنیتی پرطرفدار، دزدگیر است و انواع مختلفی دارد. این سیستم هوشمند بسیاری از سرقت‌ها را کمتر کرده است. درون بازار انواع دزدگیرها با کارایی‌های متفاوت و پرکاربرد وجود دارد که امنیت منازل، کارگاه‌ها، انبارها و … را تامین می‌کنند. دزدگیرها به دلیل پیشرفت تکنولوژی دارای اجزا و امکانات بسیار زیادی هستند که می‌توان حتی از راه دور هم آن‌ها را کنترل کرد. دزدگیرها شامل اجزا زیادی هستند که باعث تسهیل شدن کار شما عزیزان می‌شود مانند کنترل از راه دور و GPS. در این‌ مطلب سعی شد تا نکات مهمی درباره امکانات، انواع و قطعات دزدگیر برای شما بیان کنیم. در آخر امیدواریم با استفاده از این سیستم امنیتی به حفظ امنیت منازل خود کمک کنید و بهترین انتخاب را در خرید دزدگیر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *