اعلام حریق

انواع سیستم اعلام حریق را از نظر حفاظتی نام ببرید؟

انواع سیستم اعلام حریق را از نظر حفاظتی

انواع سیستم اعلام حریق از نظر حفاظت

اطلاع‌رسانی به موقع حریق، پیش از شدت گرفتن آتش سوزی و در همان لحظات نخست، می‌توان از بروز یک فاجعه در ساختمان‌ها جلوگیری کند. به همین خاطر است که امروزه، استفاده از دستگاه‌‌های تشخیص حریق رواج زیادی پیدا کرده است.

این دستگاه‌ها، انواع مختلفی دارند که بسته به نوع خطرات موجود در ساختمان، محیط ساختمان و شرایط موجود، از هر یک از آنها می‌توان استفاده کرد. با توجه به عملکرد دستگاه، آنها را به روش‌های مختلف دسته بندی می‌کنند. در ادامه به بررسی انواع سیستم اعلام حریق از منظر حفاظتی می‌پردازیم.

انواع سیستم اعلام حریق را از نظر حفاظتی کدامند؟

سیستم های اعلام حریق چند دسته اند؟

قبل از اینکه تصمیم به تعویض یک اعلام حریق قدیمی بگیرید، باید در مورد انواع مختلف سیستم های اعلام حریق موجود در بازار بدانید. دو نوع اصلی سیستم های اعلام حریق معمولی و آدرس پذیر هستند. اجزای مختلفی که این سیستم ها را تشکیل می دهند یا اتوماتیک یا دستی هستند. اطلاعات زیر به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه نوع سیستم اعلام حریق در تاسیسات شما بهترین کارایی را دارد.

انواع سیستم اعلام حریق :

نوع 1: اعلام حریق معمولی

یکی از انواع سیستم اعلام حریق، سیستم های اعلام حریق معمولی و اجزای آن همگی به کابلی متصل می شوند که آنها را به یک پانل کنترل اعلام حریق متصل می کند. هنگامی که این اجزا فعال می شوند، پانل کنترل سیگنالی را نمایش می دهد. این نوع سیستم ها ارزان هستند و در امکانات کوچک به خوبی کار می کنند. مشکل اصلی سیستم های اعلام حریق معمولی این است که وقتی یک جزء اعلام حریق سیگنالی تولید می کند و روی صفحه کنترل ظاهر می شود، هیچ راهی برای دانستن اینکه کدام جزء در ساختمان است وجود ندارد. اگر پیش‌بینی می‌کنید که این یک مشکل است، ممکن است بخواهید یک سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر را در نظر بگیرید.

نوع 2: اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر مدرن ترین نوع سیستم هستند و اجزای آن دارای شناسه های منحصر به فرد هستند. هنگامی که یکی از اجزای سیستم راه اندازی می شود، آدرس قطعه را در پانل اعلام حریق نشان می دهد. تاسیسات بزرگ از این سیستم ها استفاده می کنند زیرا می توانند به سرعت مشخص کنند که سیگنال مشکل از کجا منشأ گرفته است. این امر باعث صرفه جویی در زمان زیادی می شود زیرا نیاز به جستجوی مؤلفه ای که سیگنال را تولید کرده است را از بین می برد.

دسته بندی سیستم‌‌های اعلام حریق از نظر حفاظتی

سیستم‌های اعلام حریق را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته بندی کرد. یکی از روش‌های مهم و کاربردی دسته بندی سیستم‌های اعلام حریق، دسته بندی از نظر حفاظت است. سیستم‌های اعلام حریق را از نظر حفاظتی به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌کنند:

سیستم‌های حفاظت از اموال

این سیستم‌ها، معمولا در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بیشتر تجهیزات موجود در آن، اهمیت دارد و رفت و آمد انسان در این مکان‌ها، بسیار کم است. به همین خاطر، احتمال رخ دادن حوادث برای انسان‌ها بسیار پایین است. از طرفی اگر حفاظت از این اموال صورت نگیرد، ممکن است منجر به حادثه‌ی بزرگتری شود. این سیستم‌ها معمولا از امکانات پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند. از این سیستم‌ در مکان‌هایی مانند کارخانه‌ها، اتاق‌های سرور و… استفاده می‌شود.

انواع سیستم اعلام حریق را از نظر حفاظت از مال

سیستم‌های حفاظت از جان شخاص

این سیستم‌ها، به خودی خود عملکرد متفاوتی دارند و با توجه به خطراتی که در هر یک از بخش‌ها وجود دارد، اطلاع رسانی حریق را انجام می‌دهند. اما به طور کلی، به دلیل اهمیت هر یک از موارد بالا، امروزه سیستم‌های اعلام حریق به  صورتی طراحی می‌شوند که هر دو هدف را همزمان برآورده کنند و نیاز به استفاده از چندین سیستم برای هر هدف وجود نداشته باشد.

سیستم‌های اعلام حریق حفاظت از اموال

این سیستم‌ها، معمولا در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بیشتر تجهیزات موجود در آن، اهمیت دارد و رفت و آمد انسان در این مکان‌ها، بسیار کم است. به همین خاطر، احتمال رخ دادن حوادث برای انسان‌ها بسیار پایین است. از طرفی اگر حفاظت از این اموال صورت نگیرد، ممکن است منجر به حادثه‌ی بزرگتری شود. این سیستم‌ها معمولا از امکانات پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند. از این سیستم‌ در مکان‌هایی مانند کارخانه‌ها، اتاق‌های سرور و… استفاده می‌شود.

سیستم‌های اعلام حریق حفاظت از اشخاص

این سیستم‌ها معمولا در منازل و ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شوند. استفاده از آنها به دلیل سر و کار داشتن با جان اشخاص، حساس تر است و در صورتی که سیستم، همراه با امکانات اطفای حریق باشد، باید در به کار بردن مواد برای خاموش کردن آتش توجه ویژه‌ای داشت. ممکن است در این سیستم آسیب مالی بیشتری وجود داشته باشد.

انواع سیستم اعلام حریق را از نظر حفاظت از جان

کلام آخر

همانطور که ذکر شد، امروز به ندرت می‌توان دستگاهی پیدا کرد که تنها برای یکی از اهداف بالا طراحی شده باشد. شما می‌توانید با تحقیق و انتخاب درست، دستگاه اعلام حریقی را انتخاب کنید که هم از اموال شما حفاظت کنند و هم آسیب‌های جانی را به سرعت تشخیص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *