کلیات هوشمند سازی ساختمان

تاریخچه هوشمند سازی ساختمان

History of make smart building تاریخچه هوشمندسازی ساختمان ، ساختمان هوشمند ، خانه هوشمند ، بی ام اس

تاریخچه هوشمند سازی ساختمان

در مقاله تاریخچه هوشمند سازی ساختمان (بی ام اس) متوجه میشویم خانه های هوشمند در ابتدا ساختار واقعی نداشتند و در حد یک ایده بودند. نویسندگان پرکار، مانند Ray Bradbury، آینده ای را تصور می کردند که خانه ها دارای تعامل هستند و ظاهراً خودشان را اداره می کردند.

در تاریخچه هوشمند سازی ساختمان (بی ام اس) بسیاری از مورخان فناوری، ایجاد یک کنترل از راه دور برای یک اسباب بازی از سوی نیکولا تسلا – بازگشت به سال 1898 – را به عنوان آغاز واقعی اتوماسیون مدیریت مشتری که براحتی قابل دسترسی است، عنوان می کنند.

امیدوار کننده بود، چندین دهه طول کشید تا وسایل الکتریکی در خانه رواج پیدا کند. حتی طولانی تر از آنکه فناوری واقعاً بتواند وعده یک خانه آینده نگرانه را ارائه دهد.(ساختمان هوشمند با استفاده از وسایل کنترل از راه دور)

پیشرفت های فنی بخش ساخت و ساز ساختمان در قرن 21 بیش از انتظار مردم بود. ظهور برق در فضاهای مسکونی در قرن گذشته یکی از اولین انگیزه ها برای این تغییر بود. این مورد همچنین صنعت را برای معرفی انواع محصولات جدید خانگی (تجهیزات هوشمند سازی ساختمان) تسهیل کرد.

علاوه بر این، پیشرفت IT / ICT یکی دیگر از بازیگران اصلی توانمندسازی چنین تغییراتی بود. IT / ICT امکان تبادل اطلاعات را در بین افراد، لوازم خانگی، سیستم ها و شبکه ها فراهم می کند. روند تاریخی از چگونگی تغییرات که منجر به فراهم شدن بستر رشد و ظهور خانه هوشمند را نشان میدهد.

 

History of make smart building تاریخچه هوشمندسازی ساختمان ، ساختمان هوشمند ، خانه هوشمند ، بی ام اس

تاریخ شمار هوشمند سازی ساختمان

1785

کمتر از یک دهه پس از اعلام استقلال ایالات متحده از انگلیس، نیکولا تسلا اولین کنترل از راه دور را اختراع کرد.(برای کنترل یک قایق از راه دور)

1901 – 1920 اختراع لوازم خانگی

در اثنای تاریخچه هوشمند سازی ساختمان (بی ام اس) اگرچه لوازم خانگی آن چیزی نیست که ما “هوشمند” بدانیم، اما در اوایل قرن بیستم یک موفقیت باورنکردنی بود. این دستاوردها با اولین جاروبرقی مجهز به موتور در سال 1901 آغاز شد. در سال 1907 یک وکیوم برقی کاربردی دیگر اختراع شد. در طول دو دهه یخچال و فریزر، خشک کن لباس، ماشین لباسشویی، اتو، توستر و موارد دیگر اختراع شد. تبلیغ شد که با به کارگیری این ماشین آلات، یک نفر از از اعضای خانواده برای انجام کارها کافی است.

1920-1940

در مرور تاریخچه هوشمند سازی ساختمان (بی ام اس) از آنجایی که زنان در این دوره وقت کمتری را در خانه می گذراندند، در معرفی فن آوری های جدید خانه باعث ارتقای سطح زندگی شد. به عنوان مثال، استفاده از ماشین لباسشویی باعث می شود که لباس ها بارها شسته شوند. به همین ترتیب، استفاده از دستگاه های جاروبرقی باعث می شود که سطوح بیشتر تمیز شوند.

دهه 1930

در دهه 1930 مخترعان تصورات خود را به اتوماسیون ساختمان معطوف کرده بودند. اگرچه این فناوری هنوز دهه ها متوقف بود، نمایشگاه جهانی مفهوم لوازم خانگی خودکار و هوشمند را معرفی کرد. تعجب آور نیست که تماشاگران مجذوب این ایده شدند.

1945- 1940

در مسیر تاریخچه هوشمند سازی ساختمان به جنگ جهانی دوم می رسیم .در طول جنگ جهانی دوم، دولت ها زنان را موظف کردند که جای مردانی را که برای خدمات جنگی اعزام می شوند پوشش دهند. فوریت اختصاص بانوان به جای مردانی که در خارج از کشور کار می کنند، مرزهای جدیدی را برای خانم ها فراهم کرد تا در تجارب خارج از خانه شرکت کنند. این موضوع زمینه را برای جذب فناوری های جدید داخلی پس از جنگ هموار کرد. این فناوری ها از زنان پشتیبانی می کردند تا شغل خود را در خارج از خانه حفظ کنند زیرا کارهای خانه با سرعت بیشتری انجام می شد.

1959- 1945

به عنوان یک رویکرد پس از جنگ، دولت ها برای فرستادن خانم ها به خانه و آزاد کردن فرصت های شغلی برای مردانی که به زندگی مدنی بازگشتند، گسترش یافتند. در طول این سال ها، طراحی خانه هوشمند شروع به انعکاس شیوه های جدید زندگی در کنار فناوری های مدرن کرد. طرح های جدید آشپزخانه برای جای دادن یخچال، اجاق برقی، ماشین لباسشویی و غیره بوجود آمد.

پس از اختراع رایانه دیجیتال در سال 1940، دهه های 1940 تا 1960 شاهد بودیم که فناوری رایانه به صورت خاص خود در آمده است. در سال 1966، Jim Sutherland ، مهندس وستینگهاوس، ECHO IV را ایجاد کرد که اولین دستگاه اتوماسیون ساختمان واقعی بود، دما و وسایل خانه را کنترل می کرد و امکان ورود و بازیابی مجدد لیست های خرید، دستور العمل ها و سایر یادداشت های خانوادگی را فراهم می کرد. 1969 با معرفی ARPAnet، پیش درآمد اینترنتی که امروزه می شناسیم، ارتباطات جهان واقعی را آغاز کرد.

1960-1970

تلاش های دهه 1950 برای تشویق زنان به ماندن در خانه در طول دهه 60 که در حال چرخش بود، لغو شد. در طی این سالها، ظهور داروهای پیشگیری از بارداری و انتخاب برای تصمیم گیری درمورد اینکه چه وقت بچه دار شوید، شانس بیشتری برای کار در بیرون برای زنان فراهم می کرد. در نتیجه، چندین وسیله خانگی جدید صرفه جویی در نیروی کار مانند کتری برقی، توستر، اجاق گاز، قهوه / چای ساز، غذاساز و … معرفی شدند.

1966 – 1967

ECHO IV و رایانه آشپزخانه  اگرچه هرگز به صورت تجاری فروخته نشد ، ECHO IV اولین دستگاه هوشمند سازی ساختمان بود. دستگاه خانه هوشمند لیستهای خرید را محاسبه، دمای خانه را کنترل و لوازم خانگی را خاموش و روشن میکرد. رایانه آشپزخانه، که یک سال بعد ساخته شد، میتوانست دستور العمل ها را ذخیره کند

سال 1975

پروژه اتوماسیون ساختمان X10 را به ارمغان آمد. ما سرانجام در حال ورود به قلمرو وسایل عملی برای خانه هوشمند واقعی هستیم. دستگاههای X10 با سیمکشی AC موجود لوازم کوچک و وسایل روشنایی را کنترل در ساختمان را میکردند.

1990- 1980

در این دوره استفاده از لوازم خانگی فن آوری / الکتریکی بسیار گسترده بود. سه چهارم خانوارهای انگلیس تلویزیون رنگی داشتند. در پایان دهه 1980، نیمی از خانواده های انگلیسی نیز ضبط کننده فیلم داشتند. طیف گسترده ای از دستگاههای الکترونیکی از تلفنهای بیسیم / تلفن همراه تا دستگاههای سرگرم کننده مانند PlayStations در دسترس بودند. انتقال رایانه های شخصی از محل کار مخصوص به خانه ها تمایز بین خانه و محل کار را محو کرد. علاوه بر این، ظهور اینترنت خدمات جدیدی بعنوان مثال بانکداری آنلاین، خرید و کسب اطلاعات را فراهم کرد.

این دهه یک تحول بزرگ برای مصرف کنندگان روزمره بود. چراغ های دارای سنسور حرکتی، درهای بازکن اتوماتیک گاراژ، ترموستات های قابل برنامه ریزی و سیستم های امنیتی اکنون امری عادی و مقرون بصرفه بودند. در سال 1984، اصطلاح “خانه هوشمند” توسط انجمن خانه سازان آمریکایی ابداع شد.

2000-1990:

در این دهه موفقیت های مختلفی از جمله پرتاب تلسکوپ فضایی هابل (HST) به مدار پایین زمین در سال 1990 و پروژه ژنوم انسانی به دست آمد. با این حال، ظهور شبکه جهانی وب (WWW) فصل جدیدی از تاریخ دستاوردهای بشری را افتتاح کرد. WWW اولین بار توسط تیم برنرز لی در سال 1989 ساخته شد. بعداً در سال 1991 قابل دسترس برای عموم بود. در سال 1993، اولین مرورگر وب بصورت عمومی معرفی شد. این مرورگر حتی کاربران آماتور را قادر می ساخت بدون اینکه به دانش فنی خاصی نیاز داشته باشند، از طریق شبکه جهانی وب به گشت و گذار بپردازند.

در پی آن، نیازهای اساسی زندگی مدرن در نتیجه خدمات ارائه شده از طریق اینترنت یعنی خرید آنلاین، بانکداری، تبلیغات و غیره ظهور کرد. 18٪ از جمعیت ایالات متحده آمریکا تا سال 1997 به اینترنت خانگی دسترسی داشتند که تا سال 2000 به 41.5٪ افزایش یافت.

در سال 1990، اینترنت اشیا متولد شد، مایکروسافت نسخه اختصاصی خود را در مورد چگونگی شکل و عملکرد یک خانه هوشمند بهبود بخشید. مایکروسافت موارد زیادی مانند سیستم های امنیتی، کنترل محیط، قفل های هوشمند و کنترل روشنایی پیش بینی کرد.

1991

Gerontechnology – Gerontechnology ترکیبی از علم زمین شناسی و فناوری است و زندگی را برای افراد مسن آسان تر می کند. در دهه 1990، تحقیقات و فناوری جدید زیادی در این بخش وجود داشت.

1998 – اوایل دهه 2000 تولد هوشمندسازی خانه (بی ام اس )

خانه های هوشمند یا اتوماسیون ساختمان، از اوایل دهه 2000 محبوب شدند. به همین ترتیب، فناوری های مختلفی بوجود آمدند . خانه های هوشمند ناگهان به گزینه مقرون به صرفه تر و به یک فناوری مناسب برای مصرف کنندگان تبدیل شدند. فناوری های داخلی، شبکه های خانگی و سایر ابزارها در دسترس قرار گرفتند.

2000-2015

روند تاریخچه هوشمند سازی ساختمان (بی ام اس) با رشد اینترنت در طول این سالها ادامه یافت. امکان ظهور تحولات جدیدی در ارتباطات، تجارت، سرگرمی، آموزش و غیره فراهم گردید. تلفن های IP،وبلاگ ها،دسترسی های پهنای باند و اشتراک فایل و بازی آنلاین از این دستاوردها هستند.

تبادل اطلاعات کلیه شبکه های کابلی در دسترس عموم در سال 2012 به 26.7 اگزابایت در ماه رسید. 1 Exabyte معادل 2500 برابر حجم کتابهای منتشر شده در طول تاریخ است. حجم تبادل اطلاعات جهانی معاصر تقریباً 60 اگزابایت در ماه است.

اصطلاح اینترنت اشیا ((IoT) در سال 1999 معرفی شد. این مفهوم بیانگر یک معماری اطلاعاتی مبتنی بر اینترنت جهانی است که تبادل کالا و خدمات را تسهیل می کند. اشیا هوشمند مجهز به قابلیت های سنجش و تعامل / فن آوری های شناسایی مانند RFID ساخته شدند.

اینترنت اشیا به شهرهای هوشمند قدرت می بخشد. این فناوری امکان ادغام اشیا هوشمند و داده های دنیای واقعی را که تشکیل دهنده دنیای دیجیتال است شکل میدهد.

عملیاتی کردن برق در کنار تغییر سبک زندگی باعث توسعه دستگاه های جدید فن آوری برای شرایط جدید می شود.این تغییر تکاملی در طول زمان به عنوان پایه توسعه ساختمان هوشمند شناخته میشود.

اصطلاح خانه هوشمند برای اولین بار در سال 1984 توسط انجمن آمریکایی خانه سازان رسماً استفاده شد. گروهی را بنام Smart House (خانه هوشمند)با هدف ترکیب چندین فناوری ابتکاری در طراحی خانه های جدید ایجاد کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

general building make smart

History of make smart building

History of make smart building تاریخچه هوشمندسازی ساختمان ، ساختمان هوشمند ، خانه هوشمند ، بی ام اس

History of make smart building

History of make smart building – The first smart homes were ideas, not actual structures.Prolific writers, such as Ray Bradbury, imagined a future where homes were interactive, and seemingly ran themselves.

in History of make smart building Many technology historians point to Nikola Tesla’s creation of a remote control for a toy–way back in 1898–as the true beginning of easily accessible consumer-oriented automation. As promising as this was, it would be several decades before electrical appliances became commonplace in the home, and even longer before technology could really deliver on the promise of a futuristic home incorporating those appliances, controlled remotely.

Technological advancements of building construction sector in the 21st century has been beyond people’s anticipation (Aldrich, 2003). Emergence of electricity into residential spaces during the previous century was one of the first impetus for this change. It also facilitated the industry to introduce various novel home products. Besides, advancement of IT/ICT was another key player empowering such changes (Aldrich, 2003). IT/ICT enabled information exchange among people, appliances, systems and networks. A historical timeline to illustrate how these alterations led to preparation of a seedbed for the emergence of smart homes is expressed.

 

History of make smart building تاریخچه هوشمندسازی ساختمان ، ساختمان هوشمند ، خانه هوشمند ، بی ام اس

History of make smart building تاریخچه هوشمندسازی ساختمان ، ساختمان هوشمند ، خانه هوشمند ، بی ام اس

Date of building intelligence count

1785

 Less than a decade after the U.S. declared independence from England, Nikola Tesla invented the first remote control (to remotely control a boat)

1901 – 1920

During the History of make smart building ,The invention of home appliances – Although home appliances aren’t what we’d consider “smart,” they were an incredible achievement in the early twentieth century. These achievements began with the first engine-powered vacuum cleaner in 1901. A more practical electricity-powered vacuum was invented in 1907. Throughout two decades refrigerators would be invented, as well as clothes dryers, washing machines, irons, toasters, and so much more.

The early 1900s

 Fast-forward a few centuries, and the Industrial Revolution has paved the way for the invention of the first home appliances. Granted, they weren’t smart but they were absolute game-changers for early 20th century folks – at least, the wealthy ones. 1901 saw the introduction of the first vacuum cleaner, and over the next few decades, the world’s minds rolled out the washing machine, clothes dryer, clothes iron, home refrigerator, electric dishwasher, garbage disposal, and many other home appliances that today we take for granted.

1915- 20

 As a result of manpower shortage, employment of electrical home appliances was introduced for the first time. These included the use of vacuum cleaners, food processors and sewing machines. It was advertised that, employing these machines, one person is enough to perform all the households even with adequate time for leisure.

1920-1940

 Since women had less time to spend for households during this period, introduction of new home technologies elevated the living standards. For instance, use of washing machines permitted clothes to be washed more often. Likewise, use of vacuum machines allowed floors to be cleaned more frequently.

The 1930s

 By the 1930s, inventors had already turned their imagination to home automation. Although the technology was still many decades off, the World’s Fair introduced the concept of automated home and smart appliances. Spectators were, unsurprisingly, fascinated with the idea.

1940-1950

In the History of make smart building , we come to World War II. During the World War II, governments obliged women to cover for men sent for war services. The urgency to assign ladies replace men working outside provided new frontiers for ladies to get involved in out-of-home experiences. This paved the way for the uptake of new domestic technologies after the war. These technologies supported women to maintain their job outside the house as the household chores could be handled quicker.

1945-1959

 As a post war approach, governments proliferated to send ladies back home and free up job opportunities for men returning to civil life. During these years, home design began to reflect new ways of living alongside modern technologies. New kitchen designs emerged to accommodate refrigerators, electric cookers, washing machines, etc.

After the 1940 invention of the electrical digital computer, the 1940s through the 1960s saw computer technology come into its own. In 1966, Westinghouse engineer Jim Sutherland created the ECHO IV, which was the first true home automation device, controlling temperature and appliances, and allowing for inputting and later retrieval of shopping lists, recipes, and other family memos. 1969 ushered in the true connected universe with the introduction of ARPAnet, the precursor to the Internet we know today.

1960-1970

 The 1950s attempts to encourage women to stay- at- home were overturned during the ‘swinging 60s’. During these years, emergence of contraceptive medicines and the choice to decide whether and when to have children provided higher chances for women to work outside. Consequently, several new labor-saving home appliances such as kettles, toasters, cookers, coffee/tea makers, food processors, etc were introduced.

1966 – 1967

ECHO IV and the Kitchen Computer –Although it was never commercially sold, the ECHO IV was the first smart device. This clever device could compute shopping lists, control the home’s temperature and turn appliances on and off. The Kitchen Computer, developed a year later, could store recipes.

1975

brought the X10 Home Automation Project. We’re finally getting into the territory of practical devices for actual homes. The X10 devices worked with a building’s existing AC wiring and controlled small appliances and lighting fixtures.

1980-1990

 Use of technological/electrical home appliances was widespread by this period. Three quarters of British households had color TVs. By the end of 1980s, half of British families had video recorders as well . A wide variety of electronic devices became available ranging from cordless/mobile phones to entertaining devices such as PlayStations. Migration of PCs from exclusively-for workplaces to houses blurred the distinction between home and work. Moreover, emergence of Internet allowed numerous new services namely, online banking, shopping and information acquisition.

The 1980s

Following the History of make smart building , we come to the 80s. were a game changer for everyday consumers. Motion-sensing lights, automatic garage door openers, programmable thermostats, and security systems were now commonplace and affordable. In 1984, the term “smart house” was coined by the American Association of Home Builders.

1990-2000

 Various since and technology breakthroughs were achieved during this decade namely the launching of the Hubble Space Telescope (HST) into low Earth orbit in 1990, and the Human Genome Project. However, the emergence of World Wide Web (WWW) inaugurated a new chapter in the history of human achievements. WWW was first developed by Tim Berners-Lee in 1989. It later became publicly accessible in 1991. In 1993, the first web browser (Mosaic) was introduced publicly. It enabled even amateur users to browse through the World Wide Web without requiring any special technical knowledge. Subsequently, the basic features of modern life began emerging as the result of services delivered through the Internet Page 5 of 41 namely, online shopping, banking, advertising, etc. 18% of the US population had a household Internet access by 1997. This percentage increased to 41.5% by 2000.

Then, in 1990

 a challenge issued by Dan Lynch, President of the Interop Internet networking show resulted in John Romkey and Simon Hackett creating a toaster connected to, and controlled from, the Internet. The Internet of Things (IoT) was born.

That same year, Microsoft contributed its own version of how a smart home should look and function.Microsoft anticipated many things, such as security systems, environmental control, smart locks, and brightness control.

1991

 Ad van Berlo pioneers the field of gerontechnology – technology to improve the lives of senior citizens and the infirm.

1998 – Early 2000s – Smart Homes

Smart homes, or home automation, began to increase in popularity in the early 2000s. As such, different technology began to emerge. Smart homes suddenly became a more affordable option, and therefore a viable technology for consumers. Domestic technologies, home networking, and other gadgets began to appear on store shelves.

2000-2015

Continuing the History of make smart building ,The exponential growth of Internet continued during these years enabling emergent of novel developments in communication, trading, entertainment, education, etc. Internet Protocol (IP) telephony,blogs, broadband accesses, file sharing and online gaming are examples of these achievements. Data exchange of all public accessible cable networks in 2012 reached 26.7 Exabyte/month. 1 Exabyte is equivalent to 2500 times the volume of all books ever published in history. Contemporary global data exchange volume is approximately 60 Exabyte/month. The term Internet of Things (IoT) was introduced in 1999. It indicated an emerging global Internet-based information architecture facilitating the exchange of goods and services (Wood, 2015). Smart objects instrumented with sensing and interaction capabilities/identification technologies such as RFID were developed. IoT empowers smart cities. It enables integration of smart objects and real world data forming a digital world.

Operationalizing electricity from one side beside the shift of lifestyle towards spending substantial time outside on the other side promoted development of new technological devices catering for the new circumstances. This evolutionary change throughout the times is known as the development basis of smart homes (Aldrich, 2003). According to the Dingli, et al. (Dingli, & Seychell, 2015) the term smart home was officially used for the first time in 1984 by the American Association of House Builders. They created a group, named Smart House aiming to push forward inclusion of several innovative technologies into design of new houses.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *