تاریخچه دوربین مداربسته [حقایق گفته نشده]

تاریخچه دوربین مداربسته از سال ۱۹۴۲ آغاز شد؛ چرا که در این سال از دوربین مدار بسته برای نظارت بر روی شلیک موشک و همچنین نحوه شلیک موشک استفاده می‌شد. سپس در سال ۱۹۵۰ شرکت آمریکا بعد از حدود هشت سال توانست اولین دوربین مداربسته تجاری را تولید و به فروش برساند. نکته‌ای که در این بین بسیار خودنمایی می‌کند، این است که در آن سال استفاده از دوربین مداربسته به مجوز خاص دولتی نیاز نداشت.

 همه ما احتمالاً بدانیم که دوربین مداربسته از همان ابتدا یک وسیله امنیتی معرفی‌شده است که بسیاری آن را در بانک مورداستفاده قرار می‌دادند. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و کارایی دوربین مداربسته، شما در مکان‌های گوناگون عمومی و خصوصی می‌توانید انواع سیستم‌های دوربین مداربسته را در برندهای گوناگون مشاهده و به‌راحتی به‌صورت آنلاین خریداری کنید.

دوربین مداربسته یک انتخاب مقرون به صرفه

دوربین مداربسته به گونه‌ای است که این جعبه جادویی را به عنوان یک دوربین که در مکان ثابتی نصب می‌شود با قابلیت امنیتی بالایی معرفی کرده است. این دوربین ثابت تصویر را می‌تواند به یک یا چند محل متفاوت ارسال کند که نظارت و سیستم امنیتی را بتواند به بهترین شکل ممکن از نظر فنی به نمایش بگذارد.

 در سال ۱۹۷۳ اولین دوربین مداربسته در آمریکا و در میدان تایمز نیویورک نصب شد. این دوربین برای جلوگیری از جرایم مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما حقیقتاً آن‌چنان که باید و شاید جرم و جنایت کاهش پیدا نکرد. ماجرا به همین جا ختم نشد؛ چرا که در سال ۱۹۸۰ دوربین‌های مداربسته امنیتی به شکل بسیار گسترده‌تری در مراکز عمومی قابلیت‌های خود را به نمایش گذاشتند. اگر حقیقت ماجرا را بخواهید استفاده از دوربین مدار بسته صددرصد نسبت به افزایش نیروی پلیس هزینه مقرون به صرفه تری را می‌طلبد.

 از جمله حقایقی که می‌توان در این تاریخچه جای داد این است که دوربین مداربسته امنیتی از سال ۱۹۴۲ معرفی و در دسترس بوده است، اما بعد از ۱۸ سال یعنی در سال۱۹۶۰ کارایی خود را ثابت کرده است که این خود به حقایق بسیار تأمل برانگیز دوربین مداربسته مرتبط است.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
هزینه نصب دوربین در آسانسور [قیمت های 1401]

تأثیر دوربین مداربسته روی پرونده قضایی 

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی انواع دوربین مداربسته در شکل و برندهای گوناگون با امکانات بسیار پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در سال ۱۹۶۰ دوربین‌های مداربسته قدیمی که وضوح تصویر آن ‌چندان خوبی نداشتند و با تصاویر سیاه ‌و سفید کارایی خود را به نمایش می‌گذاشتند. در سال ۱۹۹۶ میلادی اولین دوربین مدار بسته تحت شبکه تولید شد که پایه نرم‌افزاری لینوکس ساختار این دوربین را برعهده ‌گرفته بود. با توجه به تاریخچه دوربین مداربسته از استانداردهای آی پی برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات برای ساخت این دوربین تحت شبکه استفاده شده است.

دوربین مداربسته با ثبت اطلاعات تصویری به‌راحتی می‌تواند پرونده جرم و جنایت را به شکل آسان‌تری به جریان می‌ندازد؛ چرا که اطلاعات تصویری از مکان می‌توانست پیگیری شخصی را آسان‌تر کند. در حال حاضر استفاده از تصاویر دوربین مداربسته را به عنوان یک مدرک می‌توان در قوه قضاییه مهم و ضروری در نظر گرفت. به‌هرحال پلیس می‌تواند برای اجرای قانونمند خود تصویر محل جرم را یک مدرک در نظر بگیرد. تصاویر ثبت شده دوربین مداربسته از قدیم‌الایام تا به امروز یک سند کاملاً معتبر به شمار می‌آید. آمار جالبی که در بین حقایق دوربین مداربسته به چشم می‌آید، این است که ۶۷% کلاهبرداری‌ها را دوربین مداربسته توانسته به راحتی کاهش دهد که این خود موضوع بسیار قابل قبول و چشمگیری است.

ورود تکنولوژی Multiplexer

از سال ۱۹۶۰ میلادی که تاریخچه دوربین مداربسته به شکل ویژه‌ای رسمیت خود را آغاز کرده است، جعبه سوئیچ مداربسته نیز توانست در بازار عرضه شود و این‌گونه اپراتور این اختیار را داشت تا با استفاده از جعبه سوئیچ دوربین مداربسته، به راحتی بین دوربین‌ها سوئیچ را به وجود آورد. بدین ترتیب که تنها یک دوربین در لحظه می‌تواند در مانیتور تصویر مورد نظر را نمایش دهد. داستان به همین جا ختم نشد؛ چرا که در دهه ۷۰ میلادی تکنولوژی Multiplexer دوربین‌هایی را در حالت ایستاده تولید و عرضه کرده است. تکنولوژی Multiplexer این قدرت را داشت تا بتواند روی مانیتور فریم‌هایی مختلفی را به نمایش بگذارد؛ همچنین سیستم vcr برای ضبط و پخش ویدئو یک قابلیت بسیار ویژه به شمار می‌آمد. به همین شکل در مکان‌های گوناگون مانند انواع استادیوم، اماکن عمومی، انواع ایستگاه، قطار زیرزمینی مترو و بسیاری از فروشگاه‌های خرده فروشی کارایی تکنولوژی Multiplexer به مراتب افزایش یافت.

قابلیت ذخیره تصاویر در حجم بالا

در سال 1990دوربین مداربسته به شکل گسترده توانست زوایای مختلف دوربین مداربسته را شرح دهد؛ چرا که در این سال دوربین مداربسته یک قابلیت ویژه یعنی ضبط بعد از شناسایی حرکت را توانست در ساختار خود جای دهد. همین امر توانست به استقلال بیشتر مشتریان در آمریکا کمک کند؛ چرا که قبل از تولید این دستگاه ضبط تصویر آن‌چنان که باید و شاید حجم ذخیره بسیار قابل قبولی نداشت.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
دوربین مداربسته و کنترل ترافیک

 از نیمه دوم ۱۹۹۰ دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته توانست قابلیت بیشتری را برای ذخیره تصویر به نمایش بگذارد. به همین دلیل در مدارس و حتی پروژه‌های ساختمانی استفاده از این دوربین بسیار رایج شد. حتی در انگلستان دوربین مداربسته توانست جایگاه بسیار ویژه‌ای را به خود اختصاص دهد. به گونه‌ای که در سال‌های۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ انگلستان دوربین‌های مداربسته را به‌صورت بسیار گسترده در سطح کشور برای نصب ضروری دانست.

در حال حاضر ۲۵ میلیون دوربین مداربسته در جهان کارایی خود را به نمایش می‌گذارند که این امر به حفظ امنیت مردم کمک می‌کند. البته برخی از افراد اعتراضاتی به این موضوع وارد کرده‌اند؛ چرا که در مکان‌های گوناگون وجود دوربین به از بین رفتن حریم خصوصی آن‌ها ختم شده است. بسیاری نیز عقیده دارند که به حفظ امنیت مردم صددرصد دوربین مداربسته کمک می‌کند.

کاربرد صنعتی دوربین مداربسته

با توجه به تاریخچه دوربین مداربسته به راحتی می‌توان متوجه شد که نصب دوربین برای جلوگیری از ارتکاب جرایم تا چه حد توانسته نامحسوس عمل کند. شما در بسیاری از کارخانه‌های صنعتی از دیرباز تا کنون می‌توانید استفاده از دوربین مداربسته را بسیار مقرون به صرفه در نظر بگیرید. خصوصاً کارخانه‌های شیمیایی و نیروگاه‌های هسته‌ای استفاده از دوربین‌های اسکن خط تولید و دوربین‌های حرارتی را بسیارضروری در نظر گرفته بودند. به‌گونه‌ای که حتی در حال حاضر کاربرد صنعتی دوربین مداربسته را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت. به هر حال در برخی از شرایط و مراحل کار شاید حضور فیزیکی انسان مشکل و آسیب خاصی را در پی داشته باشد که به همین دلیل، کاربرد صنعتی دوربین مداربسته توانسته در تاریخچه دیرینه آن نقش بسزایی را از آن خود کند.

کارایی دوربین مداربسته در کنترل ترافیک

کنترل ترافیک نیز جایگاه ویژه‌ای را در تاریخچه دوربین مداربسته از آن خود کرده است؛ چرا که مسئله ترافیک مسئله امروز و دیروز نیست. از گذشته تا به امروز وسایل نقلیه با مسئله ترافیک دست به گریبان بوده‌اند. برای کنترل میزان ترافیک در خیابان، دوربین مداربسته بسیار کاربردی عمل می‌کند تا این چنین بتوان برای شناسایی جرم‌هایی که در تصادفات و رانندگی به وجود می‌آید، به شکل بسیار مطمئن‌تری قانون را پیاده کرد.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
مشخصات دوربین مداربسته خوب [ویژگی‌های شنیده نشده!]

 حتی در حال حاضر به راحتی می توان پلاک خودروها را به صورت اتوماتیک توسط دوربین مداربسته شناسایی کرد که این خود جز دستاوردهای اصلی دوربین مداربسته از قدیم‌الایام تا به حال بوده است. این‌چنین است که حتی امنیت نقل و انتقالات در شرایط‌های گوناگون خصوصاً برای ورود و خروج افراد خصوصاً برای اتوبوس و قطارهای شهری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 دوربین مداربسته آنالوگ

ابتدایی‌ترین نسل دوربین‌های مداربسته به دوربین‌های آنالوگ اشاره می‌کند. کابل کواکسیالدر این بین حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این‌چنین است که ارتباط تصویری دوربین‌ها را به راحتی امکان‌پذیر کرده است. با توجه به تاریخچه دوربین مداربسته امواج آنالوگ می‌تواند کیفیت دوربین را تأمین کند که طبیعتاً امواج آنالوگ به خاطر رویارویی با نویز، کیفیت دوربین را با خطر جدی در کنار نوسانات برق روبرو می‌کند.

به همین دلیل است که در حال حاضر نیز استفاده از کابل و تجهیزاتی که مرغوبیت و کیفیت بالایی دارند، برای استفاده این دوربین‌ها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند، اما حقیقت ماجرا این است که برای ارسال بی‌سیم تصاویر دوربین آنالوگ آن‌چنان که باید و شاید قدرت خود را به نمایش نمی‌گذارد. همین امر باعث شده است که ما با تولید دوربین‌های تحت شبکه به مرور زمان روبرو شویم و به هر حال بشر همیشه در هنگام نیاز دست به اختراعات گوناگون می‌زند. به هرحال دوربین مداربسته بی‌سیم می‌تواند کنترل از راه دور را نیز برای افراد امکان‌پذیر کند که این خود یک مزیت اصلی و مهم به شمار می‌آید.

سخن پایانی

تاریخچه دوربین مداربسته این موضوع را به صورت شفاف بیان می‌کند که تا چه اندازه دوربین مداربسته می‌تواند از لحاظ امنیتی یک سیستم معتبر و کاربردی به حساب آید؛ چراکه از گذشته تا به امروز برای جلوگیری از ارتکاب جرم تأثیر چشمگیری داشته است. در حال حاضر شما با توجه به اندازه، شکل، ابعاد، تکنولوژی و برندهای گوناگونی که وجود دارد، در هنگام خرید آنلاین و اینترنتی انواع دوربین مداربسته می‌توانید با دست باز انتخاب کنید. همین امر می‌تواند با توجه به بودجه‌های متفاوت، افراد را نسبت به خرید این سیستم فوق العاده کاربردی و ضروری دلسرد نکند. هر چند که شما این اختیار را دارید تا با خرید آنلاین و اینترنتی یک انتخاب مقرون به صرفه و بسیار هوشمندانه را تجربه کنید.