دزدگیر

نحوه تست چشمی دزدگیر منزل و دزدگیر اماکن 

نحوه تست چشمی دزدگیر منزل و دزدگیر اماکن 

تست چشمی دزدگیر منزل و دزدگیر اماکن

یکی از آن قسمت‌هایی که در سیستم‌های دزدگیر نقش بسیار مهم و اساسی دارد، چشمی آن است. چشمی‌ها در واقع نوعی سنسور حساس به حرکت هستند. بدان معنا که در صورتی‌ که‌ تحرکات مشکوکی را  احساس کند به سرعت از طریق رله  اقدام به فعال کردن آژیر و برقراری تماس با کاربر می‌کند. وجود یک چشمی در سیستم دزدگیر از به صدا در آمدن بی مورد آژیر جلوگیری می‌کند. اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به عملکرد دزدگیر اماکن داشته باشیم به این صورت است که چشمی هر گونه حرکت غیر عادی را مشاهده کند به سیستم اطلاع می‌دهد. سیستم به محض دریافت پیام از چشم توسط رله از بسته بودن درب‌ها مطمئن می‌شود سپس آژیر پخش کرده و برای کاربر پیام می‌‌فرستد.

تست چشمی دزدگیر خانه

اجزای مختلف چشمی دزدگیر

در صورتی که یک چشمی دزدگیر به درستی نصب نشده باشد یا به هر دلیلی خوب کار نکند به طور کلی فعالیت سیستم دزدگیر مختل می‌شود. به همین دلیل تست چشمی دزدگیر منزل از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به درستی انجام شود. برای اینکه بتوانید چشمی را به درستی تست کنید لازم است تا با اجزای آن به خوبی آشنا شوید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

ترمینال های تغذیه چشمی +۱۲v – GND

اغلب چشمی‌‌های دزدگیر از طریق برق دوازده ولت کار می‌کنند. این عدد در چشمی‌‌های دزدگیر اماکن بین 6 تا 9 ولت است که مدار دستگاه از طریق باتری یا آداپتور آن را تامین می‌کند.

ترمینال NC-NO جهت تشخیص حرکت

وظیفه این ترمینال‌ها ارسال فرمان برای آژیر به دستگاه است. این ترمینال‌ها به تیغه داخلی رله دستگاه متصل هستند. امروز در مواقعی که کنتاکت به شکل مداربسته باشد آن را با علامت NCنمایش می‌دهد و در زمانی که مدار باز باشد آن را با noنشان می‌دهد. در مواقعی که دزدگیر دارای چند سنسور چشمی باشد بهتر است که ترمینال‌های NCبه صورت سری بسته شوند تا در هنگام باز شدن یک بخش و تحریک هر چشمی ترمینال‌های دیگر اعلام خطر کنند.

ترمینال‌ های TAMPER محافظتی مادون قرمز

ترمینال تامپر متصل به یک میکرو سوئیچ است. با اتصال سری ترمینال تامپر به درگاه عیب‌یابی بسیار آسان‌تر خواهد شد. از ترمینال تامپر به جهت جلوگیری از دستکاری چشمی استفاده می‌شود. به این صورت که هر زمان درب چشمی باز شود ترمینال تامپر هشدار خواهد داد. این ترمینال از هرگونه خرابکاری پیشگیری خواهد کرد.

بررسی اجزای چشمی دزدگیر

چگونگی تست چشمی دزدگیر

به منظور تست چشمی لازم است تا محدوده چشمی، ال ای دی یا نمایشگر، جامبر و محدوه چشمی در دزدگیر را تنظیم کنیم. به طور کلی با وجود اینکه تست چشمی کار بسیار ضروری و پر اهمیتی است، اما در عین حال ساده نیز هست. برای اینکه بتوانید به تازگی چشمی دزدگیر را تست کنید تنها لازم است مراحلی که به شما توضیح می‌دهیم را به درستی انجام دهید.

تنظیم محدوده چشمی دزدگیر

برای این کار تنها کافی است از پیچی که در ضلع برد قرار گرفته است استفاده کنید. محدوده چشمی را بالا و پایین کنید و متناسب با زاویه‌ای که قرار است سیستم در آن نصب شود، تنظیم کنید. در کنار پیچ هم عددی به نمایش گذاشته می‌شود که برد را داخل قاب دزدگیر نمایش می‌دهد. به طور کلی برد دزدگیر را با کلید LD یاSD می‌توانید روی هشت یا دوازده تنظیم کنید.

تنظیم لامپ ال ای دی دزدگیر

معمولا لامپی روی چشمی‌ها نصب شده است که در زمان روشن بودن آن‌ها به رنگ سبز در‌ می‌آید. در زمانی که دزدگیر خاموش است لامپ به رنگ قرمز است و در مواقعی که لامپ چشمک می‌زند و خاموش و روشن می‌شود یعنی چشمی تحریک شده است. شما می‌توانید به کمک پین موجود روی برد اصلی لامپ ال ای دی دستگاه را خاموش کنید. در حالت پیش فرض لامپ ال ای دی روشن است. اما شما می‌توانید با ورود به پنل تنظیمات دستگاه آن را در صورت تمایل روی حالت ON یا OFقرار دهید.

تنظیم میزان حساسیت چشمی دزدگیر و جامپر‌ها

یکی از موارد آزار دهنده درباره‌ دزدگیر‌ها، آژیر‌های بی‌مورد آن‌ها است. شما می‌توانید به کمک تنظیم میزان حساسیت چشمی از این آلارم‌های بی‌مورد جلوگیری کنید. انجام این فرایند به کمک تغیر پین‌های پالس امکان پذیر است. برای مثال می‌توانید جوری تنظیم کنید که دستگاه به جای احساس تک پالس هرگاه دو یا چند پالس دریافت کرد آلارم دهد. در حالت تک پالس باید هر دو چشمی، از متحرک یک پالس مشترک دریافت کنند تا فرمان آلارم دهند. در حالت دو پالس نیز باید هر دو چشمی از یک محرک دو پالس یکسان دریافت کنند تا فرمان آلارم دهند. به طور معمول زمانی که دستگاه روی تنظیمات کارخانه قرار دارد، روی حالت تک پالس است؛ اما با برداشتن جامپر دو پالس می‌شود.

چگونگی تنظیم چشمی و زون روی حالت بیست چهار ساعته

در مرحله اول لازم است تا سیم تامپر را به مدار دزدگیر متصل کنید. در مرحله دوم این امکان برای شما وجود خواهد داشت که برنامه‌ریزی زون را به صورت دستی انجام دهید. برنامه‌ریزی زون دو حالت دارد، در حالت اول می‌توانید آن را روی حالت شب قرار دهید که در این صورت آلارم فقط شب‌ها به صدا در خواهد آمد. در حالت دوم شما می‌توانید آلارم را روی حالت بیست و چهار ساعته قرار دهید که در این صورت در تمام شبانه‌روز و 24 ساعت آلارم فعال است. قرار گرفتن زون روی حالت بیست و چهار ساعته این مزیت را به دنبال دارد که شما می‌توانید حتی در زمان خاموش بودن کل سیستم، اگر چشمی باز شود آلارم خطر دریافت کنید.

تنظیم حساسیت چشمی دزدگیر

تنظمیمات چشمی دزدگیر یکی از مهمترین قسمت های استفاده و کار با آن است و شما باید آن را بلد باشید. فعال کردن مدار تامپر با تغییر برنامه دستگاه پس از اتصال سیم های تمپر به مدار دزدگیر حتما باید برنامه ریزی زون مربوطه را به حالت 24 ساعته یا مدار DAY تغییر برنامه داد تا حتی زمان خاموش بودن کل سیستم در صورت باز شدن قاب روی چشم این مدار به طور مستقل و اضطراری فرمان آلارم را صادر کند. در اغلب دزدگیر های اماکن زون 4 به عنوان زون 24 ساعته قابل برنامه ریزی است.

چگونگی تنظیم چشمی دزدگیر

نکات مهم هنگام تست چشمی دزدگیر

در زمانی که قصد دارید چشمی بی‌سیم دزدگیر را نصب کنید حتما روی این مسئله توجه داشته باشید که آن را در گوشه و با زاویه نود درجه نصب کنید. نکته دوم به خرج دادن کمی حوصله است. هر چشمی را به صورت تک به تک نصب کنید و با دقت وسعت دید آن را چک کنید. هیچ نقطه‌ای نباید کور بماند و از دید خارج باشد. باتری مناسب و با کیفیت برای تامین چشمی تهیه کنید. در دوره‌های منظم با فواصل زمانی مناسب چشم‌ها را چک کرده و از سلامت و باقی مانده شارژ باتری آن‌ها مطمئن شوید.

توجه داشته باشید که چشمی‌های بی‌سیم باید در محلی به دور از گرما و تابش مستقیم نور خورشید نصب شوند. به طور کلی چشمی‌های بی‌سیم در برابر نور خورشید و حرارت عملکرد درستی نخواهند داشت. اگر از چند سنسور مختلف استفاده می‌کنید برای هر چشمی از یک زون مجزا استفاده کنید. کابل‌ها و سیم‌های پشت ترمینال را چک کنید و از استحکام و صحت اتصال آن‌ها مطمئن شوید. بعد از نصب دزدگیر و انجام این مراحل لازم است تا مراحل تست چشمی دزدگیر منزل را انجام دهید.

به این نکته توجه کنید که برخورد دست با سنسورهای نور مادون قرمز حساسیت و دقت دزدگیر را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. به همین علت توصیه می‌شود تا برای تمیز کردن سنسور‌ها از یک پارچه تمیز نخی آغشته به مقداری الکل استفاده کنید. بهتر است که هر چند وقت یکبار به صورت دوره‌ای چگونگی عملکرد چشم‌ها را تست کنید تا به این ترتیب از دقت و صحت عملکرد آن‌ها نسبت به حفظ امنیت منزل و ساختمان اطمینان حاصل کنید.

 برای تست چشمی نیز صد ثانیه پس از نصب و راه اندازی دستگاه از فاصله دوازده متری آن عبور کنید. دستگاه باید تا شعاع هشتاد متری خود حساس باشد در غیر این صورت آن را درست نصب نکرده‌اید.

چگونگی رفع مشکل در چشمی دزدگیر

در صورتی که دستگاه نسبت به محرک‌های اطراف خود به درستی واکنش نشان ندهد، لازم است تا در تنظیمات و نحوه قرار دادن چشمی تغییر ایجاد کنید. هر بار میزان ارتفاع و زاویه چشمی را اندکی تغییر دهید و سپس با ایجاد تحرک منتظر واکنش دستگاه باشید. این کار را آن قدر ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. حتی می‌توانید چشمی را چندین بار جا به جا کنید تا به محل نصب مورد نظر خود برسید.

رفع مشکلات چشمی دزدگیر

سخن پایانی

آنچه مطالعه کردید اطلاعات کامل و جامعی درباره‌‌ اجزای مختلف چشمی دزدگیر منزل و دیگر اماکن بود. با کمک این مطلب می‌توانید چشمی را به شکل صحیح در بهترین مکان ممکن نصب کنید. البته همه این مراحل تا زمانی جواب می‌دهند که چشمی کاملا سالم باشد و دچار ایرادات فنی نباشد پر بودن و سالم بودن باتری نیز اهمیت زیادی دارد. دقت کنید که استفاده از باتری‌هایی با ولتاژ نامناسب، باتری‌های ضعیف که عمرشان تمام شده است و باتری‌های بی‌کیفیت، می‌تواند عملکرد چشمی را دچار خطا کند. اگر با وجود همه این مسائل باز هم چشمی به درستی عمل نکرد ممکن است که مشکل از خود چشمی باشد و نیاز به تعویض کامل آن داشته باشید. در این صورت بهتر است با پشتیبانی یا خدمات پس از فروش محصول تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *