سیستم دزدگیر

دزدگیرها سیستم هایی هستند که برای تشخیص ورود غیر مجاز به ساختمان یا منطقه طراحی شده اند. آنها از مجموعه ای از سنسورهای دزدگیر، یک کنترل پنل دزدگیر و سیستم هشدار دهنده دزدگیر و اتصالات دزدگیر تشکیل شده اند. سنسورهای دزدگیر با روشهای مختلفی مانند نظارت بر اتصال در و پنجره، توسط آشکارسازهای حرکت مادون قرمز غیرفعال، سونوگرافی، ارتعاش، میدانهای الکتریکی یا مغناطیسی یا مایکروویو، مزاحمان را تشخیص می دهند. سنسو دزدگیر ممکن است مستقیماً به کنترل پنل دزدگیر که تغذیه سنسور دزدگیر را تامین می کند وصل شوند، یا ممکن است دزدگیر به صورت بی سیم ارتباط برقرار کنند.

دزدگیرهای سرقت (یا سیستمهای امنیتی محیطی، سیستمهای تشخیص محیط، حفاظت محیطی، سیستمهای تشخیص نفوذ و سایر اصطلاحات مشابه) در ساختمان مسکونی، صنعتی و تجاری برای محافظت در برابر سرقت یا آسیب به اموال استفاده می شود. سیستم های هشدار دهنده موبایل از وسایل نقلیه و محتویات آنها محافظت می کند (“دزدگیر خودرو”). زندانها و تاسیسات نظامی از سیستمهای دزدگیر برای امنیت و کنترل دسترسی استفاده می کنند.

دزدگیر (یا تشخیص نفوذ)، آلارم ها سیستم هایی هستند که برای تشخیص ورود غیر مجاز به ساختمان یا منطقه طراحی شده اند. آنها از مجموعه ای از سنسور دزدگیر، یک کنترل پنل دزدگیر و سیستم هشدار دهنده دزدگیر و اتصالات دزدگیر تشکیل شده اند. سنسورهای دزدگیر با روشهای متعددی مانند نظارت بر اتصال در و پنجره، توسط آشکارسازهای حرکت مادون قرمز غیرفعال، اولتراسونیک، ارتعاش، میدانهای الکتریکی یا مغناطیسی یا مایکروویو، مزاحمان را تشخیص می دهند. سنسور دزدگیر ممکن است مستقیماً به یک کنترل پنل دزدگیر که تغذیه سنسور دزدگیر را تامین می کند وصل شوند، یا ممکن است با کنترل پنل دزدگیر به صورت بی سیم ارتباط برقرار کنند.

در اصل، دزدگیر دستگاهی است که منطقه یا مناطق تعیین شده را ردیابی می کند تا وجود عناصر مشکوک را تشخیص دهد. سیستم برای تشخیص چنین عناصری از سنسور دزدگیر کمک می گیرد. پس از پیدا شدن، سیستم سیگنال های اضطراری را به کاربر یا ایستگاه مانیتور در صورت تمایل کاربر ارسال می کند.

برخی از سیستم های هشدار دهنده دزدگیر یک هدف واحد حفاظت از سارق یا آتش سوزی هستند. سیستم های دزدگیر ترکیبی هم از آتش و هم از نفوذ محافظت می کنند. همچنین ممکن است سیستم های هشدار نفوذ با سیستم های دوربین مدار بسته برای ضبط خودکار فعالیت های مزاحمان ترکیب شوند و با سیستم های کنترل دسترسی درهای قفل شده با برق ارتباط برقرار کنند. سیستم ها از سر و صدا سازهای کوچک و خودکار گرفته تا سیستم های پیچیده و چند ناحیه ای با خروجی های مانیتور کامپیوتر با کد رنگی.

دزدگیر در ساختمان مسکونی، صنعتی و تجاری برای محافظت در برابر سرقت یا خسارت اموال استفاده می شود.

هدف سیستم دزدگیر

هشدار سرقت به طور گسترده ای برای ایجاد یک سیگنال هشدار دهنده (آژیر که صدای بسیار بلند ایجاد می کند) استفاده می شود، که باعث می شود ترس سارقان بسیار بیشتر شود. سیستم هشدار دهنده سرقت (سیستم دزدگیر) برای اکثر خانه ها یا مشاغل ضروری است زیرا اولین راهکار دفاع از سارقان را ارائه می دهد.

آمارها نشان می دهد افرادی که هیچ سیستم دزدگیر (سیستم اعلام سرقت) در خانه یا محل کار خود نصب نکرده اند بیشتر از افرادی که دارای سیستم اعلام سرقت هستند، مورد سرقت قرار می گیرند.

نصب یک سیستم دزدگیر قادر به کاهش احتمال بازگشت به خانه است و مواجه شدن با اینکه مورد سرقت واقع شده اید. اگر سارق بخواهد بدون اجازه از در یا پنجره وارد خانه شود، صاحب خانه بلافاصله با دزدگیر مطلع می شود.

هدف اصلی سیستم های دزدگیر جلوگیری از سرقت است، اما سایر مدل های پیشرفته دزدگیر برای محافظت از خانه شما در برابر سایر تهدیدات ساخته شده اند. در مقایسه با دزدگیرهای چند سال قبل ، سیستم اعلام سرقت منزل امروزه بسیار پیشرفته و پیچیده تر است. دزدگیر در ساختمان مسکونی، صنعتی و تجاری برای محافظت در برابر سرقت یا خسارت اموال استفاده می شود. این دزدگیرها مخصوصاً برای محافظت از خانه های شما در برابر هرگونه آسیب یا تهدید طراحی شده اند.

یک سیستم دزدگیر ممکن است برای اهداف دیگری استفاده شود، مانند تشخیص حرکت مشکوک، زیرا آنها همچنین می توانند برای اهداف متعددی مورد استفاده قرار گیرند. اینها شامل، آتش سوزی، هشدار ایمنی، و همچنین نفوذ است. اینها همچنین می توانند همزمان استفاده شوند.

برنامه طراحی سیستم دزدگیر

سیستم دزدگیر کارن از یک آشکارساز مجاورت مادون قرمز استفاده می کند که هنگام قطع شدن اشعه هایی که روی سنسور آن قطع می شود، زنگ خطر را فعال می کند. سیستم دزدگیر کارن با سایر سیستم های دزدگیر متفاوت است زیرا یک سیستم دزدگیر بسیار ساده و کاربردی است و می تواند رضایت زیادی را به شما ارائه دهد.

عملکرد سیستم دزدگیر

عملکرد سیستم دزدگیر مانند عملکرد مدار الکتریکی است. این اصل در مورد دزدگیرها نیز به یک شکل عمل می کند. تنها تفاوت این است که حرکات مزاحم توسط سوئیچ تشخیص داده می شود. در صورت نفوذ متجاوز به خانه از طریق در یا پنجره ، حرکات وی توسط یک سوئیچ تشخیص داده می شود که باعث ایجاد زنگ هشدار می شود.

2 نوع مدار برای سیستم دزدگیر وجود دارد:

 • سیستم دزدگیر مدار بسته

 • سیستم دزدگیر مدار باز

در سیستم دزدگیر مدار بسته، وقتی در یا پنجره ای بسته است، مدار الکتریکی بسته می شود. این بدان معناست که الکتریسیته می تواند از یک سر به سر دیگر در مدار جریان یابد. اما وقتی در یا پنجره توسط یک مزاحم باز می شود، مدار باز می شود، بنابراین زنگ هشدار فعال می شود. این در سیستم دزدگیر مدار باز برعکس عمل می کند. در عوض وقتی در یا پنجره بسته است زنگ هشدار فعال می شود. با بسته شدن مدار زنگ هشدار به صدا در می آید.

برای آگاهی از آلارم های سرقت و نحوه عملکرد دزدگیر، باید سنسور مغناطیسی را بشناسید و نحوه عملکرد آن را بدانید. سنسور مغناطیسی دزدگیر از موارد زیر تشکیل شده است:

 1. باتری که مدار را تغذیه می کند
 2. سوئیچ فنری ساخته شده از فلز که روی قاب در یا پنجره تعبیه شده است
 3. آهنربا که در در یا پنجره تعبیه شده است، همچنین با سوئیچ در راستا قرار گرفته است
 4. زنگ که به طور جداگانه با سوئیچ رله کار می کند

هنگامی که سنسور مغناطیسی دزدگیر حرکات در یا پنجره را تشخیص می دهد، سیگنال هایی را به کنترل پنل دزدگیر ارسال می کند که به نوبه خود سیگنالی را به دستگاه زنگ هشدار مانند زنگ ارسال می کند. زنگ هشدار را به صدا در می آورد، که سارق را می ترساند یا او را وادار به رفتن می کند. کنترل پنل دزدگیر همچنین میتواند یک سیگنال به اداره پلیس ارسال کند تا آنها بیایند و سارق را دستگیر کنند. سیستم دزدگیر در مکانی امن واقع شده است تا مزاحم نتواند آن را پیدا کرده و از آنرا قطع کند.

انواع مولفه و مشخصات انواع سنسورهای دزدگیر

الف) تجهیزات دزدگیر در فضای داخلی

این نوع سنسورهای دزدگیر برای استفاده در محیط داخلی طراحی شده اند. استفاده از فضای باز به دلیل آسیب پذیری زنگ خطر و دوام آب و هوا توصیه نمی شود.

ب) تجهیزات دزدگیر در فضای باز

این نوع سنسورها اغلب در حصارها نصب شده یا در محیط منطقه حفاظت شده نصب می شوند.

تجهیزات دزدگیر در فضای سرپوشیده

1. آشکارسازهای مادون قرمز منفعل

آشکارساز مادون قرمز غیرفعال (PIR) یکی از رایج ترین آشکارسازهایی است که در محیط های خانگی و مشاغل کوچک یافت می شود ، زیرا عملکرد مقرون به صرفه و قابل اعتمادی را ارائه می دهد. اصطلاح منفعل به این معنی است که آشکارساز قادر است بدون نیاز به تولید و تابش انرژی خود عمل کند (برخلاف آشکارسازهای نفوذ حجمی مافوق صوت و مایکروویو که در عملکرد “فعال” هستند).

مدار سنسور التراسونیک دزدگیر

PIR ها می توانند تشخیص دهند که آیا یک جسم ساطع کننده مادون قرمز وجود دارد، ابتدا با یادگیری دمای محیط فضای تحت نظارت و سپس تغییر در دمای ناشی از وجود یک جسم را تشخیص می دهد. با استفاده از اصل تمایز، که عبارت است از بررسی وجود یا عدم وجود، PIR ها تأیید می کنند که آیا شخص مزاحم یا شیء واقعاً وجود دارد یا خیر. ایجاد مناطق تشخیص فردی که هر منطقه از یک یا چند لایه تشکیل شده باشد می تواند به تمایز برسد. بین مناطق، مناطق بدون حساسیت (مناطق مرده) وجود دارد که توسط سنسور برای مقایسه استفاده می شود.

سنسور حرکتی PIR دزدگیر

2. آشکارسازهای اولتراسونیک

این آشکارسازهای فعال با استفاده از فرکانسهای بین 15 کیلوهرتز تا 75 کیلوهرتز، امواج صوتی اولتراسونیک را که برای انسان قابل شنیدن نیست، منتقل می کنند. اصل جابجایی داپلر روش اساسی عمل است، که در آن تغییر فرکانس به دلیل حرکت اجسام تشخیص داده می شود. این امر زمانی ایجاد می شود که یک جسم متحرک فرکانس امواج صوتی اطراف خود را تغییر دهد. برای تشخیص موفقیت آمیز یک رویداد شیفت داپلر، دو شرط لازم است:

 • باید یک جسم به سمت گیرنده یا دور شدن از آن حرکت کند.
 • حرکت جسم باید نسبت به فرکانس فرستنده باعث تغییر فرکانس اولتراسونیک گیرنده شود.

آشکارساز اولتراسونیک توسط فرستنده ای عمل می کند که سیگنال اولتراسونیک را در منطقه مورد حفاظت منتشر می کند. امواج صوتی توسط اجسام جامد (مانند کف، دیوارها و سقف اطراف) منعکس می شوند و سپس توسط گیرنده تشخیص داده می شوند. از آنجا که امواج مافوق صوت از طریق هوا منتقل می شوند، اجسام سطح سخت تمایل دارند بیشتر انرژی مافوق صوت را منعکس کنند، در حالی که سطوح نرم بیشتر انرژی را جذب می کنند.

سنسور التراسونیک دزدگیر

هنگامی که سطوح ثابت هستند، فرکانس امواج تشخیص داده شده توسط گیرنده برابر با فرکانس ارسال شده است. با این حال، تغییر فرکانس در نتیجه اصل داپلر، هنگامی که شخص یا جسمی به سمت یا دور شدن از آشکارساز حرکت می کند، رخ می دهد. چنین رویدادی سیگنال زنگ را فعال می کند. این فناوری توسط بسیاری از متخصصان زنگ خطر منسوخ شناخته شده است و به طور فعال نصب نشده است.

3. آشکارسازهای مایکروویو

این دستگاه از یک فرستنده مایکروویو ساطع می کند و هرگونه مایکروویو منعکس شده یا کاهش شدت پرتو را با استفاده از گیرنده تشخیص می دهد. فرستنده و گیرنده معمولاً در داخل یک محفظه واحد (مونو استاتیک) برای کاربردهای داخلی و محفظه های جداگانه (بیستاتیک) برای کاربردهای بیرونی ترکیب می شوند. برای کاهش آلارم های کاذب، این نوع آشکارسازها معمولاً با یک آشکارساز مادون قرمز منفعل یا زنگ هشدار “Dualtec” ترکیب می شوند.

سنسور التراسونیک ماکرویو دزدگیر

آشکارسازهای مایکروویو به تغییر دوپلر در انرژی فرکانس منعکس شده، با تغییر فاز یا کاهش ناگهانی سطح انرژی دریافتی پاسخ می دهند. هر یک از این اثرات ممکن است نشان دهنده حرکت یک مزاحم باشد.

4. آشکارسازهای شکستن شیشه

آشکارساز شکستن شیشه ممکن است برای حفاظت محیط داخلی ساختمان استفاده شود. وقتی شیشه می شکند، صدا را در باند وسیعی از فرکانس ها تولید می کند. این می تواند از مادون صوتی، که زیر 20 هرتز (هرتز) است و توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست، از طریق باند صوتی از 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز که انسان می تواند بشنود ، تا اولتراسونیک، که بیش از 20 کیلوهرتز است و دوباره شنیده نمی شود آشکارسازهای صوتی شکستن شیشه در مجاورت شیشه ها نصب شده و فرکانس های صوتی مرتبط با شکستن شیشه را گوش می دهند.

سنسور شکستن شیشه دزدگیر

آشکارسازهای لرزه ای شکستن شیشه از این نظر که بر روی شیشه نصب شده اند متفاوت است. هنگام شکستن شیشه، فرکانس های ضربه ای خاصی ایجاد می شود که از شیشه و اغلب از طریق پنجره و دیوارها و سقف اطراف عبور می کند. به طور معمول، شدیدترین فرکانس های تولید شده بین 3 تا 5 کیلوهرتز است که بستگی به نوع شیشه و وجود لایه پلاستیکی دارد. آشکارسازهای شکست شیشه ای لرزه ای این فرکانس های شوک را “احساس” می کنند و به نوبه خود یک وضعیت هشدار ایجاد می کنند.

روش تشخیص اولیه شامل چسباندن یک نوار باریک از فویل رسانا در داخل شیشه و قرار دادن جریان الکتریکی کم توان در آن است. شکستن شیشه عملاً تضمین می شود که فویل پاره شده و مدار قطع شود.

5. آشکارسازهای دود، حرارت و مونوکسید کربن

اکثر سیستم های دزدگیر همچنین ممکن است مجهز به آشکارسازهای دود، حرارت و/یا مونوکسید کربن باشند. این مناطق همچنین به عنوان مناطق 24 ساعته شناخته می شوند (که همیشه روشن هستند). آشکارسازهای دود و آشکارسازهای حرارتی از خطر آتش سوزی و آشکارسازهای مونوکسید کربن از خطر مونوکسید کربن محافظت می کنند. اگرچه ممکن است این پنل های هشدار دهنده مزاحم نیز به هم متصل باشند، اما ممکن است تمام الزامات کد حریق محلی سیستم اعلام حریق را برآورده نکند.

سنسور دود سیستم دزدگیر

تجهیزات دزدگیر در فضای باز

1. سنسورهای اینرسی

این دستگاه ها بر روی موانع نصب شده اند و در درجه اول برای تشخیص حمله به خود ساختار مورد استفاده قرار می گیرند. این فناوری بر پیکربندی مکانیکی ناپایدار متکی است که بخشی از مدار الکتریکی را تشکیل می دهد. هنگام حرکت یا ارتعاش، قسمت ناپایدار مدار حرکت کرده و جریان جاری را قطع می کند، که باعث ایجاد زنگ خطر می شود. فناوری دستگاه ها متفاوت است و می تواند به سطوح مختلف ارتعاش حساس باشد. رسانه ای که ارتعاش را منتقل می کند باید به درستی برای سنسور خاص انتخاب شود زیرا بهترین نوع سازه ها و پیکربندی ها را دارد.

سنسور اینرسی سیستم دزدگیر

یک نوع جدید سنسورها از قطعات پیزو الکتریک استفاده می کنند تا مدارهای مکانیکی، که می توان آنها را بسیار حساس به ارتعاش تنظیم کرد.

 • مزایا: سنسورهای بسیار قابل اعتماد، میزان آلارم کاذب پایین و مکان میانی در محدوده قیمت.
 • معایب: باید روی نرده نصب شود. قیمت نسبتاً زیاد، بسیاری از مشتریان را حذف میکند، اما اثربخشی آن قیمت بالای آن را جبران می کند. سنسورهای پیزو الکتریک یک فناوری جدید با رکورد اثبات نشده است، در مقایسه با سنسور مکانیکی که در برخی موارد دارای سابقه میدانی بیش از 20 سال است.

2. تشخیص میدان مغناطیسی منفعل

این سیستم امنیتی دفنی(بصورت دفن شده داخل زمین) بر اساس اصل عملکرد تشخیص ناهنجاری مغناطیسی است. این سیستم از ژنراتور میدان الکترومغناطیسی استفاده می کند که توسط دو سیم به طور موازی کار می کند. هر دو سیم در امتداد محیط کار می کنند و معمولاً در فاصله 5 اینچی در بالای دیوار یا حدود 12 اینچ/30 سانتی متری زیر زمین نصب می شوند. سیم ها به یک پردازنده سیگنال متصل می شوند که هرگونه تغییر در میدان مغناطیسی را تجزیه و تحلیل می کند.

سنسور مغناطیسی سیستم دزدگیر

این نوع کابل سنسور سیستم امنیتی دفنی می تواند تقریباً در بالای هر نوع دیواری تعبیه شود تا توانایی تشخیص منظم دیوار را فراهم کند، یا می تواند در زمین دفن شود. آنها نرخ آلارم کاذب بسیار پایینی را ارائه می دهند و شانس بسیار بالایی برای تشخیص سارقین واقعی دارند. با این حال، آنها نمی توانند در نزدیکی خطوط فشار قوی یا فرستنده های راداری نصب شوند.

3. میدان الکترونیکی

این سیستم مجاورت را می توان در محیط ساختمان، نرده ها و دیوارها نصب کرد. همچنین این قابلیت را دارد که بصورت آزاد روی تیرهای اختصاصی نصب شود. این سیستم از ژنراتور میدان الکترومغناطیسی استفاده می کند که یک سیم را تغذیه می کند و سیم سنجش دیگری موازی آن کار می کند. هر دو سیم در امتداد هم کار می کنند و معمولاً در فاصله حدود 800 میلی متری از یکدیگر نصب می شوند. سیم سنسور به پردازنده سیگنال متصل است که موارد زیر را تجزیه و تحلیل می کند:

 • تغییر دامنه (جرم مزاحم)،
 • تغییر نرخ (حرکت مزاحم)،
 • زمان اختلال از پیش تعیین شده (زمان ورود مزاحم در الگو).

این موارد ویژگی های یک مزاحم را تعریف می کنند و وقتی هر سه به طور همزمان شناسایی شوند، یک سیگنال هشدار ایجاد می شود. این مانع می تواند از سطح زمین تا حدود 4 متر ارتفاع محافظت کند. معمولاً بسته به تعداد سیم های سنسور نصب شده، در مناطق با طول حدود 200 متر پیکربندی می شود.

 • مزایا: بصورت دفنی و پنهان شده است.
 • معایب: مناطق گران قیمت و کوتاه که به معنی وسایل الکترونیکی بیشتر (پول بیشتر) و نرخ بالای هشدارهای کاذب است زیرا نمی تواند گربه را از انسان متمایز کند. در واقع به خوبی کار نمی کند، زیرا آب و هوای شدید باعث ایجاد هشدارهای کاذب می شود.

4. موانع مایکروویو

عملکرد مانع مایکروویو بسیار ساده است. این نوع دستگاه با استفاده از امواج فرکانس بالا که از فرستنده به گیرنده منتقل می شود، یک پرتو الکترومغناطیسی تولید می کند و یک دیوار محافظ نامرئی اما حساس ایجاد می کند. هنگامی که گیرنده تفاوت شرایط داخل پرتو (و در نتیجه نفوذ احتمالی) را تشخیص میدهد، سیستم تجزیه و تحلیل دقیق وضعیت را آغاز می کند. اگر سیستم سیگنال را یک نفوذ واقعی تلقی کند، یک سیگنال زنگ خطر را ارائه می دهد که می تواند به صورت آنالوگ یا دیجیتال درمان شود.

سنسور ماکرویو سیستم دزدگیر

 • مزایا: هزینه کم، نصب آسان، مانع محیط نامرئی، محدوده محیط ناشناخته برای مزاحم.
 • معایب: حساسیت فوق العاده نسبت به آب و هوا مانند باران، برف و مه باعث می شود سنسورها از کار بیفتند، نیاز به خط محیط استریل دارند زیرا درختان، بوته ها یا هر چیزی که جلوی پرتو را می گیرد، باعث ایجاد هشدار کاذب یا عدم تشخیص می شود.

5. سیستم های میکروفونیک

سیستم های مبتنی بر میکروفونیک در طراحی متفاوت هستند، اما هر کدام عموماً بر اساس تشخیص نفوذی است که سعی می کند از نرده سیم زنجیری بریده یا از آن بالا برود. معمولاً سیستم های تشخیص میکروفونیک به صورت کابل های حسگر متصل به نرده های سفت و محکم بصورت زنجیری نصب می شوند، با این حال برخی از نسخه های تخصصی این سیستم ها نیز می توانند به عنوان سیستم های مدفون در زیر زمین نصب شوند. بسته به نسخه انتخاب شده، می تواند به سطوح مختلف نویز یا ارتعاش حساس باشد. این سیستم بر اساس کابل سنسور کواکسیال یا الکترومغناطیسی ساخته شده است که کنترل کننده توانایی تمایز بین سیگنال های کابل یا سیم زنجیری برای مزاحمی از حصار بالا می رود یا شرایط بد آب و هوایی را دارد.

این سیستمها برای تشخیص و تجزیه و تحلیل سیگنالهای الکترونیکی دریافتی از کابل سنسور و سپس ایجاد زنگ هشدار از سیگنالهایی که بیش از شرایط از پیش تعیین شده هستند، طراحی شده اند. این سیستم ها دارای تجهیزات الکترونیکی قابل تنظیم هستند تا به نصاب ها اجازه دهند حساسیت آشکارسازهای زنگ هشدار را با توجه به شرایط محیطی خاص تغییر دهند. تنظیم سیستم معمولاً در هنگام راه اندازی دستگاه های تشخیص انجام می شود.

 • مزایا: پیکربندی بسیار ارزان، بسیار ساده، نصب آسان.
 • معایب: برخی از سیستم ها دارای نرخ بالایی از هشدارهای کاذب هستند زیرا برخی از این سنسورها ممکن است بیش از حد حساس باشند. اگرچه سیستم هایی که از DSP (پردازش سیگنال دیجیتال) استفاده می کنند، هشدارهای کاذب را در برخی موارد تا حد زیادی حذف می کنند.

6. سیستم های نرده سیم Taut

یک سیستم امنیتی محیطی سیم محکم اساساً یک صفحه مستقل از سیم های کششی است که معمولاً روی حصار یا دیوار نصب می شوند. متناوباً، صفحه را می توان آنقدر ضخیم کرد که نیازی به حصار سیم زنجیری پشتیبانی کننده نیست. این سیستم ها برای تشخیص هرگونه تلاش فیزیکی برای نفوذ به داخل طراحی شده اند. سیستم های سیم تاوت می توانند با انواع سوئیچ ها یا آشکارسازها عمل کنند که حرکت را در هر انتهای سیم ها حس می کنند.

این کلیدها یا آشکارسازها می توانند یک تماس مکانیکی ساده، مبدل نیروی استاتیک یا کرنش سنج الکترونیکی باشند. با تنظیم سنسورها به منظور نادیده گرفتن اجسامی که فشار کمی به سیم ها وارد می کنند، می توان از هشدارهای ناخواسته ناشی از حیوانات و پرندگان جلوگیری کرد. این نوع سیستم در برابر نفوذکنندگان که در زیر حصار حفر می کنند آسیب پذیر است. برای جلوگیری از این نوع حملات، یک پایه بتنی درست زیر حصار نصب شده است.

 • مزایا: میزان پایین هشدارهای کاذب، سنسورهای بسیار قابل اعتماد و میزان تشخیص بالا.
 • منفی: بسیار گران، نصب پیچیده و فناوری قدیمی.

7. کابل فیبر نوری

می توان از کابل فیبر نوری برای تشخیص مزاحمان با اندازه گیری تفاوت میزان نور فرستاده شده از طریق هسته فیبر استفاده کرد. در صورت اختلال در کابل، نور “نشت” می کند و واحد گیرنده تفاوت در میزان نور دریافتی را تشخیص می دهد. کابل را می توان مستقیماً به نرده سیم زنجیری وصل کرد یا به یک نوار فولادی خاردار متصل کرد که برای محافظت از بالای دیوارها و حصارها استفاده می شود. این نوع نوار خاردار یک بازدارندگی فیزیکی خوب را فراهم می کند و همچنین در صورت بریده شدن یا تحریف شدید نوار، زنگ خطر فوری فعال می شود. انواع دیگر بر روی تشخیص تغییر در قطبش که ناشی از تغییر موقعیت فیبر است، نیز موجود است.

 • مزایا: بسیار شبیه به سیستم میکروفونیک، پیکربندی بسیار ساده، آسان برای نصب.
 • معایب: میزان بالای آلارم یا هر هشدار برای سیستم هایی که از نوری که از فیبر نوری خارج می شود استفاده می کند. سیستم تغییر قطبش بسیار حساس تر است اما آلارم های کاذب به پردازش آلارم بستگی دارد.

8. زمینه H

این سیستم از اصل اختلال میدان الکترومغناطیسی بر اساس دو کابل کواکسیال بدون محافظ (یا نشتی) استفاده می کند که در عمق 10-15 سانتی متر دفن شده و در فاصله 1 متری از یکدیگر قرار دارند. فرستنده انرژی مستمر فرکانس رادیویی (RF) را در امتداد یک کابل ساطع می کند و انرژی توسط کابل دیگر دریافت می شود. هنگامی که تغییر قدرت میدان به دلیل وجود یک جسم ضعیف می شود و به آستانه پایین تر از پیش تعیین شده می رسد، یک وضعیت هشدار ایجاد می شود. هنگامی که سیستم به درستی نصب شده باشد، مزاحم نیست، اما باید مراقب بود که خاک اطراف زهکشی مناسبی داشته باشد تا هشدارهای مزاحم کاهش یابد.

 • مزایا: به صورت دفنی و پنهان شده است.
 • معایب: می تواند تحت تأثیر نویز RF، میزان بالای هشدارهای کاذب، نصب سخت

نصب سیستم آلارم دزدگیر

نصب و راه اندازی سیستم هشدار دهنده دزدگیر

از آنجا که همه سوئیچ ها در این سیستم مدار بسته در یک حلقه سیم کشی قرار دارند، بازکردن هر یک از آنها، حلقه را می شکند و باعث ایجاد مدار زنگ می شود.

برخی از سیستم های امنیتی خانه پیچیده هستند و باید توسط متخصص نصب شوند. با این حال، بسیاری از سیستم های امنیتی خوب خانه به صورت کیت به فروش می رسند که توسط هر شخصی که بخواهد قابل نصب است. اکثر سیستم های ساده از الارم، زنگ بلند یا منبع صوتی دیگر برای اعلام نفوذ استفاده می کنند.

نصب شامل نصب منبع صدا یا دستگاه صوت در محلی است که به راحتی قابل شنیدن است. سپس مدار سوئیچ ها را به صدا وصل کرده و باتری را به سیستم وصل کنید. از آنجا که صدا با استفاده از باتری کار می کند، حتی در صورت قطع برق، یک سیستم هشدار دزدگیر، موثر باقی می ماند. متناوبا، سنسورها و کنترل های بی سیم از راه دور با باتری قابل نصب هستند. با این حال، مطمئن شوید که باتری ها به طور مرتب تعویض می شوند.

در اصطلاحات الکتریکی، این سیستم آلارم را سیستم مدار بسته می نامند. هنگامی که درها و پنجره ها بسته می شوند، کلیدهای متصل بسته می شوند. از آنجا که همه سوئیچ ها در یک حلقه سیم کشی هستند، بازکردن هر یک از آنها حلقه را می شکند و مدار صدا را فعال می کند. به سادگی بستن در یا پنجره، علاوه بر این، تداوم مدار حلقه سوئیچ را بر نمی گرداند و تا زمانی که باتری تمام نشود یا کسی مدار را از باتری به صداگیر خاموش نکند، صدا را قطع نمی کند.

یک سوئیچ الکترونیکی در صداگیر تعبیه شده است. این سوئیچ با شکستن حلقه کلید مغناطیسی روشن می شود. کلید مدار قطع صدا به شما این امکان را می دهد که در صورت نیاز سیستم آلارم را به طور کامل خاموش نکنید. همچنین، هنگامی که آلارم به صدا در می آید، کار با کلید تنها راه خاموش کردن صدا است. فقط کسی که کلید دارد می تواند سیستم را ریست کند.

دستگاه سوئیچ از دو قسمت تشکیل شده است که بسیار شبیه به هم هستند: یک جعبه پلاستیکی کوچک که دارای آهنربای قوی است و دیگری که دارای کلید واقعی است. وقتی آهن ربا و سوئیچ نزدیک یکدیگر نیستند، کنتاکت های سوئیچ از هم جدا شده و کلید باز است. از سوی دیگر، هنگامی که آهن ربا و کلید نزدیک یکدیگر هستند، کنتاکت های سوئیچ با هم حرکت می کنند و سوئیچ بسته می شود. قسمت آهنربایی دستگاه به در یا پنجره پیچ خورده است و قسمت سوئیچ به قاب در یا پنجره پیچ می شود. بنابراین، بازکردن یک در یا پنجره آهن ربا را از کلید جدا می کند و باعث می شود که سوئیچ باز شود و آلارم را فعال کند.

 

نگهداری دوره ای سیستم دزدگیر

سیستم دزدگیر یکی از مهمترین راهها برای جلوگیری از نفوذ سارقان به خانه است. این دزدگیر ها حتی در غیاب صاحبان خانه نیز کار می کنند و در نتیجه امنیت خانه را افزایش می دهند. با این حال، سیستم های دزدگیر عموماً از سنسورهای پیچیده و سایر دستگاه های پیچیده استفاده می کنند که نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. بنابراین، این دزدگیر ها باید به درستی نگهداری شوند تا عملکرد مطلوب را از آنها دریافت کنند.

اجزای سیستم دزدگیر

کل سیستم اعلام سرقت شامل چندین قسمت است.

 • کنترل پنل دزدگیر
 • صفحه کلید
 • سنسورها
 • آشکارسازهای حرکت
 • آژیر خطر
 • نور فلش

چرا نگهداری منظم دزدگیر مهم است؟

دزدگیرها دارای چندین جزء هستند که با یکدیگر همکاری می کنند تا راه حل امنیتی بهینه را ارائه دهند. با این حال، هنگامی که آنها با هم کار می کنند، نظارت بر فعالیت های آنها در فاصله منظم بسیار مهم می شود. در غیر این صورت، ممکن است زنگ خطر به صدا درآید یا اصلاً روشن نشود.

در هر دو این موارد، صاحبان خانه با مشکل بزرگی روبرو می شوند. از آنجایی که استفاده از سیستم هشدار دهنده خانه در مواقع ضروری مهم است، صاحبان خانه اغلب وقت یا محدوده ای برای تعمیر و شروع به کار آنها ندارند. بنابراین، مهم است که افراد حرفه ای سیستم های دزدگیر را برای یافتن خطاها بررسی کنند.

تعمیر و نگهداری دزدگیر

برخی نکات نگهداری دزدگیر

اگرچه مسائل پیچیده سیستم اعلام سرقت باید توسط ارائه دهندگان خدمات حرفه ای برطرف شود، اما برخی اقدامات اساسی که کاربران این آلارم ها می توانند برای افزایش عملکرد انجام دهند، وجود دارد.

 1. صاحبان خانه باید کل سیستم را از نظر علائم و آسیب های قابل مشاهده بررسی کنند. اگر آنها می توانند چیزی را تشخیص دهند، باید با ارائه دهندگان خدمات تماس بگیرند.
 2. برخی از سیستم های امنیتی به باتری نیاز دارند. هنگام استفاده از چنین سیستمی، کاربران باید باتری ها را در فواصل منظم تعویض کنند.
 3. کاربران باید سیستم را به طور مرتب تمیز کنند. در اینجا، تمیز کردن فقط به پاک کردن استانداردی اشاره دارد که کاربران می توانند انجام دهند.
 4. کاربران باید از دستورالعمل های چاپ شده در کتابچه های راهنما پیروی کنند. آنها به منظور بهینه سازی عملکرد سیستم دزدگیر هستند. بنابراین، اگر کاربر آنها را دنبال نکند، احتمال آسیب به سیستم وجود دارد.
 5. در نهایت، کاربران باید نحوه عملکرد کل سیستم را زیر نظر داشته باشند. اگر حتی یک اختلال جزئی وجود داشته باشد، عاقلانه است که آن را نادیده نگیرید. ارائه دهندگان خدمات باید بلافاصله با خدمات مشتری تماس بگیرند تا مشکل را حل کنند

نتیجه گیری راجع به سیستم دزدگیر

سیستم اعلام سرقت کارن در هر خانه ای نه تنها از خدمات خود استفاده می کند بلکه به مشتریان خود نیز کمک می کند تا از مزایای دیگر برخوردار شوند. این دزدگیرها می توانند در مکان های متفاوتی استفاده شوند و همچنین می توانند در وسیله نقلیه افراد برای جلوگیری از سرقت و جلوگیری از سرقت خودروی وی استفاده شوند.

سیستم های دزدگیر خودرو را می توان در خودرو یا وسیله نقلیه ای پنهان کرد که در صورت دستکاری توسط شخصی فعال می شود و بنابراین صاحب خودرو را در اقدامی فوری مطلع می کند. وقتی یک بیگانه با آن تماس پیدا می کند، صدای فوق العاده ای ایجاد می کند. سر و صدا توسط مالک وسیله نقلیه با استفاده از ریموت کنترل از راه دور کنترل می شود. سیستم های دزدگیر کارن در برابر نفوذ ناشناخته موثر است و شخص می تواند هنگام تعرض یا سرقت در خانه خود، روی آن حساب کند.

سیستم های دزدگیر علاوه بر ساختن آژیر خطر، برای قفل کردن درهای خودرو و جلوگیری از استفاده از خودرو نیز استفاده می شود. سیستم دزدگیر اتومبیل نه تنها سر و صدا ایجاد می کند بلکه از سرقت دارایی های ارزشمندی که ممکن است در داخل خودرو باشد جلوگیری می کند. شکی نیست که این سیستم استتار است و می توان آن را در هر جایی که نیاز دارید نصب کرد.

همچنین برخی از دزدگیر ها شامل فناوری پیشرفته هستند که بلافاصله به پلیس اطلاع می دهد. این سیستم های دزدگیر نه تنها در حین عملیات غیرقانونی سر و صدا ایجاد می کنند، بلکه سیگنالی را نیز به پلیس ارسال می کنند که به آنها در مورد نفوذ یا ارائه اطلاعات در مورد یک وسیله نقلیه سرقت شده هشدار می دهد. سیگنال هایی که توسط سیستم دزدگیر طبق استانداردهای مراکز نظارت ارسال می شوند و در نتیجه پلیس را مطلع می کنند تا فوراً در برابر سارق اقدام کنند.

خرید سیستم دزدگیر

سیستم اعلام سرقت کارن در بودجه شما قرار دارد، اگرچه سیستم های دیگر به راحتی در بازار قابل خرید هستند و مبلغ کمی را به شما ارائه می دهند. آنها غیرقابل اعتماد هستند و هنگام ارسال پاسخ فوری شما را گیج می کنند. آنها آخرین شکل حفاظت از خود را به شما ارائه می دهند. سیستم هشدار سرقت ADT بهترین سیستم امنیتی خانه را در بودجه شما در اختیار شما قرار می دهد.

تجهیزات سیستم دزدگیر کارن

سیستم دزدگیر شامل دستگاه هایی مانند آشکارسازهای آتش، آشکارسازهای حرکت، سنسورهای در و پنجره و صفحه کلید کنترلی است. این ابزارها یا دستگاه ها را می توان با توجه به مکان ها قرار داد یا می توان آنها را در جایی که دور از دسترس است نصب کرد.

سیستم دزدگیر بی سیم

سیستم های دزدگیر بیسیم، بدون استفاده از کابل یا آکورد کار می کنند، این بدان معناست که مشترک می تواند سیم هایی را که ساعت ها طول می کشد برای نصب استفاده کند. آنها را می توان با استفاده از دو تا سه پیچ ثابت کرد و در زمان نصب شما صرفه جویی می کند

خدمات پشتیبانی مشتری

خدمات خانه کارن برای مشتریان با خدمات پشتیبانی از مشتری به صورت 24 ساعته و 7 ساعته ارائه می شود که در آن کارشناسان ما برای حل مشکلات شما در مورد نصب سیستم امنیتی خانه شما حضور خواهند داشت.

گارانتی سیستم دزدگیر

برخی از شرکت ها هستند که سیستم های امنیتی خاصی را به مشتریان خود ارائه می دهند که دارای کد ضمانت هستند. مشتری باید محصول را به خوبی بررسی کند تا کد ضمانت را پیدا کند.

سند پشتیبانی

لیست خدماتی که باید در ایستگاه مرکزی تحت نظارت قرار گیرند طی چند سال گذشته گسترش یافته است و شامل موارد زیر است: نظارت بر دوربین مدار بسته؛ نظارت بر محیط زیست؛ نظارت بر هشدار نفوذ؛ هشدار آتش و مانیتورینگ باران؛ نظارت بر شرایط بحرانی؛ نظارت بر پاسخ پزشکی؛ مانیتورینگ تلفن آسانسور؛ نظارت بر دزدگیر؛ نظارت بر فشار؛ تست های شماره گیر خودکار؛ بازکردن و بستن نظارت و گزارش سیگنال؛ گزارش های استثنائی؛ و PIN یا مدیریت رمز عبور. به طور فزاینده ای، ایستگاه های مرکزی این اطلاعات را مستقیماً در اختیار کاربران نهایی از طریق اینترنت و ورود ایمن برای مشاهده و ایجاد گزارش های سفارشی در مورد خود این رویدادها قرار می دهند.

برای مفید بودن، یک سیستم دزدگیر در صورت حضور پرسنل مجاز غیرفعال یا پیکربندی مجدد می شود. مجوز ممکن است به طرق مختلف نشان داده شود، اغلب با کلیدها یا کدهایی که در صفحه کنترل یا یک کنترل از راه دور در نزدیکی ورودی استفاده می شود. دزدگیرهای با امنیت بالا ممکن است نیاز به کدهای متعدد یا اثر انگشت، نشان، هندسه دست، اسکن شبکیه، تولید پاسخ رمزگذاری شده و سایر وسایلی داشته باشد که برای این منظور به اندازه کافی ایمن تلقی می شوند.

مجوزهای ناموفق باید منجر به آلارم یا حداقل زمان قفل شود تا از “آزمایش” با کدهای احتمالی جلوگیری شود. برخی از سیستم ها را می توان طوری پیکربندی کرد که امکان غیرفعال سازی سنسورها یا گروه های جداگانه را فراهم کند. برخی دیگر نیز می توانند طوری برنامه ریزی شوند که سنسورهای اختصاصی را دور بزنند یا نادیده بگیرند (یک یا چند بار) و بقیه سیستم را مسلح کنند. این ویژگی برای اجازه به باز و بسته شدن یک درب قبل از فعال شدن آلارم، یا اجازه خروج فرد، اما عدم بازگشت مفید است.

سیستم های رده بالا اجازه دسترسی به چندین کد را می دهند و حتی ممکن است اجازه استفاده از آنها را فقط یکبار یا در روزهای خاص و یا فقط در ترکیب با کدهای دیگر کاربران (یعنی همراه) بدهند. در هر صورت، یک مرکز نظارت از راه دور باید یک کد شفاهی تهیه کند که در صورت وجود هشدارهای کاذب توسط شخص مجاز ارائه شود، بنابراین مرکز نظارت می تواند مطمئن شود که پاسخ زنگ دیگر ضروری نیست. مانند کدهای دسترسی، همچنین می توان سلسله مراتبی از کدهای شفاهی، برای مثال تعمیرکار گاز برای ورود به آشپزخانه و … .