معرفی 3 نرم افزار برتر شفاف‌ سازی فیلم دوربین مداربسته

نرم‌افزارهای زیادی به‌منظور شفاف سازی فیلم‌های دریافت شده توسط دوربین مداربسته استفاده می‌شوند که از این طریق، کیفیت این تصاویر بالا رفته و امکان مشاهده جزئیات برای بیننده فراهم شود. مشخص شدن چهره واضح افراد سارق یا خوانا بودن پلاک خودروهااز جمله مواردی است که نیاز به تصویر باکیفیت دارد. عوامل مختلفی موجب بی‌کیفیت شدن تصاویر دوربین‌های مداربسته می‌شوند که می‌توان با به‌کارگیری نرم‌افزارهای مربوطه به افزایش کیفیت تصاویر کمک کرد. در ادامه همراه ما باشید تا سه نمونه از مهم‌ترین نرم‌افزارهای شفاف سازی فیلم در دوربین‌های مداربسته را مورد بررسی قرار دهیم.

عوامل مؤثر در بی کیفیت شدن تصاویر دوربین مداربسته

عوامل بسیاری باعث می‌شوند که کیفیت تصاویر دوربین مداربسته دچار افت و وضوح آن در حد انتظار نباشد. در ممکن است در بررسی تصاویر دریافتی از دوربین مداربسته، این تصاویر به شکل قابل توجهی تشخیص داده نشوند. از جمله عواملی که روی کیفیت نامناسب تصاویر اثر دارند می‌توان به عدم وجود رزولوشن بالا در دوربین، کثیف بودن لنز دوربین، متراژ طولانی کابل دوربین، سرعت پایین اینترنت و ایفای در انتقال تصاویر دوربین بی‌سیم، عدم همخوانی دستگاه ضبط تصاویر باکیفیت دوربین، پایین بودن کیفیت مانیتور نمایش تصاویر دوربین و امکان زوم اشاره کرد.

دقت کنید که به علت سایز، کاربرد و هزینه تمام شده این دوربین‌ها، معمولا نمی‌توان از دوربین‌های بسیار با کیفیت استفاده کرد و رایج نیست. پراکه همان کیفیت پایین نیز برای این کار مناسب بوده و نیاز به صرف هزینه بیشتر نیست.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
هزینه نصب دوربین مداربسته 1401

حال اگر در مواقعی خاص، نیاز به تصاویری با کیفیت بیشتر بود باید چه کرد؟ برای این مشکل نیز راه حل‌هایی پیشنهاد شده است. به علت اینکه این اتفاق رایج و همیشگی نیست، استفاده از راه حل‌های ارزان قیمت تر پیشنهاد می‌شود. یکی از این راه‌ها، استفاده از نرم افزار‌های شفاف سازی فیلم در دوربین‌های مداربسته می‌باشد. انواع مختلفی از این نرم افزار‌ها وجود دارد که در ادامه به 3 نمونه از محبوب ترین آنها اشاره می‌کنیم.

نرم افزارهای افزایش شفافیت در تصاویر دوربین‌های مداربسته

هزینه‌ای که بابت خریداری دوربین‌های مداربسته، هزینه می‌شود مبلغ قابل توجهی است. به همین منظور، حیف است که در بازبینی تصاویر، نتوان اطلاعات قابل توجهی به دست آورد. نرم‌افزارهای ارائه شده در زمینه شفاف سازی تصاویر دوربین مداربسته، توانایی رفع مشکلاتی مانند تیره بودن تصاویر، سفید بودن و وجود نویز در آن‌ها را دارند.

نرم افزار VideoCleaner

نرم‌افزار VideoCleaner، برای افزایش کیفیت در تصاویر و فیلم‌های دریافتی از دوربین مداربسته، امکانات زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله قابلیت‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورت نیاز به زوم شدن روی یک سوژه خاص در تصویر و یا فیلم، VideoCleaner این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • ابزارهای موجود در نرم‌افزار، شرایط لازم را برای ایجاد شفافیت بیشتر در عکس‌ها، فراهم می‌کند.
 • اگر فیلم‌های موجود، دارای سرعت بالا و یا خیلی پایینی باشند یا اینکه آنقدر تاریک هستند که قابل تشخیص نیستند، VideoCleaner کمک می‌کند تا به‌خوبی سوژه موردنظر، قابل تشخیص باشد.
 • به گونه طراحی شده است که توسط انواع نسخه‌های ویندوز، قابل پشتیبانی است.
 • این امکان وجود دارد که انواع بوکمارک به نرم‌افزار اضافه شود.
 • قابلیت ذخیره کردن عکس از روی فیلم نیز، امکان‌پذیر است.
 • می‌توان فریمی را از روی فیلم پاک کرد یا به آن اضافه کرد.
 • کاربران به‌راحتی می‌توانند با این نرم‌افزار کار کنند.
این مقاله را هم حتما بخوانید!
دوربین مداربسته و کنترل ترافیک

دانلود نرم‌افزارVideoCleaner، رایگان است و با طراحی ساده‌ای که دارد، شرایط لازم را برای کاربران خود فراهم کرده است تا از تمامی امکانات موجود در آن استفاده کنند.

نرم افزار Amped FIVE

اگر تصاویر به‌دست‌آمده از دوربین مداربسته، به صورتی است که کیفیت پایینی دارد و نمی‌توان به شکل دلخواه، اطلاعات دقیقی از آن به دست آورد، می‌توان از نرم‌افزار Amped FIVE، استفاده کرد. قابلیت‌های موجود در این نرم‌افزار، به‌گونه‌ای است که با استفاده از تصاویر با کیفیت پایین، اطلاعاتی در مورد سوژه موردنظر کسب می‌کند و با ایجاد تغییرات روی آن‌ها، تصاویر با کیفیت بالاتری را تحویل می‌دهد. تمامی این کارها، با استفاده از قابلیت‌های فیلترینگ نرم افزار انجام می‌شود و هیچ تغییری هم در فایل اصلی به وجود نمی‌آید.

نرم افزار Engelmann Media Videomizer

چنانچه نیاز به نرم‌افزاری دارید که شفافیت پایین در تصاویر دوربین مداربسته را بالا ببرد یا اینکه می‌خواهید پلاک خودروها را به‌خوبی تشخیص داده شود، می‌توانید از برنامهEngelmann Media Videomizer بهره ببرید. از قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به افزایش وضوح و شفافیت در تصاویر و ویدئو
 • قابلیت حذف لرزش تصاویر
 • مشاهده درست اجسامی که در حال حرکت هستند.
 • کم کردن میزان صداهای فیلم
 • قابلیت حذف صدای اضافه از ویدئو

روش استفاده از نرم افزار‌های شفاف سازی فیلم دوربین مداربسته

این نرم افزار‌ها به طور مستقیم با چرخه ضبط و ذخیره سازی دوربین مداربسته سر و کار ندارند. بلکه مراحل جداگانه ای هستند که پس از اتمام کار و صرفا بر روی ویدیو‌های دخیره شده انجام می شوند.

این نرم افزارها به صورت خودکار ویدیو‌ها را ادیت نمی کنند. شما می توانید در مواقع نیاز، و پس از بررسی ویدیو، هنگامی که نیاز به جزئیات بیشتری از ویدیو‌ها داشتید، ویدیو را به عنوان ورودی به این نرم افزار‌ها معرفی کرده و تصاویر شفاف تر را دریافت کنید.

این مقاله را هم حتما بخوانید!
تاریخچه دوربین مداربسته [حقایق گفته نشده!!]

توجه داشته باشید نمی توان توقع کیفیت دوربین‌های عکاسی را پس از ویرایش ویدیو توسط این نرم افزار‌ها داشت. چراکه کیفیت اصلی ویدیو، و شفافیت آن با توجه به ونع و کیفیت دوربین تهیه می‌شود. از طرفی به علت محدودیت‌های دوربین مداربسته، این دوربین‌ها نمی‌توانند مانند دوربین فیلم برداری، تصاویر را ضبط کنند. بنابراین خواه ناخواهد، کیفیت پایینتر از حالت عادی خواهد بود.

این نرم افزار‌ها، با استفاده از روش‌های مختلف، تنها کمی وضوح و شفافیت ویدیو‌ها و تصاویری که توسط دوربین‌های مداربسته ضبط می‌شوند را بالا می‌برد.

سخن آخر

با پیشرفت علم، نرم‌افزارهایی به بازار عرضه شده‌اند که قابلیت آن را دارند تا مشکلات موجود در فیلم‌ها و تصاویر دوربین‌های مداربسته را از بین ببرند. مشکلاتی مانند تاربودن تصاویر، سرعت بالای فیلم که تشخیص شی در آن قابل تشخیص نیست و بسیاری از موارد دیگر سبب شده است نرم‌افزارهایی مانند VIDEO CLEANER و دیگر برنامه‌های کاربردی مورد استفاده کاربران قرار گیرد. اگر در خصوص استفاده از این نرم‌افزارها تجربه‌ای دارید، آن را  با ما به اشتراک بگذارید.