تفاوت اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) و خانه هوشمند

اگر در حال تحقیق در مورد هوشمند سازی ساختمان باشید. و یا در جستجوی قابلیتهای جدید هوشمند سازی ساختمان، احتمالاً با اصطلاحات خانه هوشمند(Smart Home) و اتوماسیون ساختمان(Home Automation) روبرو شده اید. و از خود می پرسید که تفاوت اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) و خانه هوشمند در چیست؟

فن آوری. ما نمی توانیم از آن فرار کنیم، بنابراین ممکن است ما نیز از آن استقبال کنیم. اما این اصطلاحات گاهی گیج کننده هستند. چه تفاوتی بین هزینه و دستگاههای کم مصرف با فناوری که زندگی روزمره را راحتتر و لذت بخشتر میکند چیست؟ اگر سیستمهای زیادی در خانه شما قابل برنامه ریزی است- مانند ترموستات یا آبپاش حیاط.- برای انجام کاری که میخواهید انجام دهند، آیا آنها هوشمند هستند؟

درحالیکه این دو اصطلاح گاهی به جای هم به کار میروند و ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. اما در واقع در بعضی موارد به تفاوت کمی اشاره دارند.

تعریف خانه هوشمند

اصطلاح خانه هوشمند معمولاً به مجموعه ای از دستگاه ها و حسگرهای الکترونیکی گفته می شود. که از طریق تلفن، رایانه یا سایر دستگاه ها می توانند از طریق اینترنت (یا شبکه محلی شما) کنترل شوند. این دستگاهها اغلب برنامه یا رابط خود را دارند که میتوانید برای کنترل دستگاههای موجود در شرایط خاص استفاده کنید. بعنوان مثال لامپهای هوشمند دستگاههای خانه هوشمند (Smart Home) هستند و برنامه خود را دارد. که می توانید با استفاده از آنها دستگاه های موجود را کنترل کنید.

تعریف اتوماسیون ساختمان

از طرف دیگر. اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) بیشتر به یک روش برای استفاده از دستگاههای خانه هوشمند اشاره دارد. ایده پشت اتوماسیون ساختمان اینست که این دستگاهها به طور خودکار کار کنند و به آنچه شما میخواهید پاسخ دهند. در حالی که نیاز به تعامل کم و بدون هیچ نوع برنامه یا رابط فیزیکی ندارید.

بدون انجام هر نوع اتوماسیون ساختمان به راحتی می توانید دستگاه های خانه هوشمند داشته باشید. (اما چه لذتی در این کار وجود دارد؟). اما انجام هر نوع اتوماسیون ساختمان بدون نوعی دستگاه هوشمند خانه بسیار دشوار است.

برای سردرگمی بیشتر اوضاع، غالباً برخی از دستگاه های خانه هوشمند برخی از ویژگی های اتوماسیون ساختمان را در عملکرد اصلی خود دارند.- مانند ترموستات Nest. بعنوان مثال، دما را بطور خودکار بسته به اینکه فکر میکند در خانه یا خارج از خانه هستید تنظیم میکند.

از نظر سازگاری فضای زندگی شما با دنیای جدید، مهم است. اگر در حال ایجاد قابلیت های جدید یا افزودن قابلیت های مدرن به یک خانه موجود هستید. داشتن دانش در مورد اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) ،فناوری خانه هوشمند در دسترس، مهم است. آنها میتوانند مشابه باشند، اما هنگامی که آنها را به یکدیگر متصل و امکان ارسال سیگنالهایی را فراهم میکنید. میتوانید عملیات مختلف را از دور کنترل کنند – اکنون این واقعا “هوشمند” است.

پیشینه اتوماسیون ساختمان

سیستم های خودکار از مدت ها پیش وجود داشته و آنها اقدامات بزرگی را انجام داده اند. که اکثر صاحبان خانه را برای ظهور فناوری هوشمند آماده کرده اند. تا همین اواخر، اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) به عنوان فناوری پیشرفته در نظر گرفته میشد. بطور کلی طراحی نور، کنترل دما، نگهداری از چشم انداز، آماده سازی شام. (روشن یا خاموش کردن اجاق بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده)، مشاهده تلویزیون و امنیت خانه را تغییر داد.

به هم پیوستگی اجزاء، مفهوم جدیدی است. و سیستم هایی که بهم پیوسته اند و میتوان آنها را از راه دور یا نزدیک کنترل کرد. چه از آن طرف خیابان و چه از آن طرف کره زمین- این هوشمندانه است!

آیا خانه شما خانه هوشمند است؟

بررسی بیش از 4000 صاحبخانه نشان می دهد 2016 سالیست که در واقع فناوری هوشمند به یک جریان اصلی تبدیل میشود. این مطالعه نشان میدهد که تقریبا نیمی از صاحبان خانه های آمریکایی یا قبلاً صاحب فناوری خانه هوشمند بودند. یا قصد داشتند قبل از پایان سال در آن سرمایه گذاری کنند. بیش از نیمی از شرکت کنندگان در نظرسنجی اظهار داشتند قبل از فروش خانه. در بهبود خانه های هوشمند سرمایه گذاری میکنند و متقاعد شده اند که خریداران برای این فناوری هزینه پرداخت میکنند.

خانه هوشمند در مقابل اتوماسیون ساختمان

اتوماسیون ساختمان برای بعضی ها کمی گیج کننده به نظر می رسد. بارها می شنوید که اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) و خانه هوشمند به جای یکدیگر استفاده می شود. و گرچه بسیار شبیه به هم هستند، اما تفاوت زیادی وجود دارد.

برای شروع، شما باید یک خانه هوشمند داشته باشید تا بتوانید از اتوماسیون ساختمان استفاده کنید. در اصل، هر دو آنها به نوعی سیستم کنترل برای خانه احتیاج دارند. این سیستم کنترل خانگی به شما امکان میدهد چراغهای خود را از هرجایی خاموش، یا حتی HVAC را خاموش/روشن کنید. برای بستن/باز کردن قفل درب یا سیستم امنیتی خود به کنترل نیز نیاز دارید. اینها همه نمونه هایی از کنترل بر خانه شما است. این سیستم کنترل به شما امکان داشتن یک خانه هوشمند یا اجرای اتوماسیون ساختمان را می دهد. حال بیایید به معنای کلی خانه هوشمند در مقابل کنترل خانه بپردازیم.

فرامین صوتی خانه هوشمند

خانه هوشمند معمولاً به عنوان مجموعه خاصی از دستگاه ها و حسگرها تعریف می شود. که میتواند توسط کاربر از طریق برنامه روی تلفن یا با استفاده از اتصال اینترنت به این دستگاهها، توسط شما کنترل شود. آنها می توانند لامپ های هوشمند قابل تنظیم باشند، یک ترموستات هوشمند برای کنترل HVAC یا حتی یک مایکروویو هوشمند هستند. این دستگاهها به طور معمول توسط سازنده به برنامه ای متصل میشوند. که به شما امکان می دهد دستگاه های خاص آنها را کنترل کنید. میتوانید از دستورات صوتی از طریق Google Home یا Amazon Alexa برای انجام کارهای اساسی در خانه هوشمند استفاده کنید.

از طرف دیگر، اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) روشی است که به خانه هوشمند شما امکان می دهد خدمات خودکاری را که تنظیم کرده اید اجرا کند. برای موارد خاص توسط کاربر از قبل برنامه ریزی می شود. تئوری پشت این امر این است که برخی کارهایی که شما مرتباً به صورت روزمره انجام می دهید باید خودکار باشند بنابراین قبل از شروع این رویداد آمادگی کمتری دارید. وقتی Google Home یا Alexa دارید، شاید کنترل خانه به راحتی آسان باشد، اما اتوماسیون آن را راحت تر می کند.

سناریو خانه هوشمند

به عنوان مثال، فرض کنید شما ممکن است روشنایی هوشمند داشته باشید. و هنگام تماشای فیلم ها دوست دارید همه آنها در یک “سناریو” خاص تنظیم شوند. (سناریو اصطلاح عمومی است که به تنظیم مجموعه ای از حالات خاص دستگاه های خانه هوشمند گفته می شود). استفاده عمومی از خانه هوشمند، باز کردن برنامه در تلفن شما و سپس فشار دادن دکمه برای سناریو مربوطه و سپس شروع تماشای فیلم شما است – و سپس هنگامی که تماشای فیلم را متوقف می کنید(یا مکث را فشار می دهید) دوباره باز کردن برنامه و فشار دادن دکمه سناریویی که می خواهید به آن برگردید.

اگر اهل اتوماسیون ساختمان هستید، میتوانید اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) را تنظیم کنید. هنگام شروع پخش فیلم تشخیص داده شود و سپس چراغهای خود را بطور خودکار با “سناریو فیلم” تنظیم کنید. و سپس هنگام مکث یا توقف آنها را به حالت عادی برگردانید.

کنترلر مرکزی

بیشتر علاقه مندان به اتوماسیون ساختمان از نوعی نرم افزار هاب مانند Control 4 یا Elan استفاده می کنند. که به عنوان یک کنترلر رسانه به دستگاه ها و تجهیزات مختلف اجازه می دهد با یکدیگر صحبت کنند. و از اطلاعات مختلف یکدیگر را استفاده کرده و ترکیب کنند. این اطلاعات برای جمع آوری بخش مورد نیاز برای پاسخگویی بهتر به سناریوهای پیچیده تر از هر مجموعه واحدی است که بتواند به تنهایی انجام دهد. نرم افزار هاب با توجه به مزیت دارا بودن یک نقطه کنترل، شما می توانید همه دستگاه های هوشمند خانه خود را کنترل کنید بدون اینکه مجبور شوید از چند برنامه مختلف برای هر دستگاه استفاده کنید.

خدمات شرکت کارن

برخی از کاربران از داشتن 15 برنامه مختلف برای کنترل 30 دستگاه مختلف در خانه خود بدشان نمی آید زیرا ممکن است دوست داشته باشند بدانند هر دستگاهی برنامه خاص خود را دارد و از این طریق می توانند آنها را در تلفن خود راحت تر پیدا کنند. برای کارهای شخصی مشکلی نیست، اما شرکت کارن در ارائه خدمات راه حل های حرفه ای ارائه می دهد تا روند کار را برای کاربران و مشتریان ما آسان تر کند. هیچ چیز مانند داشتن کل خانه در داخل یک برنامه نیست. شما یک برنامه را باز می کنید و کل خانه خود را در آنجا دارید. امنیت، روشنایی، همه تلویزیون های شما، موسیقی، صدای فراگیر، تهویه مطبوع، دی وی دی، کابل، ماهواره، یخچال و موارد دیگر در یک برنامه واحد!

خانه های هوشمند و اتوماسیون ساختمان (هوشمند سازی ساختمان) در دنیای امروز بسیار کاربردی است و هرچه بیشتر مردم از آنها استفاده می کنند محبوبیت و قیمت ارزانتری پیدا می کنند. شرکت کارن معتقد است که ما می توانیم سبک زندگی شما را به درستی شناسایی کنیم و خانه ای رویایی ایجاد کنیم که برای شما مناسب باشد. اگر هنوز سوالی دارید یا می خواهید در مورد نیازهای خود و خانه خود یک مشاوره رایگان داشته باشید، لطفاً برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی با کارشناسان ما تماس و از خدمات شرکت کارن استفاده نمایید.